دکوراسیون خانه سالمندان

متاسفانه با افزایش مشکلات جامعه کنونی افراد به ناچار از برخی اصول رفتاری انسانی عدول کرده و مجبور می شوند بهترین عزیزان خود را به محل های به نام خانه سالمندان بسپارند. البته از طرفی واقعا نمی توان گفت این کار یک نوع رفتار ناشایست میباشد شرایط زندگی انسان ماشینی، چنان او را سرگرم مسایل روزمره نموده که گاها خود را نیز فراموش کرده است. زندگی ماشینی با تمام بیرحمی های خود امکاناتی را نیز برای رفاه افراد، مخصوصا سالمندان فراهم آورده است. پرداختن به مسائل سالمندان با توجه به صنعتی شدن جوامع و تبعات اقتصادی- فرهنگی و اخلاقی آن، بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین با توجه به این که شمار سالمندان در کشور ما در حال افزایش است، باید امکانات بسیاری برای این افراد فراهم آید تا در حد امکان به نیازهای روانی، اجتماعی و جسمانی آنها پاسخ داده شود.
طراحی محیط زندگی افراد سالمند بایستی متناسب با شرایط فیزیکی و جسمانی آنها باشد، تا حداقل، نیاز به دیگران را احساس نکنند. در ادامه به برخی ویژگی های خانه سالمندان اشاره می گردد:

اتاق های خانه سالمندان
به طور کلی در هر اتاق نباید بیش از ۴ نفر زندگی کنند. اتاق حتما ً باید دارای یک پنجره باشد.فضای کافی برای جابه‌جا کردن و حرکت دادن ویلچر موجود باشد و حتما داخل واحد حمام داشته باشد.
همچنین نور کافی برای مطالعه در رختخواب فراهم شود (مثل یک چراغ مطالعه کوچک در بالای تخت) .اگر محیط خصوصی، امکان پذیر نیست در فاصله بین تختخواب‌های اتاق پرده‌ای باشد تا در صورت نیاز، سالمند بتواند با کشیدن پرده یک محیط خصوصی برای خود ایجاد کند. تخت نسبت به پنجره باید دید داشته باشدو یک صندلی راحت در کنار تخت باشد.

دستشویی و توالت‌ خانه سالمندان
طراحی این مکان‌ها باید طوری باشد که ویلچر در آن‌ها به راحتی وارد و خارج شود و امکانات مناسب برای افراد معلول داشته باشد.
سینک‌ها باید مجهز به آب سرد و گرم باشد.در این مکان میله‌های حمایت‌کننده‌ای باشد که فرد بتواند در حین حرکت دست خود را به آن‌ها بگیرد و از آن‌ها برای تسهیل حرکت استفاده‌ کند.

سالن‌ها و اتاق نشیمن خانه سالمندان
سالن ها باید نور کافی داشته باشند.
در سالن‌ها و اتاق‌ها باید میله‌هایی دور‌تا‌دور اتاق وجود داشته باشد که سالمند در هنگام حرکت بتواند از آن‌ها کمک بگیرد.

سالن و راهرو ها باید دست کم آن‌قدر وسعت داشته باشد که به طور همزمان دو ویلچر بتوانند از کنار هم عبور کنند. همچنین برای استراحت سالمندان صندلی‌ها و کاناپه‌های راحتی باید در آن تعبیه شود . سالن باید تمیز باشد و از نظر ظاهری مرتب به نظر برسد،بو و هوای مطبوع داشته باشدواز سروصدای ترافیک شهر یا دیگر صدا‌های آزار‌دهنده دور باشد. تهویه مناسب هوا و اعتدال درجه حرارت در زمستان‌ها و تابستان‌ها فراهم باشد.با قرار دادن تلویزیون یا کتابخانه می توان محیطی سرگرم کننده برای این افراد بوجود اورد.

سالن تفریح خانه سالمندان
تـمام مـؤسـسات سالمندان باید دارای سالن‌های مناسبی برای تفریح باشند. بهتر است برای دکوراسیون این مکان از رنگ های شاد و انرژی بخش استفاده شود.می توان در این محیط جایی مثل کافی شاپ در نظر گرفت که سالمندان بتوانند دور هم جمع بشوند،یا با قرار دادن میز بیلیارد یا میزهایی که بتوان دور آن کارت بازی، شطرنج و تخته بازی کرد، این امکان را برای آنان فراهم آورد.

ایجاد فضای سبز
با فراهم کردن فضای سبز برای سالمندان باعث طراوت و شادابی در این افراد میشود.باید در این محیط نیمکت یا صندلی های وجود داشته باشدتا زمانی که افراد سالمند خسته می شوند بتوانند استراحت کنند.

نمی بایست هیچ گونه بلندی یا مانعی در مسیر حرکت افراد سالمند قرار داشته باشد. سعی شود تا جای ممکن از مسیرهای شیبدار کمتر استفاده شود و در صورتی که مجبور به استفاده از مسیرهای شیبدار هستیم حدالامکان از نرده در کنار مسیرها برای دستگیری افراد سالمند استفاده شود.

پس رعایت ضوابط مطرح شده برای سالمندان از جمله موارد ضروری در طراحی های معماری و خصوصا فضای سبز می باشد که طراحان و معماران باید در طراحی های خود به آنها عمل کنند تا محیطی مناسب و قابل استفاده و لذت بخش را برای سالمندان به وجود آورند چرا که خود این افراد نیز روزی جزو این قشر از جامعه محسوب خواهند شد.