صندلی شما را شغل شما تعیین می‌کند!

هر فردی متناسب با شغلی که در آن مشغول به کار است، ساعاتی مشخص از روز را روی صندلی می گذراند. اگر کارمند هستید و فعالیت روزانه ی شما محدود به نشستن روی صندلی و کار با رایانه می شود، حداقل ۴۰ ساعت از هفته و حدود ۱۹۰۰ از سال را روی صندلی سپری می کنید. آیا می دانید این مقدار در عرض چند سال، چقدر افزایش می یابد؟ با این تفاسیر درخواهید یافت که صندلی در زندگی یک کارمند، سهم بزرگی دارد. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید، بیشتر هزینه ها صرف خرید میز می شود تا صندلی! البته باید گفت که این موضوع درباره ی کارهای خانگی هم صدق می کند. فردی هم که در خانه با رایانه کار می کند، مدت زمان زیادی از روز را روی صندلی می نشیند. نتایج بسیاری از مطالعات ارگونومی صورت گرفته، نشان می دهد که صندلی اداری استاندارد، بهره وری را افزایش می دهد. در مقابل، صندلی اداری نامناسب، فشار زیادی را به بدن انسان وارد می کند و مشکلات پا و تونل کارپال را به وجود می آورد. هر کدام از این مشکلات می تواند در کار و فعالیت روزانه ی فرد خلل ایجاد کند و در نهایت بهره وری وی را پایین آورد. پس عجیب نیست اگر بگوییم صندلی مناسب تر می تواند با ایجاد راحتی و آرامش بیشتر در زمان کار و افزایش تسلط و بهره وری در کیفیت کار فرد و ارتقاء شغلی او تاثیر بگذارد.  صاحبان مشاغل و کسب و کار باید این نکته را مد نظر داشته باشند که با چیدمان محیط سازمان با صندلی های اداری خوب و مناسب، می توانند بهره وری کارکنان را بالا ببرند و در نتیجه از مزایای محیط کاری شاداب تر و کارکنانی سالم تر بهره مند شوند.

تنظیمات صندلی ارگونومی
تنظیمات صندلی ارگونومی

تنظیمات صندلی ارگونومی

بخشی از دکوراسیون هر دفتر را، صندلی های اداری تشکیل می دهند. با توجه به اهمیت راحتی صندلی های اداری که در بالا عنوان شد، بسیاری از افراد به ظاهر آنها اهمیت بیشتری می دهند. در صورتی که این طراحی و ارگونومی محصول است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا ظاهر! صندلی های استاندار قابل تنظیم هستند، یعنی به کاربر اجازه می دهند که صندلی را جلو و عقب ببرد تا فشار برگشت را کم کند. از سوی دیگر این صندلی ها دارای تنظیماتی برای تغییر ارتفاع و بازو هستند. اما این موارد مهم ترین ویژگی ها برای یک صندلی اداری مناسب نیستند. آیا می دانید بهترین صندلی های اداری دست کم ۵ نوع تنظیم مختلف دارند؟ جالب است بدانید که صندلی های حرفه ای تر ۱۴ نوع تنظیم متفاوت دارند. از جمله ی این تنظیمات می توان به تنظیمات کمری، عرض و ارتفاع بازو، عرض و ارتفاع صندلی، زاویه پشت صندلی و کنترل تنش اشاره کرد.

ویژگی صندلی استاندارد

ویژگی صندلی استاندارد

ویژگی صندلی استاندارد

تقریبا تمام صندلی های اداری پایه های چرخدار دارند. با این وجود اگر کف دفتر را فرش پوشانده باشد، ممکن است به مشکل برخورید و مجبور شوید از چرخ های مخصوص فرش استفاده کنید. در واقع رولینگ، در جلوگیری از فشار برای رسیدن به اقلام دور از دسترس روی میز، مناسب است. تمام صندلی‌های اداری باید به راحتی امکان دسترسی آسان به قسمت‌های مختلف میز را فراهم کنند. اگر صندلی به راحتی نچرخد، فشار وارد شده برای دسترسی به وسایل مختلف روی میز، بازوان را به شدت خسته می کند. همچنین پارچه ای که در ساخت صندلی به کار می رود، باید به گونه ای باشد که فرد پس از ساعت ها نشستن بر روی آن، عرق نکند. یک صندلی خوب باید حداقل جریان هوا و مقاومت در برابر لکه ها را داشته باشد. همچنین دوخت آن باید به گونه ای مقاوم باشد و پوست را تحریک نکند.

 حالت تنظیم صندلی اداری

حالت تنظیم صندلی اداری

حالت تنظیم صندلی اداری

آیا تا به امروز به این نکته توجه کرده اید که چند ساعت از روز را پشت میز میگذرانید؟ آیا تابه‌حال به‌سلامت و ارگونومی صندلی کارتان توجه کرده‌اید؟ آیا به تفاوت نشستن روی صندلی معمولی و صندلی استاندارد دقت کرده اید؟ یک صندلی اداری استاندارد باید داری ویژگی‌های ارگونومیک باشد تا سلامت شخص را تضمین کند و بر میزان کار مفید او بیفزاید.

با برخی از این ویژگی ها آشنا شوید:

  • پشت صندلی باید قابل تنظیم باشد و شکل ستون فقرات را دنبال کند. همچنین باید از منحنی در پشت کمر حمایت کند.
  • پا باید به راحتی به زمین برسد و روی آن قرار گیرد. در غیر این صورت، میبایست صندلی دارای تنظیماتی باشد که فرد بتواند ارتفاع را تغییر دهد و یا پایه ای داشته باشد که بتواند پاها را روی آن قرار دهد.
  • بازوی صندلی باید دست‌ها را در حالت مناسبی قرار دهد و شانه ها را خسته نکند.
  • ارتفاع دستگیره باید قابل تنظیم و مطابق با ارتفاع میز باشد. در غیر این صورت فشار زیادی به شانه ها وارد می شود.
صندلی متناسب با شغل

صندلی متناسب با شغل

صندلی متناسب با شغل

چه کاری انجام می‌دهید؟ چقدر از صندلی استفاده می‌کنید؟ شما ترجیح می‌دهید برای نشستن در چه حالتی قرار بگیرید؟ آیا بدن درد دارید؟ اینها تمامی مواردی هستند که باید در انتخاب صندلی مورد توجه قرار دهید. کسی که ساعات زیادی از روز را با رایانه کار می کند، گاهی اوقات به پشتی صندلی تکیه می دهد، به همین دلیل تکیه گاه این صندلی باید قابلیت ارتجاعی داشته باشد و بتواند به راحتی به سمت عقب رانده شود. معمولاً بهترین زاویه نشستن حدود ۱۱۰ درجه است. این زاویه کمترین فشار را به کمر وارد می‌کند و برای کار با رایانه زاویه ای مناسب است. اگر صندلی اداری دارای پشت سری باشد، این زاویه می تواند بیشتر شود، در غیر این صورت فرد مجبور می شود برای نگاه کردن به مانیتور گردن خود را خم کند و به آن فشار وارد کند. اگر کمر درد دارید، اطمینان حاصل کنید که صندلی شما دارای قسمتی برجسته برای پر کردن گودی کمر است. اگر پا درد دارید، دقت کنید که صندلی شما دارای جلوی شیب دار است که بعضا به آن لبه آبشار نیز گفته می شود. صندلی مناسب، صندلی است که شما بتوانید به راحتی پای خود را روی زمین بگذارید. هیچ صندلی قادر به درمان درد های مزمن نیست، اما یک صندلی خوب می تواند درد را به شدت کاهش دهد.