دیزاین

 

در گالری  renwick از موزه هنرآمریکایی smithsonian ، نمایشگاه دیزاینی تحت عنوان"شگفتی"در حال برگزاری است.این نمایشگاه که آثار دیزاین خاص نه هنرمند معاصر را به نمایش گذاشته است تا جولای ۲۰۱۶ ادامه دارد. یکی از این هنرمندان، هنرمند مکزیکی تبار، gabriel dawe می باشد. وی با اثر plexus A1 در این نمایشگاه دیزاین شرکت نموده است.

 

این دیزاین منحصربه فرد که در مقیاس معمارانه ، یکی از مجموعه کارهای شبکه ای gabriel dawe می باشد با الهام از شهرهای مکزیکوسیتی و آسمان شرق تگزاس،جایی که وی دوران کودکی اش را سپری کرده ، شکل گرفته است. plexus A1 از هزاران رشته نخ پلی استر( چیزی حدود ۶۰ مایل ) که از کف به سقف وصل شده اند تشکیل شده است و متشکل از ۱۵ رنگ ( طیف کامل نور مرئی ) می باشد. این دیزاین خلاقانه در طول ۱۰ روز ،ارتفاع ۶ متری سقف گالری را پوشش داده است.

طبف نور مرئی نوری است که با چشم انسان قابل مشاهده است و بسامدی بین ۴۰۰تا ۷۰۰ هرتز را دارد و اگر اشعه این نور کمتر یا بیشتر از این مقدار باشندبرای انسان قابل مشاهده نیستند ولی تعدادی از جانداران توانایی مشاهده آن را دارند.یک شعاع نور معمولی، مثلا نور آفتاب، با ورود به شیشه ی منشور به ردیف پیوسته ای از رنگ ها تجزیه می شود و با خروج از منشور به هوا دستخوش تجزیه بیشتری می گردد. این ردیف رنگ ها طیف نامیده می شود. طیف نور خورشید هر هفت رنگ عمده بنفش، نیلی، آبی، سبز، زرد، نارنجی و سرخ را شامل می شود. همه ی رنگ های حد وسط نیز در آن وجود دارد.

منبع:www.designboom.com