شاید این‌ها عوامل موفقیت بنیان‌گذار ایکیا باشند

بسیاری از ما مایکروسافت را با نام بیل گیتس، اپل را با استیو جابز و فیسبوک را با مارک زاکربرگ می‌شناسیم و دست‌کم یک بار نام ایکیا را شنیده‌ایم؛ اما سؤال اینجاست که چقدر با بنیان‌گذار این شرکت بزرگ تولید مبلمان آشنا هستید؟ بی‌شک مدیران با درایت سهم بزرگی در موفقیت شرکت‌های بزرگ داشته‌اند اما کمتر اطلاعاتی از شیوه مدیریتی فئودور اینگوار کامپراد (۱۹۲۶-۲۰۱۸) کارآفرین بزرگ سوئدی و بنیان‌گذار شرکت ایکیا (ایکه‌آ) موجود است. اگرچه کامپراد در طول حیات خود عمدتاً از مرکز توجه رسانه‌ها دور بود و به ندرت مصاحبه یا اظهارات شخصی او منتشر می‌شد اما در سال ۱۹۷۶ مطلبی را به رشته تحریر درآورد که تا حدودی مشی کاری و مدیریتی او را نشان می‌داد. آنچه در ادامه خواهید خواند پنج ویژگی جالب کامپراد است که در موفقیت شرکت ایکیا بی‌تأثیر نیستند.

فئودور اینگوار کامپراد کارآفرین بزرگ سوئدی و بنیان‌گذار شرکت ایکیا
فئودور اینگوار کامپراد کارآفرین بزرگ سوئدی و بنیان‌گذار شرکت ایکیا

۱. به نیاز و بودجه مشتری توجه داشت

به عقیده کامپراد (Feodor Ingvar Kamprad) بسیاری از مردم معمولاً منابع مالی محدودی دارند و قیمت پایین محصولات برایشان در اولویت است. این افراد طیف گسترده‌ای از مشتریان را تشکیل می‌دهند که اگرچه توان خرید بالایی ندارند اما در مجموع می‌توانند سودآوری بالایی برای شرکت داشته باشند. افزون بر این، منابع مالی محدود مشتریان نباید موجب شود تا کیفیت محصولات کاهش یابد چراکه آنها دائماً نمی‌توانند خرید کنند و اگر از خرید خود راضی نباشند بعدها نیز قید خرید کردن از شما را خواهند زد.

ولوو 240 اینگوار کامپراد

ولوو ۲۴۰ اینگوار کامپراد

۲. منابع را حساب شده مصرف می‌کرد

مدیر یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مبلمان جهان خیلی نگران صرفه‌جویی در هزینه‌ها بود. او صاحب یک خودرو ولوو قدیمی بود، در سفرهای هوایی صندلی‌های اکونومی را انتخاب می‌کرد و در هتل‌های ارزان قیمت اقامت می‌گرفت. در نگاه او، نظم یک سازمان چندان ربطی به یونیفرم و لباس‌های متحدالشکل و هزینه‌بر نداشت. او از هر فرصتی برای بازیافت و استفاده مجدد از مواد در چرخه تولید بهره می‌برد. در حالی که شاید تصور کنید کامپراد یک فرد افراطی بوده است اما توجه کنید که او در سال ۱۹۷۶ با همین مشی توانست ایکیا را رشد دهد. همچنین او معتقد بود که «زمان مهم‌ترین سرمایه شماست. شما می‌توانید در ده دقیقه کارهای زیادی انجام دهید یا هیچ کاری نکنید. این ده دقیقه می‌گذرد؛ نه بازمی‌گردد و نه با ده دقیقه بعد برابر است»

نمایی از یک فروشگاه ایکیا و تنوع محصولات موجود در آن

نمایی از یک فروشگاه ایکیا و تنوع محصولات موجود در آن

۳. تخم‌مرغ‌هایش را در یک سبد نمی‌گذاشت

کامپراد اولین کسب و کار خود را در سن ۵ سالگی و با فروش کبریت به همسایگان خود آغاز کرد. هنگامی که ۷ ساله شد نیز با کمک دوچرخه خود نیازهای مختلف مردم شهر را -از ماهی و زیورآلات تا لوازم التحریر- تامین می‌کرد. او این شیوه را در IKEA نیز به کار برد. ایکیا تنها یک شرکت تولید مبلمان نبود. نایلون، قلم، کیف پول، کیف‌های حمل وسایل و لوازم آشپزخانه از جمله محصولاتی بودند که حدود یک دهه بعد از شکل گیری ایکیا توسط این شرکت تولید و عرضه شدند. در حال حاضر نیز ایکیا تقریباً برای تمام قسمت‌های منزل از آَشپزخانه تا انباری محصولی برای فروش دارد.

فضای کاری شاد و پرنشاط ایکیا

فضای کاری شاد و پرنشاط ایکیا

۴. معتقد بود کار فقط نباید کار باشد!

کامپراد در سال ۱۹۷۶ نوشت: «شغل هرگز نباید تنها راهی برای تأمین معیشت باشد، اگر به شغل خود علاقه ندارید متأسفانه باید بگویم که دست‌کم یک سوم از عمر شما هدر می‌رود». او معتقد بود که فضای کاری ایکیا بر مبنای شور و شوق ساخته شده است و بدون آن، تلاش برای کارهای بزرگ، رهبری و ایجاد انگیزه در همکاران ممکن نیست. از این رو فضای کاری شرکت ایکیا همواره جوی شاد و پرنشاط داشته است. کارکنان نیز به طور معمول نیازی به پوشیدن یونیفرم ندارند و می‌توانند با لباس‌های مورد علاقه خود در محل کار حاضر شوند.

فئودور اینگوار کامپراد کارآفرین بزرگ سوئدی و بنیان‌گذار شرکت ایکیا

فئودور اینگوار کامپراد کارآفرین بزرگ سوئدی و بنیان‌گذار شرکت ایکیا

۵. از اشتباه کردن نمی‌ترسید

به گفته کامپراد «وقتی اشتباهی نکنید، تلاش بیشتری هم نخواهید کرد. تنها کسی که خوابیده است اشتباه نمی‌کند. برخلاف تصور رایج اشتباه کردن می‌تواند مزیت یک کار باشد. البته اگر بتوانیم اشتباهات خود را تصحیح کنیم.رسیدن به اهداف مستلزم این است که دائماً در حال تصمیم‌گیری و مسئولیت‌پذیری باشیم و بر ترس از اشتباه کردن غلبه کنیم. یک حرکت اشتباه در مسیر، بهتر از قدم نگذاشتن در آن است».