صندلی‌های نامرئی برای نشستن ایستاده

صندلی‌های نامرئی محصولاتی هستند که واقعیت را به دنیای فیلم‌ها و داستان‌های تخیلی نزدیک می‌‌کنند جایی که کارایی انواع محصولات و مصنوعات بشر چنان به هم گره می‌خورد که حتی می‌شود صندلی‌ها را مثل شلوار پوشید. این صندلی‌های خلاقانه که ChairlessChair نام دارند، پیشگام تغییرات اساسی در طراحی مبلمان به ویژه صندلی هستند و حالا بعد از گذشت ۴ سال از اولین تولید، سرعت گسترش استفاده از آن‌ها شدت گرفته است. با این محصول که آینده شیوه کار در محیط‌های صنعتی را تحت تاثیر قرار خواهد داد، بیشتر آشنا شوید .

صندلی‌ انعطاف‌پذیر Chairless
صندلی‌ انعطاف‌پذیر Chairless

کمپانی بزرگ سوئیسی، Sapetti اولین تأمین‌کننده صندلی‌های نامرئی مکاترونیک ارگونومیک یعنی صندلی Chairless است. مکاترونیک یک رشته میان‌رشته‌ای است که سعی دارد نگاهی یک‌پارچه به اجزای مکانیکی، الکترونیکی و نرم‌افزاری سیستم‌ها داشه باشد. صندلی نامرئی Chairless هم، با چنین مهندسی پیچیده‌ایساخته شده و علاوه بر آن از ساختاری عجیبی برخوردار است و همانند یک شلوار پوشیده می‌شود. این صندلی برای محیط‌هایی تولید شده است که در آن کارگران برای مدت طولانی ایستاده‌اند و یا مجبورند در حالت نشسته_ایستاده به فعالیت بپردازند.
صندلی‌ Chairless به صورت یک صندلی ارگونومیک انعطاف‌پذیر طراحی شده است که اجازه می‌دهد کارگران به راحتی و آزادانه در کارگاه حرکت کنند و هر زمان و مکانی که خواستند، بنشینند. این صندلی‌های نامرئی باعث می‌شوند فشار فیزیکی کار کاهش یابد و در عین حال بازنشستگی‌های پیش از موعود به دلیل سختی کار کمتر ‌شود. مدیران کارخانه‌های بزرگ می‌توانند با خرید این صندلی‌ها متفاوت شرایط کاری مناسبی را برای کارگران کارخانه‌های خود ایجاد کنند.

 صندلیChairless با قابلیت تنظیم متناسب با قد و وزن کاربر

صندلیChairless با قابلیت تنظیم متناسب با قد و وزن کاربر

ساختار صندلی Chairless به گونه‌ای است که می‌توان آنها را متناسب با سایز بدن افراد تنظیم کرد و همچنین به راحتی به هر کفشی متصل می‌شوند. این صندلی‌ از پلاستیک‌هایی از جنس پلی آمید ساخته شده که وزن سبک و دوام بالایی دارند. کمپانی Sapetti در فرآیند تولید با مهندسان شرکت Zuhlke همکاری کرده است. طراحان این محصول در مرحله تحقیقات با کارکنان شرکت‌های خودروسازی آئودی، بی‌ام‌دبلیو، رنو و … به‌طور مستقیم ارتباط برقرار کردند، تا نیازهای کارگران را به طور دقیق و واقعی شناسایی کنند.

صندلی نامرئی Chairless مناسب برای فضاهای بدون صندلی

صندلی نامرئی Chairless مناسب برای فضاهای بدون صندلی

صندلی نامرئی Chairless ایده‌ای جالب برای فضاهای کاری بدون صندلی است. اقتضای بعضی مشاغل و محیط‌های کاری، مثل کارگاه‌ها ایجاب می‌کند که فضا همیشه شلوغ باشد. در این فضاها ابزار و محصولات مختلفی دائما در محیط پراکنده‌اند، از جایی به جای دیگر گذاشته می‌شوند و فضایی برای قرار دادن صندلی باقی نمی‌ماند. حالا استفاده از صندلی Chairless می‌تواند آرامش از دست رفته را به کارکنان برگرداند. سازندگان این صندلی مدعی هستند که استفاده از صندلی نامرئی هیچ پیامد منفی بر سلامتی کاربر ندارند.

صندلی نامرئی Chairless

صندلی نامرئی Chairless

مزایای صندلی نامرئی Chairless

انعطاف‌پذیری: حالت انعطاف‌پذیر این صندلی‌ها باعث شده که به راحتی قابل تنظیم باشند. ارتفاع آنها نیز متناسب با قد کاربر قابل تغییر است.

آزادی حرکت: با صندلی نامرئی می‌توان به راحتی و آزادانه حرکت کرد و همچنین امکان نشستن در هر کجا وجود دارد.

پشتیبانی از کار: Chairless به راحتی باعث حفظ موقعیت خوب بدن می‌شود. این دستگاه باعث می‌شود فشار فیزیکی کار کم شود. همچنین از اینکه بدن در موقعیت نامناسب قرار بگیرد و فرد به اختلالات اسکلتی-عضلانی دچار شود، جلوگیری می‌کند.

شخصی‌سازی: این صندلی هر وزنی را پشتیبانی می‌کند؛ مهم نیست که اندازه بدن یا کفش کارگران چه اندازه است. صندلی نامرئی Chairless سازگار با هر بدنی است.

قابل‌حمل: صندلی نامرئی برعکس دیگر صندلی‌ها به راحتی جابه‌جا می‌شود و هیچ فضایی را اشغال نمی‌کند.

صندلی نامرئی Chairless

صندلی نامرئی Chairless

انتقادی بر صندلی نامرئی Chairless

گرچه تولیدکنندگان این صندلی عنوان می‌کنند که Chairless را در هر محیطی می‌توان استفاده کرد اما استفاده‌کنندگان باید بدانند چه نوع صندلی متناسب با هدف آنها است. این صندلی‌ها مخصوص کارگاه‌های صنعتی است و برای یک هدف کلی کار نمی‌کنند. به عبارت دیگر بین صندلی نامرئی و محصولی چندمنظوره که مناسب تمامی زمینه‌های کاری و کاربردی باشد، تفاوت وجود دارد.

کاربر و صندلی نامرئی Chairless

کاربر و صندلی نامرئی Chairless

قیمت میانگین صندلی نامرئی Chairless

قیمت‌گذاری محصولاتی همانند صندلی نامرئی که دارای خلاقیت و نوآوری هستند، بسیار مهم است. مواد اولیه این صندلی‌ها به دلیل کیفیت بالایشان بسیار گران هستند و به همین دلیل هزینه نهایی تولید را که در انتهای کار محاسبه می‌شود، تحت شعاع قرار می‌دهند. با این وجود پیش‌بینی می‌شود که با گذشت زمان، قیمت صندلی‌های Chairless بسیار مقرون‌به‌صرفه شود و میلیون‌ها نفر از کارگران صندلی نامرئی Chairless را به عنوان همراه روزانه خود استفاده کنند.

طراحی و نحوه کار صندلی نامرئی Chairless

طراحی و نحوه کار صندلی نامرئی Chairless

طراحی و نحوه کار صندلی نامرئی Chairless

صندلی نامرئی Chairless از فیبر کربن و آلومینیومی تغییرپذیر ساخته شده است. دارای نوارهایی پلاستیکی است که بر روی قسمت‌هایی از بدن متصل می‌شود و یک موقعیت نشستن را در هوا ایجاد می‌کند و به وسیله چند تسمه‌ به دور پای استفاده‌کنندگان بسته می‌شود. همچنین دارای دو دستگیره است که به پاشنه پا متصل شده است و وزن بدن را تحمل می‌کند و به هر دو پاشنه کفش انتقال می‌دهد. Chairless به راحتی با تغییر موقعیت بدن تغییر می‌کند و کارگران می‌توانند بدون احساس خستگی و متوقف کردن کار، با این پوشش حرکت کنند. این دستگاه به طور ویژه‌ای برای کارگرانی که ساعت‌های طولانی ایستاده کار می‌کنند، مفید است. همچنین محصول سودمندی برای کارکنانی است که در انبارها وظیفه جابه‌جایی جعبه‌ها را دارند و فشار زیادی را به زانوی خود وارد می‌کنند، چرا که این صندلی توانایی تحمل وزن بیش از ۱۸۰ کیلوگرم را دارد.

طراحی‌های دستی صندلی نامرئیChairless؛ یک صندلی ارگونومیک

طراحی‌های دستی صندلی نامرئیChairless؛ یک صندلی ارگونومیک

در این صندلی تکنولوژی به کمک افراد آمده‌است تا در محیط‌های صنعتی و پرفشار، بیشتر احساس آرامش کنند. همچنین یک نوآوری در صنعت باعث شده که فرصتی دوباره برای میلیون‌ها کارگر آسیب‌دیده، که مایل به ادامه کارشان هستند، فراهم شود. این صندلی‌ها نه تنها به عنوان صندلی کاربرد دارند، بلکه با استفاده از آن‌ها به راحتی پوشیدن یک لباس، می‌توان موقعیت‌های غیر ارگونومی را به موقعیتی با بالاترین استانداردهای ارگونومی تغییر داد. صندلی نامرئی همچنین ارزش دیگری نیز دارد و آن تلاشی است که طراحان برای کمک به افراد کم‌توان کرده‌اند.