سبک آرت نوو در طراحی

آرت نوو (Art Nouveau) که به معنای هنر نو است،  به سبکی از طراحی گفته می شود که در دهه ۱۸۸۰ بنا نهاده شد و تأثیر بسیاری در زمینه های مختلف هنر، چه تزئینی و چه کاربردی داشته است که زمینه‌ای برای شکل گیری طراحی صنعتی مدرن به وجود آورد.

طراحی داخلی هتل تسل
طراحی داخلی هتل تسل

هتل تسل (Hotel Tassel)

این بنا در سال ۱۸۹۳ توسط ویکتور هورتا (Victor Horta)، معمار و طراح بلژیکی، در بروکسل ساخته شد که اولین بنای ساخته شده در سبک آرت نوو به حساب می‌آید.

این هتل درواقع بخشی از یک بنا است که در آن فضاهای مختلفی مانند آتلیه و مزون خود هورتا نیز ساخته شده است. این بنا به همراه سه بنای دیگر، شهری کوچک را پدید آوردند که عناصر و طراحی این سبک در آن‌ها کاملا مشهود است.

پلان این خانه‌ها بسیار منحصر به فرد است؛ نور و هوا در میان سازه جریان دارد، عناصر منحنی و طبیعی در ساختمان و وسایل آن استفاده شده است و در آن ترکیبی از مواد جدید مانند فلز و شیشه به خوبی به کار برده شده است.

هتل تسل

هتل تسل

سر در متروهای پاریس

در سال ۱۸۹۹ هنگامی که اولین خط‌های مترو پاریس ساخته شدند، مسابقه‌ای برای طراحی سر درهای آن‌ها که به “Edicule” معروف است، برگزار شد. تمامی طرح‌های شرکت داده شده در مسابقه، به دلیل قدیمی و سنتی بودن رد شدند و این‌گونه بود که یکی از افراد این پروژه، هکتور گویمارد (Hector Guimard) که معماری از سبک آرت نوو بود را، پیشنهاد داد. با وجود آنکه او در این مسابقه شرکت نکرد، اما توانست طراح سردرهای مذکور شود و ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۲ ۱۴۱ ورودی در شهر پاریس را طراحی و اجرا کند.

سر در مترو پاریس

سر در مترو پاریس

مترو پاریس

مترو پاریس

آثار آنتوی گائودی (Antoni Gaudi)

گائودی یکی از معماران معروف اهل اسپانیا و پیشگام در سبک آرت نوو، که در اسپانیا Mordernisme نامیده می شود، است. او در طرح های خود از طبیعت و دین الهام میگرفت و از ترکیبی از سبک گوتیک و آرت نوو استفاده میکرد.

از مهم‌ترین بناهای اثر او می‌توان به کلیسای ساگرادا فامیلیا (Sagrada Familia) اشاره کرد که با مرگ او نیمه تمام ماند و معماران دیگر همچنان در تلاش اند تا ساخت این بنا را به پایان برسانند که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۶ این پروژه به اتمام برسد. از دیگر نمونه‌های آثار گائودی در این سبک را می توان خانه میلا (Casa Mila) و خانه باتلو (Casa Batllo) عنوان کرد.

خانه میلا

خانه میلا

خانه باتلو

خانه باتلو

ساگرادا فامیلیا

ساگرادا فامیلیا

آثار مبلمان هنری وان ده ولده

هنری وان ده ولده که یک نقاش، معمار و طراح داخلی بلژیکی است که در کنار ویکتور هورتا یکی از بنیان‌گذاران و پیشگامان سبک آرت نوو در بلژیک محسوب می‌شود. او در طراحی مبلمان و تولید محصولات صنعتی فعالیت داشت اما هنر را زینت و آراستگی زندگی می‌دانست، پس تاکید داشت تا تمامی محصولات باید با کیفیت عالی و مرغوب تولید شوند.

صندلی های اثر هنری وان ده ولده

صندلی های اثر هنری وان ده ولده

آرت نوو

آرت نوو

آرت نوو یک جنبش هنری است که در بین سال‌های ۱۸۹۰ تا ۱۹۱۰ بسیار مورد توجه قرار گرفت. این جنبش در سال ۱۸۶۱ در انگلستان، یکی از صنعتی‌ترین کشورهای آن زمان و جایی که ویلیام موریس جنبش هنر و پیشه را پایه گذاری کرده بود، شکل گرفت. می‌توان گفت این سبک عکس‌العملی به اتفاقات و سبک‌های قرن ۱۹ مانند انقلاب صنعتی بود.

آرت نوو که به اسم‌های مختلفی نیز شناخته می‌شود از جنبش‌هایی است که صفحه جدیدی را در هنر مدرن گشود و با وجود اینکه عمر کوتاهی داشت، توانست تاثیر به سزایی در دنیای هنر داشته باشد. ایده کلی این جنبش در کنار هم قرار دادن هنر و صنعت بود و در این سبک هنرمندان از طبیعت الهام می‌گرفتند، بنابراین طرح‌های ارگانیک و منحنی مانند پیچک‌ها و طرح‌های گیاهی در آن بسیار دیده می شد.

این نقش‌ها معمولاً به صورت ترکیب بندی‌های نامتقارن روی سطح و تزئینات اشیا به کار گرفته می شد. آرت نوو در زمان خود بسیار سریع فراگیر شد و در بیشتر زمینه‌های هنر از معماری تا نقاشی و جواهرسازی از آن استفاده شد. در زیر چند نمونه از معروف‌ترین طراحی های صورت گرفته در این سبک را می‌بینم.