راهنمای جامع چیدمان منزل ( بخش اول )

عملکرد خانه شما به عنوان مکانی برای گذران اوقات افراد خانواده باهم، با افرادی که دوست دارید و با آنها خاطرات مادام العمرخود را می‌سازید درارتباط است. شما هر سال چند میلیون تومان برای خرید مسکن و یا اجاره خانه هزینه می‌کنید؟ یا چقدر مبلمان با کیفیت برای خانه می‌خرید؟ حتما رقم قابل توجهی است. این سطح از سرمایه‌گذاری مالی، عاطفی و روانی به ماندگاری و دوام نیاز دارد. برای اینکه این ماندگاری را با چیدمان مناسب به خانه‌تان بیاورید بخش اول راهنمای جامع چیدمان را بخوانید.

راهنمای جامع چیدمان منزل
راهنمای جامع چیدمان منزل

راهنمای عملی برای چیدمان مبلمان خانه

با وجود تمام سرمایه‌گذاری‌ها و تعهدات، نهایتا شما با چالش‌برانگیزترین بخش خرید یا اجاره خانه، یعنی چیدمان آن روبرو می‌شوید. بسیاری از اوقات احساس می‌کنید چیدمان خانه به دلتان نمی‌نشیند یا وسایل در کنار یکدیگر به خوبی قرار نمی‌گیرند. این فقط مشکل شما نیست، خیلی از افراد با این مسئله درگیر هستند و ممکن است هرهفته، کل آخر هفته خودشان را صرف چیدمان مجدد خانه کنند.

دفعه بعد که این اتفاق افتاد، نگاهی به این راهنما بیاندازید. ما ترفندهای کاربردی متعددی را برای چیدمان دو اتاق مهم خانه یعنی اتاق نشیمن و اتاق خواب، جمع آوری کردیم تا به شما در چیدمان خانه کمک کنیم؛ در این راهنما قرار است به این پرسش‌ها پاسخ دهیم:

 • چگونه می توان در اتاق‌های شلوغ یک مسیر برای رفت و آمد راحت و بی‌دردسر ایجاد کرد؟
 • چه راه‌هایی برای مشخص کردن نقطه کانونی ایده‌آل در اتاق خواب وجود دارد؟
 • چه وسایلی را در اتاق خواب حذف کنیم تا فضای بیشتر و مفیدتری داشته باشیم؟
 • چطور اتاق‌های زیبایی ایجاد کنید که فضایی راحت با کارایی مناسب را برای شما فراهم کند؟
و
 • معرفی یکی از چیزهایی که به فراوانی در اتاق نشیمن نیاز دارید، اما حواستان به آن نیست!
راهنمای جامع چیدمان منزل

راهنمای جامع چیدمان منزل

اتاق نشیمن:

جایی که خانواده‌ها زندگی می‌کنند، می‌خندند و به یکدیگر عشق می‌ورزند. یک اتاق نشیمن مناسب، افراد را گردهم می‌آورد. اتاق نشیمن مکانی است که شما خانواده، نزدیکترین دوستان و آشنایان را به آن دعوت می‌کنید و حتی ممکن است اولین آشنایی‌تان با بعضی افراد در اتاق نشیمن صورت بگیرد. شما برخی از ارزشمند‌ترین لحظات زندگی خودتان را در اتاق نشیمن تجربه خواهید کرد و برخی از اخبار غم‌انگیز را هم در این مکان خواهید شنید. اما مهمتر از همه، اتاق نشیمن شما محلی برای زندگی، خندیدن و عشق ورزیدن است. این اتاق جایی است برای گردهم آمدن خانواده و دوستان تا از کنار هم بودن لذت ببرید. این اتاق اعم از اینکه رسمی باشد یا غیررسمی، بسته به شرایط، کاربردهای مختلفی خواهد داشت. از این‌رو بهترین چیدمان آن است که دستتان را برای کاربردهای مختلف باز بگذارد و انعطاف‌پذیر باشد.
در این اتاق باید رابطه و پیوستگی بین هر بخش از مبلمان مورد نظر قرار بگیرد. وسایل موجود در اتاق نشیمن به راحتی قابل تغییر باشند و با توجه به نیاز خانواده شما عملکردهای متعددی ارائه دهند. چیدمان نشیمن کاری دلنشین و پر از فرصت‌های بی‌پایان است. البته گزینه‌های بی‌شمار برای چیدمان مبلمان، حتی خبره‌ترین طراحان داخلی را نیز در مورد بهترین طرح به شک می‌اندازد. اما نترسید، ترفندهای زیر در رابطه با چیدمان مبلمان اتاق نشیمن شما را در این کار راهنمایی خواهد کرد. شما به زودی شیک‌ترین الگوی چیدمان را برای فضای اختصاصی خانه خودتان پیدا خواهید کرد.
راهنمای جامع چیدمان منزل
راهنمای جامع چیدمان منزل

الگوهای فوق العاده محبوب را ببینید

در جامعه امروزی، بسیاری از خانه‌های مدرن از لوازم الکترونیکی مانند تلویزیون به عنوان نقطه کانونی یک اتاق نشیمن بزرگ استفاده می‌کنند. حال اینکه در خانه‌ها و فضاهای سنتی تعاملات انسانی مورد توجه و تمرکز است. صرف‌نظر از هدف، شما همیشه باید الگوهایی را به‌کار ببندید که فوق‌العاده محبوب هستند و جوابشان را پس داده‌اند.

اگر وقت‌تان را بیشتر صرف تماشای تلویزیون می‌کنید از الگویی استفاده کنید که دید بیننده را مختل نکند. برای اتاق‌های نشیمنی که تلویزیون نقطه کانونی آن است موارد زیر را در ذهن داشته باشید:

 • چیدمان مبلمان طوری باشد که همه افراد به راحتی بتوانند تلویزیون تماشا کنند.
 • تلویزیون جایی نباشد که افراد موقع وارد و خارج شدن از جلوی آن عبور کنند.
 • راه‌های ساده‌ای را تدارک ببینید که افراد خانواده بی سرو صدا به هم ملحق شوند و یا اتاق را ترک کنند، بدون اینکه دید فرد نسبت به تلویزیون را تحت تاثیر قرار دهند.

اگر می‌خواهید از تجربه رسمی‌تر اتاق نشیمن لذت ببرید، الگوهای میزبان و مهمان را ترتیب دهید. هنگام چیدمان الگوهای شخصی‌تان این نکات را به یاد داشته باشد:

 • فضا طوری باشد که افراد به آسانی و بدون وقفه به مکالمات و بحث‌ها وارد شوند.
 • فضایی را ایجاد کنید که به راحتی بتوان از بین صندلی‌ها عبور کرد.
 • مناطقی را برای راه رفتن، ایستادن و رفتن از اتاقی به اتاق دیگر در نظر بگیرید.

الگوهای چیدمانی را مورد نظر قرار دهید که باعث راحتی و خوشحالی میهمان‌ها در دورهمی‌هایتان شود. این مسئله صلح و آرامش را در اتاق حفظ می‌کند. قطعا دوست ندارید اعضای خانواده هر روز برای از دست دادن بخشی از برنامه مورد علاقه‌شان با هم بحث کنند؛ آن هم صرفا چون الگوی رفت و آمد اشتباهی در اتاق طراحی شده است.

راهنمای جامع چیدمان منزل

راهنمای جامع چیدمان منزل

برنامه ریزی جهت مکالمات خوب

حتی خانواده‌هایی که از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها در خانه استفاده می‌کنند نیز زمانی برای مکالمه، بازی و تعامل با یکدیگر خواهند داشت. باور کنید یا نه، شیوه‌هایی چیدمان مبلمان اتاق نشیمن می‌تواند این ارتباط‌ها را تقویت یا تضعیف کند. قرار دادن مبلمان به موازات دیوارهای اتاق، پیوستگی فوق العاده‌تری ارائه می‌دهد. این کار احساس یکپارچگی و آرامش را ایجاد می‌کند. درحالی‌که چیدمان مورب باعث ایجاد کنتراست و هیجان می‌شود. یک چیدمان درست با ایجاد تماس‌های بصری بین افراد داخل اتاق، جرقه‌ای برای مکالمه و مباحثه ایجاد می‌کند. برای چیدمان متمرکز بر مکالمات بیشتر و قوی‌تر نیازمند صندلی راحتی دسته‌دار یا کاناپه و صندلی های راحتی هستید. صندلی‌ها را به موازات کاناپه قرار دهید و یک میز پیش‌دستی بزرگ و مشترک را بین صندلی‌ها بگذارید. یک مکالمه خوب احساس بی‌نظیری بین اعضای خانواده و یا دوستانی که دورهم جمع شده‌اند، پدید می‌آورد. وقتی که شما برای مکالمات خوب در خانه خودتان با چیدمان مبلمان برنامه‌ریزی می‌کنید، فرصت‌های بی‌پایانی برای ارتباط، عشق و رشد در خانه خلق می‌کنید. زندگی حوالی تکنولوژی نمی‌چرخد، بلکه حوالی افرادی می‌چرخد که ما به خانه خودمان دعوت می‌کنیم.

راهنمای جامع چیدمان منزل

راهنمای جامع چیدمان منزل

میزهای عسلی را بین صندلی‌ها و در دسترس افراد قرار دهید

اتاق‌های نشیمن نیازمند فضای بیشتری بر روی میزها هستند. خانواده و دوستان شما به فضای بیشتری برای قرار دادن نوشیدنی، کتاب، عینک و بشقاب خوراکی در اتاق نشیمن نیاز دارند. بهترین مکان‌ها برای قرار دادن میز عسلی این فضاها هستند:

 • بین دو صندلی راحتی و صندلی‌های دسته‌دار
 • پشت کاناپه و یا صندلی‌های دو نفره
 • هر طرف کاناپه و صندلی‌های دو نفره
 • در کنار دیوار و فضای استفاده نشده
 • نزدیک هر محلی که در اتاق برای نشستن مورد استفاده قرار می‌گیرد

شما نمی‌توانید در یک مهمانی فضای کافی برای استراحت یا یک محل آرام برای مطالعه داشته باشید. اما باید مطمئن باشید که با استفاده از میزهای چوبی و عسلی محل کافی برای قرار دادن وسیله‌ها ایجاد کرده‌اید.

راهنمای جامع چیدمان منزل
راهنمای جامع چیدمان منزل

فضاهای بزرگ را تسخیر و تقسیم کنید

خانه‌ها اشکال و اندازه‌های مختلفی دارند. گاهی خانه طرح و نقشه‌ای باز دارد و یا ممکن است فضای بزرگی برای اتاق نشیمن داشته باشد. فضاهای بزرگ را با ایجاد چند منطقه کوچک در اتاق که باهم در ارتباط هستند، یکپارچه کنید.

راهنمای جامع چیدمان منزل
راهنمای جامع چیدمان منزل

می‌توانید اتاق نشیمن بزرگ را به روش‌های زیر تقسیم کنید:

 • دو یا سه منطقه مختلف برای نشستن ایجاد کنید. یکی از فضاها می‌تواند شامل کاناپه‌ای به موازات دو صندلی دسته‌دار دو نفره باشد. فضای بعدی می‌تواند شامل دو صندلی راحتی باشد که بین آنها میز عسلی قرار گرفته است.
 • فضای اتاق را با استفاده از فرش‌ها و پارتیشن‌های تاشو به فضاهایی با اندازه‌های مختلف تبدیل کنید.
 • صندلی‌های ساده و میزی را برای فعالیت و بازی به فضای اتاق اضافه کنید. اگر فضای رسمی برای غذا خوردن ندارید این قسمت از اتاق نشیمن می‌تواند به عنوان مکانی برای خوردن وعده‌های غذایی در کنار خانواده مورد استفاده قرار گیرد.

فضاهای بزرگتر به معنی داشتن مبلمان بیشتر برای چیدن است و این فضاها فرصت‌های بیشتری برای چیدمان غیر ماهرانه ارائه می دهند. برای اجتناب از چیدمان ضعیف مبلمان در نشیمن بزرگ از نکات زیر پیروی کنید:

 • فضای بزرگ را از طریق الگوها و رنگ‌های تکراری در قسمت‌های مختلف اتاق یکپارچه کنید.
 • با استفاده از مبل و صندلی و میزها خلاقانه عمل کنید. اگر فضا فقط برای استفاده از یک میز خیلی بزرگ به نظر می‌رسد. میزهای کوچک و صندلی‌های دسته‌دار را به اطراف اتاق اضافه کنید. شما باید دسترسی بخش‌های مختلف اتاق را راحت‌تر کنید.
 • از ترکیبی از لامپ‌های کف، دیواری و سقف استفاد کنید تا سایه‌های ‌تاریک در اتاق کم شوند. البته در روشنایی نشیمن زیاده روی نکنید، زیرا استفاده از لامپ‌های خیلی زیاد فضا را شلوغ و ناخوشایند خواهد کرد.

چیدمان فضاهای بزرگ ممکن است سخت و غیرقابل پیش‌بینی باشد اما با کمی برنامه‌ریزی هوشمندانه شما می‌توانید آن‌ را به یک فضای مناسب و کارآمد تبدیل کنید. در نهایت، بهترین راه برای چیدمان مبلمان اتاق نشیمن بستگی به اولویت‌های شخصی، نیازها و کاربردهای شخصی شما از وسایل دارد. اما اگر می‌خواهید از این راهکارهای عملی استفاده کنید، اتاق نشیمن شما کاملا کاربردی و از نظر بصری برای مهمانان شما بسیار جذاب خواهد بود.
برای خواندن بخش دوم این مطلب کلیک کنید