دکور آشپزخانه در زندگی جدید و مدرن

آماده کردن غذا ،کار معمول و ساده‌ای به نظر می‌رسد. تمام کارهایی که در آشپزخانه انجام می شود ، از تهیه آب جوش گرفته تا خرد کردن سبزیجات و … بسیار بدیهی و ساده به نظر می رسند. اما همین کارهای به ظاهر ساده و روزمره، برای افرادی که دارای ناتوانی‌های جسمی وحرکتی هستند و فضا برای آنها به درستی طراحی نشده است، می‌تواند بسیار پیچیده و سخت باشد.

فضای توخالی که در کناره ی این میز تعبیه شده این امکان را به کاربر می‌دهد تا نان و دیگر مواد غذایی که نیاز به برش دارند را با یک دست برش دهد. قرارگیری مواد غذایی در این بخش میز از لیز خوردن آن‌ها جلوگیری کرده و در نتیجه برش آن‌ها آسان می شود.

یکی از موانع بزرگ برای کاربران معلول جسمی – حرکتی ،غیر قابل دسترس بودن سینک و شیرها است . به منظور قابل دسترس نمودن سینک ، لازم است که فضای زیر سینک کاملا آزاد باشد ، بطوری که ویلچر بتواند براحتی در آنجا جای بگیرد . معمولا سینکهای ظرفشوئی مورد استفاده کاربران ویلچر بصورت سفارشی هستند . در هر حال فرد باید قادر باشد که ویلچر خود را تا حدی حرکت دهد که پاها به راحتی در زیر سینک و دستها در داخل سینک قرار گیرند ، و همچنین شیرهای آب هم به سهولت قابل دسترس باشند .این دکورآشپزخانه ی خلاقانه این مشکل را نیز مرتفع ساخته است.علاوه بر آن به کمک سینک امکان جمع آوری ظروف در یک فضای مرکزی فراهم شده است.صفحات استیل طراحی شده برای این سینک، امکان آبکشی ظروف و ایجاد فضایی اضافی برای قرارگرفتن ظروف را فراهم کرده اند.

با وجود اینکه امروزه طرح بندی آشپزخانه های اوپن با ویژگی های خاص خود از جمله : داشتن کابینت ومیز کار در فضای وسط آشپزخانه ، یخچالهای بزرگ ساخته شده در آنها و پیشخوانهای بلند مد شده اند ، اما وجود چنین ساختارهایی و تنها داشتن یک آشپزخانه اوپن و بزرگ برای یک کاربر ویلچری نمی تواند کاربردی باشد .دکور آشپزخانه ی زیر که توسط Dirk Biotto طراح آلمانی طراحی و ساخته شده است.یک میز آشپزخانه ی همه کاره است که آشپزی را برای افراد سالخورده و معلول به فعالیتی لذت بخش تبدیل می کند. این میز آشپزخانه دارای ابزارهای زیبا و کاربردی برای حل مشکلات معمول آشپزخانه برای هرفرد سالخورده، ناتوان جسمی و … می باشد.
پایه های این دکور آشپزخانه به گونه ای طراحی شده اند که امکان تنظیم ارتفاع در آنها وجود دارد.در پنل عمودی پشت میز علاوه براینکه امکان آویزان کردن لوازم و ابزار مورد نیازفراهم شده ، به کمک سوراخ های تعبیه شده روی آن امکان تنظیم ارتفاع آویزها نیز وجود دارد.

برای این دکور آشپزخانه خلاقانه یک رنده توکار با تیغه های مختلف برای رنده کردن مواد غذایی مختلف طراحی شده است به کمک این رنده ی توکار فرد ناتوان قادر خواهد بود تا با یک دست موادغذایی مختلف را رنده کرده و به راحتی مواد رنده شده را از کشوی زیر آن برداشته و استفاده کند.