دکوراسیون داخلی و روانشناسی: تغییرات کوچک، نتایج بزرگ

اگر از آن دسته افرادی هستید که فعالیت های یکنواخت و عادی، همان که برخی به آن روزمرگی می گویند برایتان جالب نیست و از نظر روحی کسل و خسته تان می کند حتما راه حلش را هم می دانید. ایجاد تغییر و تنوع هرچند کوچک می تواند برای شما جذابیت ایجاد کند. این تغییرات هم حاصل خلاقیت شما هستند و هم موجب می شوند تفکر خلاق و روحیه و نشاطی که لازمه یک زندگی سالم و رو به جلو است تقویت شود. درهمین زندگی روزمره یکی از بزرگترین بسترهای گذران عمر شما خانه است. محلی که درآن استراحت می کنید، به علائق خود می پردازید و با خانواده خود ارتباط برقرار می کنید. لازم به گفتن نیست که بخشی از انرژی، آرامش و آسایشی که در خانه فراهم است از دکوراسیون آن و نحوه قرارگیری و چیدمان اشیاء کنار هم حاصل می شود پس چگونگی آن می تواند عامل کسالت یا نشاط شما گردد. هر قدر هم از دکوراسیون داخلی منزل خود راضی باشید پس از مدتی فضای آن برای شما تکراری و کسل‌کننده می‌شود. این موضوع رنج‌آورترین قسمت طراحی داخلی است چراکه معمولاً با صرف هزینه قابل‌توجه و وقت زیاد به یک نتیجه مطلوب رسیده‌ایم اما هرچه زمان بیشتر می‌گذرد همه چیز عادی‌تر جلوه می‌کند. از سوی دیگر افزودن لوازم و تجهیزات دکوراتیو بزرگ مانند مبلمان و میز ناهارخوری جدید نیز نه‌تنها مقرون‌به‌صرفه نیست بلکه حتی ممکن است به‌طور کامل با دکوراسیون جاری در محیط هم سازگار نباشد. در این شرایط چه راهی به ذهنتان می‌رسد؟ اگر کمی باحوصله باشید احتمالاً تغییر یا در واقع تغییرات کوچک!

دکوراسیون داخلی و روانشناسی: تغییرات کوچک، نتایج بزرگ
دکوراسیون داخلی و روانشناسی: تغییرات کوچک، نتایج بزرگ

چینش را تغییر دهید

از آنجایی که ما همیشه به دنبال تنوع هستیم پس تغییر هم باید به‌طور مستمر انجام گیرد. با این وصف خرید دائمی وسایل و تجهیزات دکوراتیو چندان منطقی به نظر نمی‌رسد یا لااقل با بودجه بسیاری از مردم سازگاری ندارد. اما تغییر چینش لوازم قدیمی یک راه بی هزینه و یک شانس مناسب برای ایجاد یک جلوه جدید به شمار می‌رود. در این مواقع کافی است مکان مبلمان، میز ناهارخوری، آباژور و میزهای عسلی را تغییر دهید. هرچند این شیوه پس از چندین سال و تکرار مداوم دیگر کارایی خود را از دست می‌دهد اما امتحان آن خالی از فایده نیست.

تغییر چیدمان اسباب و لوازم منزل

تغییر چیدمان اسباب و لوازم منزل

همچنین تغییر مکان قاب عکس‌ها، فرش‌ها و حتی فرم و حالت برخی پرده‌های بزرگ نیز می‌تواند نتایج قابل قبولی به همراه داشته باشد. با این وجود به خاطر داشته باشید چینش اسباب و وسایل در دکوراسیون داخلی باید با نورپردازی اجراشده در آن نیز همخوانی داشته باشد. در حقیقت اگر از نورپردازی تأکیدی برای جلوه قاب عکس‌ها و تابلوهای نقاشی روی دیوار منازل استفاده می‌کنید، تغییر مکان آنها با حجم نوری که در بالای سرشان قرار می‌گیرد سازگار باشد. یک قاب بزرگ در زیر یک چراغ کوچک که تنها بخشی از نقش آن را روشن می‌کند چندان جذابیت ندارد و موجب ایجاد سایه و نقاط تاریک در قسمت اصلی قاب می‌شود. حال آنکه این سایه باید اطراف بدنه قاب عکس ایجاد شود.

تغییر محل اشیای دکوراتیو

تغییر محل اشیای دکوراتیو

همچنین جابجایی مبلمان و میز ناهارخوری در دکوراسیون داخلی باید با توجه به فضای اطراف آنها انجام شود. قرار دادن یک ست مبلمان راحتی در فضای تنگ و کوچک و در مقابل چینش یک میز و صندلی ناهارخوری در یک فضای باز بیش از اینکه جلوه‌ای زیبا خلق کند یک بی‌نظمی و عدم تناسب را در ذهن بیننده القا می‌کند. تغییر چیدمان را امتحان کنید و لزومی هم ندارد حتما یک اتفاق خیلی بزرگ را رقم بزنید. حتی درحد کوچک و کم آن هم می تواند شما را تا مدتی راضی کند. اما اگر دراین زمینه محدودیت داشتید ناراحت نشوید. راه های فراوان دیگری هست که کمی ساده تر است!

میز و صندلی ناهارخوری

میز و صندلی ناهارخوری

بازی رنگ‌ها با کوسن

در بسیاری از مواقع بیش از فرم و حالت وسایل دکوراتیو و چینش آنها، آنچه موجب کسالت و خستگی شما می‌شود یکنواختی رنگ‌های اجراشده در طراحی داخلی است. هر قدر که در محیط زندگی شما تنوع رنگ بیشتری دیده شود یکنواختی و کسالت کمتری انتظار می‌رود. با این حال اگر در دکوراسیون داخلی منزل خود از رنگ‌های مشابه هم استفاده کرده‌اید نیز چندان دیر نیست. می‌توانید با خرید چند کوسن یا حتی تعویض روکش آنها و ایجاد یک تنوع رنگ بی‌نظیر تغییری قابل‌توجه در فضای خانه خود ایجاد کنید.
افزون بر این اگر در طراحی داخلی منزل خود از رنگ‌های خنثی مانند سفید یا خاکستری به‌طور غالب استفاده کرده‌اید می‌توانید به‌طور فصلی روکش کوسن‌های خود را تغییر دهید. برای مثال در فصل زمستان می‌توانید از رنگ‌های گرم نظیر قرمز، نارنجی و زرد و در تابستان از رنگ‌های سرد مانند آبی یا سبز استفاده کنید.

بازی با رنگ و ترکیب کوسن ها

بازی با رنگ و ترکیب کوسن ها

تعویض روکش مبلمان؛ یک تغییر نسبتاً کوچک و کم‌خرج با نتایج جذاب

مبلمان در دکوراسیون داخلی منزل یکی از بزرگ‌ترین اجزای دکوراتیو محسوب می‌شود. در نتیجه زیبایی، طرح، رنگ و جذابیت آن بیش از هر چیز دیگری در فضای داخلی خود را به نمایش می‌گذارد. اگر تغییر رنگ کوسن‌ها نیز چاره‌ساز نیست یا آن را پیش از این امتحان کرده‌اید، تعویض روکش مبلمان می‌تواند یکی از گزینه‌های پیش روی شما باشد. این کار از هزینه بسیار کمتری در مقایسه با خرید یک ست جدید مبلمان برخوردار است.

علاوه بر این، برای بسیاری از افراد که با سختی و مشقت زیاد یک مبلمان مطابق با سلیقه و شرایط منزل خود را یافته‌اند، خرید دوباره یک ست، با وجود خلق یک فضای جدید شاید نتواند تمام نیازهای آنها را برآورده سازد. ما معمولاً هنگام خرید مبلمان با محصولاتی مواجه می‌شویم که یا ابعاد آنها برای منزل ما مناسب نیست، یا فرم آنها با سایر اجزای دکوراتیو خانه سازگاری ندارد و یا از قیمت بالایی برخوردار هستند. در نتیجه تعویض روکش مبلمان از مزیت‌های بیشتری در مقایسه با خرید یک مجموعه جدید برخوردار است. همیشه لازم نیست روکش همه قطعات مبلمان را عوض کنید. گاهی تعویض رویه یک کاناپه یا مبل تک اینقدر تغییر ایجاد می کند که به اندازه کافی متعجب و خوشحالتان کند. اگر تا به حال به داشتن یک مبل پر نقش و نگار در خانه فکر نکرده اید فرصت خوبی است که با تعویض رویه یک یا تعداد محدودی از مبل هایتان این کار و لذت آن را تجربه کنید.

تعویض رویه مبلمان

تعویض رویه مبلمان

خانه‌ای سبز داشته باشید

تعجب‌آور است اما در بسیاری از منازل با وجود تنوع رنگ مناسب بازهم یکنواختی و بی‌روحی خاصی به چشم می‌خورد. این معضل بیشتر در منازلی با دکوراسیون‌های مدرن مشاهده می‌شود به‌خصوص هنگامی‌که ساکنان آن به چنین فضایی عادت نداشته باشند. در چنین مواقعی افزودن عناصر طبیعی مانند گلدان و گیاهان خانگی می‌تواند به تلطیف فضای داخلی و افزایش روح جاری در آن کمک کند. گیاهان معمولاً به رنگ سبز هستند و این رنگ در روانشناسی موجب آرامش می‌شود. استفاده از گل و گیاه درخانه نه تنها دکوراسیون خانه شما را زیبا می کند بلکه با آوردن بخشی از طبیعت به خانه موجب می شود شما از لطافتی که در فضا ایجاد می شود و یک سرگرمی جدید که رسیدن به این گل و گیاه و تماشای رشد و جوانه زدن گیاهان دلبندتان است برخوردار شوید. حس بی نظیری است که اگر تا کنون امتحانش نکرده اید توصیه می کنیم اگر شده با یک گلدان کوچک این کار را شروع کنید.

استفاده از گیاهان سبز در دکوراسیون خانه

استفاده از گیاهان سبز در دکوراسیون خانه

خرید مبلمانی متفاوت با کارایی مشابه

برای بسیاری از ما خرید مبلمان به معنای یک هزینه هنگفت و سرسام‌آور است. از سوی دیگر مبل‌های مرسوم و موجود در بازار همگی از ساختاری مشابه هم برخوردارند. چه یک مبل راحتی انتخاب کنیم یا محصولی رسمی و مجلسی، یک نشیمن بزرگ به همراه تکیه‌گاهی مرتفع و پایه‌هایی کوتاه و بلند اجزای همیشگی مبلمان را تشکیل می‌دهند. پس چندان عجیب نیست که پس از تغییر چندباره مبلمان بازهم احساس کسالت و خستگی کنید. در واقع به لحاظ روانشناسی شما از ساختار همیشگی مبل‌ها احساس خستگی می‌کنید، نه طرح و رنگ آنها. اما چاره چیست؟

چاره در استفاده از مبلمانی با ظاهری کاملاً متفاوت اما کارایی مشابه است. پوف ها در واقع یکی از محصولات جذاب و دوست‌داشتنی موجود در بازار مبلمان هستند که ایجاد یک فضای نشیمن کوچک‌ترین کاری است که از عهده آنها برمی‌آید. تنوع بی‌نظیر و بدون محدودیت در شکل، طرح، رنگ و پارچه مورداستفاده در آنها موجب می‌شود که شما بتوانید هر آنچه در ذهن خود تصور می‌کنید را در میان پوف ها پیدا کنید. این محصولات معمولاً از ابعاد بسیار کوچک‌تر و قیمتی کمتر نسبت به مبلمان برخوردارند. در نتیجه می‌توان به تعداد زیاد از این محصولات خریداری و استفاده کرد. افزون بر این پوف ها می‌توانند به‌عنوان میز عسلی و سکوی تکیه‌گاه پا نیز استفاده شوند.

استفاده از پوف در دکوراسیون داخلی

استفاده از پوف در دکوراسیون داخلی

مبل تک، یک خرید کوچک برای خلق زیبایی‌های بزرگ

در منازلی که به لحاظ مساحت با محدودیت مواجه نیستند همواره فضاهای خالی وجود دارد که ما به‌اشتباه و بدون نیاز با وسایل حجیم آنها را پر می‌کنیم. برای مثال یک میز ناهارخوری بزرگ دیگر را برای این فضا سفارش می‌دهیم و یا یک ست مبلمان اضافی را در آنجا قرار می‌دهیم بی‌آنکه از آنها استفاده خاصی کنیم.

در مقابل می‌توان به‌جای این هزینه هنگفت با خرید یک یا دو مبل تک و قرار دادن آنها در این فضاهای خالی استفاده بهتری از آنها کرد. استفاده از مبل تک در کنار مبلمان یا به تنهایی با یکی دو اکسسوری مناسب از ترفندهای بسیار جذاب و معمولی است که در دکوراسیون مدرن استفاده می شود. حسن این کار صرفه‌جویی در مساحت، هزینه و انتخاب محصولی مناسب در میان تنوع بی‌نظیر مبل‌های تک است.

استفاده از مبل تک در دکوراسیون داخلی

استفاده از مبل تک در دکوراسیون داخلی