دکوراسیون داخلی و روانشناسی: آمادگی برای ارتباطات بیشتر

نگاهی به دور و اطراف خود بیاندازید. به اتاق‌ها، آشپزخانه و از همه مهم‌تر فضای نشیمن. چقدر برای پذیرایی از یک مهمان آماده‌اید؟ دکوراسیون داخلی منزلتان تا چه میزان برای حضور یک مهمان سرزده آماده است؟ بنا به تجربه هرچه میزان آمادگی شما برای پذیرایی از مهمانان بیشتر باشد ارتباط شما نیز گرم و صمیمانه‌تر است. در نتیجه نه‌تنها حضور مهمانان موجب آزردگی خاطر شما نخواهد شد بلکه از هم‌نشینی و هم‌صحبتی با آنها نیز لذت خواهید بود؛ اما چگونه خود را برای حضور مهمانان آماده کنیم؟ در این نوشتار قرار است شما را با ترفندهایی ساده برای پذیرایی بهتر از مهمانان آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

هنگامی‌که صحبت از آمادگی برای پذیرایی از مهمانان می‌شود با دو مقوله مجزا مواجه ایم. نخست نظم و ترتیب اسباب و وسایل است که ظاهراً معضل بسیاری خانه‌های ایرانی است و دیگری فضای مناسب برای نشستن و تحرک افراد که با توجه به کاهش مساحت خانه‌ها به یکی از چالش‌های جدی ما بدل شده است؛ اما برای هر دو مشکل راهکارهایی ساده و عملی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

مبل های کوچک و راحت

مبل های کوچک و راحت

مبل های کوچک و راحت

در یک خانه با مساحت کوچک چه راهی برای افزایش فضای مفید خانه وجود دارد؟ دیوار خانه‌ها که قرص و محکم سر جایشان نشسته‌اند، امکان خرید یک خانه بزرگ‌تر هم که میسر نیست. در نتیجه تنها راه معقولی که به ذهن می‌رسد خرید وسایلی با ابعاد مناسب و بهینه برای دکوراسیون داخلی است؛ اما برخلاف آنچه تصور می‌کنید وسایل جمع و جور مترادف با راحتی کمتر نیستند. قرار نیست هر مبل و صندلی با ابعاد کوچک شما را در هنگام نشستن با مشکل مواجه کند.

مبل هایی برای خانه های کوچک

مبل هایی برای خانه های کوچک

آنچه در یک مبل از اهمیت بالایی برخوردار است راحتیست و این راحتی با جنس و فرم نشیمن و تکیه‌گاه ارتباط بیشتری دارد. وجود دسته‌های پهن و مرتفع یا پایه‌های حجیم اگرچه زیباست اما الزامی نیست و همواره به‌راحتی یک مبل منجر نمی‌شود بلکه بیشتر جنبه‌ای دکوراتیو دارد که اساساً برای خانه‌هایی با مساحت محدود نه‌تنها مناسب نیست و جلوه خود را به‌خوبی نشان نمی‌دهد که به دلیل عدم تناسب با فضا رفت و آمد را هم مشکل می‌کند. با این وصف اگر منزلی کوچک دارید از همان ابتدا به دنبال مبل‌هایی با فضای نشیمن مناسب اما دسته و پایه‌هایی جمع و جور باشید تا با چینش پرتعداد آنها فضای بیشتری را برای نشستن فراهم کنید. توجه به این نکته ساده هم موجب رضایت شما از دکوراسیون داخلی می‌شود و هم ارتباط گرم و صمیمانه‌ای را در جمع‌های دوستانه خلق می‌کند.

پوف، یک کلید برای چند مشکل

مشکل کمبود فضای نشیمن در خانه‌ها گاهی تنها با انتخاب مبل‌های مناسب و بهینه حل نمی‌شود. در واقع این مشکل تنها برای خانه‌های کوچک نیست. حتی خانه‌هایی با مساحت مناسب هم عمدتاً با مشکل فضا و رفت و آمد روبرو هستند. با نگاهی به این منازل یک وجه مشترک در میان تمام آنها مشاهده می‌کنیم: وجود بیش از حد وسایل!

در واقع ما بدون توجه به فضایی که در اختیار داریم دائماً در حال خرید اسباب و لوازم دکوراتیو هستیم. جدا از مبل و میز ناهارخوری، میزهای عسلی و جلو مبلی نیز از لوازم دست و پاگیر خانه‌ها محسوب می‌شود که گاهی در تعداد زیاد آنها را خریداری می‌کنیم. به‌ظاهر چاره‌ای هم برای رفع مشکل آنها به ذهنمان نمی‌رسد و حذف آنها از دکوراسیون داخلی نیز چندان عملی و معقول نیست. پس چاره چیست؟
خلاقیت! از دید روانشناسی انسان در هنگام سختی و مشکلات خلاق می‌شود. ما نیز هنگامی‌که با خانه‌هایی کوچک مواجه شدیم و چاره‌ای برای کاهش اسباب و لوازم آنها و افزایش فضای مفید نیافتیم پوف را یک راه‌حل جالب و مناسب دیدیم. بگذارید کمی از تنوع صحبت کنیم. ساختار و قالب لوازم موجود در خانه معمولاً ثابت است. مبل‌ها، میزها و کمدها همگی ساختاری مشابه هم دارند. حال تصور کنید حضور وسایلی با ظاهری متفاوت تا چه میزان در ذوق و نشاط شما تاثیر می‌گذارند و توجه شما و دیگران را به خود جلب می‌کنند؟ تا چه میزان در میهمانی‌ها و جمع‌های دوستانه درباره آنها صحبت می‌شود؟ با این وصف، در سال‌های اخیر خلاقیت و نوآوری برای ساخت محصولاتی با ظاهری متفاوت در دستور کار طراحان مبلمان و میز و صندلی‌ها قرار گرفت. با این وجود گاهی قیمت بالا یکی از معضلات محصولات دکوراتیو نوآورانه است؛ اما پوف محصولی است که در عین زیبایی، خلاقیت و حس نشاطی که به همراه دارد از قیمت مناسبی برخوردار است؛ اما چرا پوف؟

استفاده از پوف در ترکیب نشیمن

استفاده از پوف در ترکیب نشیمن

تصور کنید وسیله‌ای در اختیار دارید که می‌توانید روی آن بنشیند یا دراز بکشید. هنگام مطالعه و نشستن روی مبل پای خود را بر روی آن بگذارید. در جمع‌های دوستانه و صمیمی خود یا مهمانان بر روی آن بنشینید و یک گروه نزدیک به هم تشکیل دهید و هنگام پذیرایی از آن به‌عنوان یک میز عسلی یا جلو مبلی استفاده کنید. گذشته از تمام این‌ها می‌توانید به تعداد زیاد، در تنوع رنگ بالا و با قیمت مناسب آن را خریداری کنید. تمام این وظایف از عهده یک پوف برمی‌آید! با این وصف به‌کارگیری پوف در دکوراسیون داخلی علاوه بر حل مشکلات فضا و افزایش فضای نشیمن، شادی و نشاط زیادی به ارتباطات شما با میهمانان می‌بخشد.

چه میز ناهارخوری برای چه فضایی؟

قرار نیست همواره قید خرید یک میز ناهارخوری را بزنید. قرار هم نیست تنها میزهای گران‌قیمت و بزرگ جلوه زیبایی به منزل شما ببخشند. ساختار و فرم تنها بخشی از جلوه‌ای است که اسباب و لوازم به محیط می‌دهند. بخش دیگر تناسب ابعاد آنها با مساحت محیطی است که در آن قرار می‌گیرند. برای یک خانه با مساحت کم نبود میز ناهارخوری یعنی کلافگی برای پذیرایی از مهمانان. در مقابل خرید یک میز بزرگ نیز مترادف است با هزینه بالا و دردسرهای جابجایی و رفت و آمد!

اما می‌توان با خرید میزهایی ساده به همراه صندلی‌هایی کوچک این مشکل را تا حدودی حل کرد. شاید از خود بپرسید صندلی و میز ناهارخوری کوچک از جلوه‌ای که انتظار دارید برخوردار نیست اما به شما توصیه می‌کنیم زیبایی را با رنگ و فرم میز و صندلی احیا کنید. در دکوراسیون مدرن اصولاً خبری از لوازمی با شکل و فرم پیچیده نیست پس به‌راحتی می‌توانید با استفاده از محصولاتی با تنوع رنگ مناسب و فرم نوآورانه زیبایی را به خانه خود بیاورید.

استفاده از میزناهارخوری مناسب

استفاده از میزناهارخوری مناسب

با بی‌نظمی خانه‌ها چه کنیم؟

تنها بخشی از عدم آمادگی ما به وسایل و چیدمان آنها ارتباط دارد. بخشی دیگر به بی‌نظمی یا به‌هم‌ریختگی فضای نشیمن و اتاق‌ها بازمی‌گردد. کتاب‌هایی که در سر جای خود نیستند و لباس‌هایی که از در و دیوار و صندلی آویزانند عمده مشکل ما هنگام سر رسیدن مهمان سرزده است! اما راه‌حل چیست؟

استفاده از نظم دهنده ها در خانه

استفاده از نظم دهنده ها در خانه

چاره کار تغییر نگرش و عادت‌های روزمره ماست. اصلاً نگران نباشید! قرار نیست یک‌شبه بانظم و ترتیب شوید بلکه تنها باید در جاهای مشخصی از خانه شلخته و بی‌انضباط باشید! برای این کار کافی است سبدهایی در اتاق‌ها و حتی در فضای نشیمن قرار دهید و وسایلی که فعلاً حوصله چیدن و جا دادن آنها در کمدها را ندارید به داخل آنها بیاندازید. چندان مهم نیست کتاب باشد یا توپ، دسته بازی باشد یا لباس، کیف باشد یا دسته‌کلید و موبایل. حسن این کار جابجایی سریع آنها در هنگام سر رسیدن مهمان سرزده است. از سوی دیگر جا دادن آنها نیز آسان‌تر می‌شود و از همه مهم‌تر به‌راحتی وسایل گم‌شده خود را در این سبدها پیدا می‌کنید. این سبدها یا سایر وسایل نظم دهنده به جزئی از دکوراسیون شما تبدیل خواهند شد و محیط را از به هم ریختگی و شلختگی خارج می کنند.