راهنمای جامع چیدمان منزل ( بخش دوم )

عملکرد خانه شما به عنوان مکانی برای گذران اوقات افراد خانواده باهم، با افرادی که دوست دارید و با آنها خاطرات مادام العمرخود را می‌سازید درارتباط است. شما هر سال چند میلیون تومان برای خرید مسکن و یا اجاره خانه هزینه می‌کنید؟ یا چقدر مبلمان با کیفیت برای خانه می‌خرید؟ حتما رقم قابل توجهی است. این سطح از سرمایه‌گذاری مالی، عاطفی و روانی به ماندگاری و دوام نیاز دارد. پیشتر در مورد چیدمان اتاق نشیمن راهنمای جامعی را اینجا ارائه داده‌ایم. حال برای اینکه این ماندگاری را با چیدمان مناسب به خانه‌تان بیاورید بخش دوم راهنمای جامع چیدمان در مورد اتاق خواب را بخوانید.

راهنمای جامع چیدمان منزل
راهنمای جامع چیدمان منزل

اتاق خواب: محل آسایش شما از هیاهوی دنیا

شما یک سوم زندگی خود را در اتاق خواب سپری خواهید کرد و این محل معمولا تنها اتاقی است که برای خوابیدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بخش از خانه شما باید تمیز و راحت و آرام باشد. این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند که خواب شبانه آرام و یک فضای پر آرامش برای به خواب رفتن داشته باشید.

وقتی که این مکان فوق‌العاده شامل یک حمام زیبا و با طرح استادانه باشد، شما بخش بیشتری از روز را در این اتاق می‌گذارنید. اتاق خواب نه تنها محلی برای استراحت است بلکه می تواند محلی برای تجدید انرژی باشد تا شما را برای روز آینده، آماده کند. برخی افراد کاربردهای دیگری را هم به اتاق خوابشان اضافه می‌کنند؛ از جمله محلی برای ورزش صبحگاهی، فضایی برای کار، یک گوشه دنج برای مطالعه و رسیدگی به خود. اتاق‌خوابی با تمام امکانات و عملکردهای ذکرشده باید اتاق بسیار بزرگی برای چیدمان باشد. با اینحال بدون توجه به سایر کارکردها، کارکرد اتاق خواب ساده است. با پیروی از چند دستورالعمل زیر می‌توانید دانش کافی در رابطه با چگونگی چیدمان اتاق خواب بدست بیاورید .

راهنمای جامع چیدمان منزل

راهنمای جامع چیدمان منزل

ابتدا محل تخت را انتخاب کنید

تعجب آور نیست کهتخت خواب به عنوان نقطه کانونی اتاق خواب عمل می‌کند و بدون وجود تخت این اتاق فقط یک اتاق دیگر در منزل شما خواهدبود. محل تخت‌خواب، چیدمان کل اتاق را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پیشنهادهای مختلفی برای قرار دادن تخت در اتاق‌خواب وجود دارد. شما می‌توانید از این پیشنهادها باهم یا به صورت مجزا استفاده کنید:

  • تخت‌خواب را در مقابل بزرگ‌ترین دیوار قرار دهید. به لحظ بصری این مسئله اهمیت تخت‌خواب را به عنوان مهمترین جنبه اتاق خواب نشان می‌دهد. با این‌حال اگر در و پنجره یا پرده‌های طرح‌دار داشته باشید، می‌تواند استفاده از این ترفند را تحت تاثیر قرار دهد.
  • مهمترین مسئله برای چیدمان تخت‌خواب کاربرد راحت آن است نه اینکه در مقابل بزرگترین دیوار قرار بگیرد.
  • همچنین می‌توانید تخت‌خواب را در جهت مخالف در قرار دهید، این کار اهمیت بستر شما را تقویت می‌کند. بعلاوه این نوع چیدمان می‌تواند نشانه استقبال از آرامش باشد. پس از یک روز طولانی و خسته کننده هیچ چیز بهتر از این نیست که وقتی وارد اتاق‌خواب شدید با یک تخت‌خواب آرامش‌بخش مواجه شوید.
  • یا تخت را در دور دست‌ترین نقطه اتاق خواب قرار دهید تا یک فضای جالب و رومانتیک در اتاق خواب بوجود بیاورد. این کار به ویژه در اتاق‌های بزرگ کاربرد دارد.
راهنمای جامع چیدمان منزل

راهنمای جامع چیدمان منزل

بین قطعات بزرگ مبلمان توازن ایجاد کنید

هر قطعه ضروری از مبلمان را در قسمت مقابل تخت‌خواب قرار دهید. این مسئله به ایجاد توازن در اتاق خواب کمک می‌کن . قرار دادن دو قطعه بزرگ از مبلمان در کنار و یا نزدیک بهم احساس ناخوشایند، بهم‌ریختگی و شلوغی را در اتاق خواب تداعی می‌کند.

نمونه‌هایی از قطعات بزرگ مبلمان عبارتند از:
  • کمدهای چوبی و بزرگ
  • میزهای آرایش همراه با آینه
  • تلویزیون‌های بزرگ
  • صندلی‌های راحتی
اگر بیش از یک قطعه بزرگ دارید، هنگام چیدمان اتاق، به فکر ایجاد توازن باشید. برای مثال، اگر شما دارای تخت‌خواب، کمد و صندلی‌های راحتی هستید، سعی کنید آن‌ها را به شکل مثلث بچینید. اگر شما به جز تخت‌خواب تعداد زیادی قطعات بزرگ مبلمان داشته باشید، چه‌طور؟ این امر باعث عدم توازن خواهد شد. در مواردی مانند این شما باید مبلمانی را پیدا کنید که بتوانید با آن در اتاق توازن ایجاد کنید. چیزهای ساده‌ای مانند یک میز کوچک و قطعه بزرگی از آثار هنری می‌تواند تعادل ایجاد کند. این شیوه به ویژه در فضاهای کوچکتر خوب جواب می‌دهد. یادگیری نحوه چیدمان مبلمان دراتاق خوابیک کار بزرگ است اما وقتی که جایگاه و چیدمان تخت خواب مناسب باشد، متوازن کردن سایر وسایل راحتتر صورت می‌گیرد.
راهنمای جامع چیدمان منزل
راهنمای جامع چیدمان منزل

بهم ریختگی ها را حذف کنید

وسایل اضافی می‌تواند اتاق را شلوغ و بهم‌ریخته نشان دهد. شما باید از ایجاد چنین فضایی خصوصا در اتاق خواب خودداری کنید. شیوه‌ای خلاقانه برای حذف وسیله‌های اضافی پیدا کنید.می‌توانید کارهای متعددی برای ایجاد نظم در اتاق خواب خودتان انجام دهید:
فضای زیر تخت را به حداکثر برسانید: شما می‌توانید از تخت‌های کشو دار برای نگهداری اقلام موجود استفاده کنید. اگر پایه‌ها، تخت شما را بالاتر از سطح زمین قرار می‌دهند، می‌توانید کشوهایی را خریداری کنید که به راحتی زیر تخت شما قرار می‌گیرند. این فضا به شما این امکان را می‌دهد که وسایل اضافی مانند لباس‌ها و دکورهای فصلی خودتان را در آنجا نگهداری کنید .
کمد را مرتب کنید‌: یک کمد چوبی زیبا باعث می‌شود اتاق شما زیبا به نظر برسد اما این کمد چوبی کارایی بیشتری به جز زیباسازی اتاق شما خواهد داشت. اگر شما از فضا به خوبی استفاده کنید می‌توانید تمام وسایل اضافی خودتان را در کمد جاسازی کنید.حتی اگر شما بخواهید این کمد را پر از لباس کنید، استفاده از سیستم‌های سازماندهی می‌تواند به شما کمک کند که اتاقتان را مرتب و منظم نگهدارید.
بهره بردن از فضای گنجه یا کمد دیواری‌: آیا شما از فضای ذخیره سازی گنجه خودتان بطور کامل استفاده می‌کنید؟ برای استفاده از هر سی سانتی‌متر از این فضا از کف تا سقف گنجه را قفسه بندی کنید. قفسه بندی گنجه به شما گزینه‌های بی حد و مرزی ارائه می دهد که به انواع مختلفی قابل سفارشی سازی است.
مبلمانی با موارد مصرف متعدد انتخاب کنید: یک نیمکت را انتهای تخت‌تان قرار دهید تا فضایی برای نگهداری بالش ها و پتوها ایجاد کند. از یک کمد کوچک سه‌کشویی به عنوان میز کنار تخت استفاده کنید. این قطعات خلاقانه بطور قابل توجهی فضای ذخیره‌سازی شما را افزایش داده و کارایی کلی اتاق را افزایش می دهد.
حذف بهم ریختگی‌های اتاق خواب، یک فضای جذاب و آرامش‌بخش برای استراحت ایجاد خواهدکرد. این مسئله کمک می‌کند که راحت‌تر بخوابید و آنرا تبدیل به محلی می‌کند که نتوانید تا شب برای ورود به آن منتظر بمانید.
راهنمای جامع چیدمان منزل
راهنمای جامع چیدمان منزل

مبلمان را بر اساس نقطه کانونی منزلتان مرتب کنید

اتاق نشیمن و اتاق خواب شما نقاط کانونی خانه شما هستند. شما بیشتر وقت خودتان را در خانه در این اتاق‌ها صرف می کنید. بنابراین آنها شایسته این هستند که در زیباترین حالت ممکن به نظر برسند.خانه‌ای که به درستی مرتب شده ، دورهمی و مهمانی‌های شما را کارآمدتر و موفق‌تر می‌کند. شما باید فضا و چیدمان مورد نیاز برای ارتباطات قوی‌تر را ایجاد کنید تا از آن لذت ببرید و خاطراتی بسازید که یک عمر با شما خواهد بود.

این راهنما در چیدمان خانه کمکتان کرد؟ اگر برایتان مفید بود به خبرنامه ما بپیوندید و آخرین و جدیدیترین ترفندهای چیدمان خانه را با ما بیاموزید!
برای خواندن بخش اول این مطلب کلیک کنید