ده روش کم هزینه برای ایجاد تغییر در فضای نشیمن

بسیاری بر این عقیده‌اند که داشتن یک فضای دلنشین در خانه یا تغییر دکوراسیون آن نیازمند صرف هزینه‌های گزاف است. خب باید گفت، این برای کسانی که کمترین خلاقیتی به خرج نمی‌دهند، اینگونه است. اما تنها لازم است کمی قوه‌ی تخیل داشته باشید، آن‌وقت می‌توانید با ساده‌ترین و ارزان ترین راه‌ها فضای نشیمن خود را تغییر دهید و دکوراسیونی دلنشین در آن ایجاد کنید.

ده روش کم هزینه برای ایجاد تغییر در فضای نشیمن
ده روش کم هزینه برای ایجاد تغییر در فضای نشیمن

در این مقاله ده راهکار برای ایجاد چنین تغییرات کم هزینه ای را به شما معرفی می‌کنیم.

هنرهای دستی
هنرهای دستی

۱. از هنر خود استفاده کنید

هرکسی اگر کمی حوصله به خرج دهد، می‌تواند چیزهای کوچکی برای خانه خود ایجاد کند؛ مثلا یک تابلو یا چند رومیزی و یا یک قاب عکس. شما می‌توانید با دیدن نمونه‌ های بسیاری که در فضای اینترنت از کارهای دستی مختلف وجود دارند، ایده بگیرید و کارهایی مشابه ولی با سلیقه و ذوق خود ایجاد کنید. من در اتاق خود تابلویی آویزان کرده‌ام که در آن تنها از خودکار مشکی و یک فوم‌برد سفید استفاده کرده‌ام. شم می توانید با نقاشی بر روی سنگ‌ها می‌توان اشکال زیبا و جالبی ایجاد کنید و با قرار دادن آن‌‌ها در قفسه‌‌های موجود در اتاق نشیمن تغییرات جزئی و زیبایی به وجود آورید.

تزئینات دیوار

تزئینات دیوار

۲. دیوارهایتان را از سادگی درآورید

دیوارها یکی از مهم ترین بخش‌ها در دکوراسیون داخلی هستند. یک دیوار خالی همیشه توی چشم می‌زند. لازم نیست هزینه‌ی زیادی برای تغییر رنگ دیوار صرف کنید. شما می‌توانید با آویزان کردن یک تابلو یا یک پارچه‌ی زیبا و یا حتی کشیدن طرح‌های مورد علاقه‌تان بر روی دیوار آن را تغییر دهید و از سادگی درآورید. در مقاله‌ی “روش‌های استفاده دکوراتیو از دیوارهای خالی” چندین راهکار برای استفاده از دیوارهای خالی ارائه شده است. اگر یک دیوار خالی دارید حتما به این مقاله مراجعه کنید تا با کمترین هزینه بیشترین تغییر را در خانه خود ایجاد کنید.

استفاده از لامپ‌ها و آباژورها در خانه

استفاده از لامپ‌ها و آباژورها در خانه

۳. نور خانه را تغییر دهید

نورپردازی یکی از عناصر مهم در هر فضایی است. نورهای مختلف مانند زرد و سفید تاثیرات مختلفی بر روی انسان می‌گذارند. اگر لامپ‌های اتاق نشیمن شما تماما سفید هستند، حتما به آنها نور زرد نیز اضافه کنید. ترکیب نور سفید و زرد بهترین تاثیر را بر روی فرد می گذارند. نور سفید به تنهایی نه تنها محیط را بی‌روح جلوه می‌دهد، بلکه باعث ایجاد سردرد در طولانی مدت می‌شود. به همین علت با تزریق کمی نور زرد اتاق نشیمن خود را گرم و صمیمی کنید.

ساخت آباژور در خانه

ساخت آباژور در خانه

اگر تنها از لامپ‌های سقفی در اتاق نشیمن استفاده می‌کنید، چند آباژور نیز اضافه کنید. وجود نور در زوایای مختلف به خانه حس و حالی متفاوت می‌بخشد. آباژور‌ها با قیمت‌ها و طرح‌های مختلفی در بازار وجود دارند. با این حال اگر قصد دارید بدون هزینه کردن یک آباژور به اتاق خود اضافه کنید، می‌توانید به سادگی با استفاده از وسایل موجود در خانه، برای خود یک آباژور زیبا بسازید. برای اینکار می‌توان از مقوا، کاموا، چوب، گوی‌های شیشه‌ای یا حتی قاشق‌های یکبار مصرف بهره برد. تنها کافی است کمی به دور و بر خود نگاه کنید تا بهترین مواد را برای کار خود پیدا کنید. مراحل ساخت آباژور چندان کار سختی نیست شما می‌توانید برای گرفتن راهنمایی‌های لازم به اینترنت مراجعه کنید.

استفاده از اجزای طبیعی در دکور خانه

استفاده از اجزای طبیعی در دکور خانه

۴. طبیعت را به خانه خود بیاورید

هیچ چیزی به اندازه طبیعت زیبا و پر از شگفتی نیست. آیا تا به حال کسی را دیده‌اید که بگوید از طبیعت خسته شده است؟ چنین چیزی ممکن نیست، چرا که طبیعت مملو از تازگی است. وقتی چنین منبع زیبایی وجود دارد چرا از آن درون خانه‌هایمان استفاده و محیط را دلچسب نکنیم؟ استفاده از عناصر طبیعی در خانه نه تنها هزینه‌بردار نیست، بلکه می‌تواند تغییراتی چشم‌نواز در اتاق نشیمن ایجاد کند.

استفاده از گل در خانه

استفاده از گل در خانه

چند گلدان زیبا، یک کنده درخت به جای میز عسلی، چند میوه‌ی کاج بر روی قفسه‌های کتابخانه، صدف‌ها و سنگ‌‌های زیبا در ترکیب با هم بر روی قفسه‌های دیواری و … همه می‌توانند بخشی از طبیعت را به خانه شما بیاورند و روحی تازه در خانه شما بدمند.

استفاده از کلکسیون‌ها در نشیمن

استفاده از کلکسیون‌ها در نشیمن

۵. کلکسیون‌هایتان را از داخل کمد بیرون آورید

اگر اهل جمع‌آوری کلکسیون هستید، آن‌‌ها را داخل کمد پنهان نکنید. بعضی ها سکه جمع می‌کنند، بعضی دیگر نوع خاصی از اسباب‌بازی مثلا ماشین‌های کوچک فلزی، بعضی‌ها هم کلکسیونی از تیله‌های رنگی دارند. فرقی ندارد کلکسیون چه چیزی را جمع آوری می کنید، مهم این است که مجموعه‌ای از چیزهای مشترک با طرح‌های مختلف در کنار هم، بسیار چشم‌گیر هستند و می‌توانند در تغییر فضای نشیمن بسیار موثر باشند. اگر تیله‌های رنگی دارید آن‌ها را توی یک گوی شیشه‌ای بریزید و روی میز جلو مبلی یا میز تلویزیون قرار دهید. اگر کلکسیونی از شال‌های رنگی دارید می‌توانید آن‌‌ها را کنار هم به دیوار آویزان کرده و رنگ و رویی تازه به فضا ببخشید.

استفاده از طرح و نقش در نشیمن

استفاده از طرح و نقش در نشیمن

۶. نقش‌ها و الگوها را در فضای خانه سرریز کنید

کوسن‌هایی با پارچه‌های طرح‌دار، کاغذ‌دیوار‌ی‌هایی با نقش‌های زیبا، رومیزی‌هایی با الگوهای متنوع، پرده‌ها و فرش‌های پر نقش و نگار، تمام این‌ها و هر وسیله‌ای که بتواند طرح و نقش به فضای نشیمن شما اضافه کند، می‌تواند نقشی پررنگ در تغییر فضای نشیمن خانه‌ی شما داشته باشد. وسایلی که دارای طرح هستند ناخودآگاه نگاه را به خود جذب می‌کنند. چند چیز طرح‌دار در کنار هم می‌توانند تاثیری فوق‌العاده ای داشته باشند. مثلا می‌توانید از پارچه‌های پر نقش و نگار برای کوسن‌هایتان استفاده کنید و در عین حال چند تابلو با طرح‌های زیبا بر روی دیوار نصب کنید تا فضای اتاق را به یکباره عوض کنید.

استفاده از شمع در اتاق نشیمن

استفاده از شمع در اتاق نشیمن

۷. شمع‌ها را فراموش نکنید

درست است، شمع‌ها را فراموش نکنید. تا به حال به تصویری که چندین شمع روشن در خانه ایجاد می‌کنند، توجه کرده‌اید؟ استفاده از پایه‌های شمع بر روی قفسه‌های دیواری و یا قرار دادن چند شمع در یک ظرف شیشه‌ای بر روی میز عسلی تغییراتی کوچک و در عین حال موثر و کم هزینه در اتاق نشیمن شما ایجاد می‌کند. شما می‌توانید به سادگی با استفاده از انواع مواد مانند چوب، شیشه، فلز و … برای خود جا شمعی‌های زیبایی بسازید تا تاثیر نور شمع را بیشتر کنید.

استفاده ی دوباره از وسایل کهنه

استفاده ی دوباره از وسایل کهنه

۸. وسایل کهنه را دوباره استفاده کنید

گاهی استفاده از وسایل قدیمی در کنار وسایل مدرن خانه، می تواند بسیار جذاب و متفاوت به نظر آید. برای مثال نشیمنی با مبلمان مدرن را در نظر بگیرید که در کنار آن‌ها دو صندلی چوبی قدیمی که تعمیر شده قرار دارد که بر روی آن‌ها یک بالش راحت گذاشته شده است. همین دو صندلی می‌توانند فضای خانه را به‌کلی تغییر دهند و آن را متفاوت، صمیمی و جذاب نشان دهند. همینطور کمد‌های قدیمی، گنجه‌ها، میزها و قاب‌های قدیمی می‌توانند در خانه‌تان تغییراتی مثبت ایجاد کنند. به انباریتان بروید و ببینید چه چیزی پیدا می‌کنید. خلاقیت به خرج دهید و با کمی تغییر وسایلی که پیدا می‌کنید، داخل خانه به کار ببرید. مقاله‌ی “دوازده روش چیدمان اتاق نشیمن با مبلمان قدیمی” می‌تواند در استفاده دوباره وسایل کهنه‌ شما را راهنمایی کند.

استفاده از رنگ در خانه

استفاده از رنگ در خانه

۹. اتاق نشیمن خود را رنگین کنید

رنگ‌ها هرکدام انرژی‌های مختلفی دارند و تاثیرات متفاوتی بر ذهن بشر می‌گذارند. اگر ازدکوراسیون خانه خود خسته شده‌اید یکی از راه حل‌هایتان تغییر رنگ‌ها است. لازم نیست وسایل بزرگ و گران قیمت خانه را عوض کنید. شما می‌توانید با تغییر رنگ وسایلی کوچک با کمترین هزینه حس و حال خانه را عوض کنید. برای مثال می‌توانید رنگ یک دیوار را عوض کنید یا میز جلو مبلی خود را رنگ کنید. اگر قفسه‌های چوبی یا فلزی در اتاق نشیمنتان دارید، آن‌ها را به رنگی متفاوت درآورید. کوسن‌ها، روکش مبل‌ها، پرده و رو میزی‌ها همه چیزهایی هستند که با کمترین هزینه‌ها قابل تغییر دادن هستند. تنها کافی است در هنگام استفاده از رنگ‌های مختلف دقت کنید که چه رنگی را کجا و چگونه استفاده کنید. شاید مقاله “روانشناسی و دکوراسیون داخلی: تاثیر رنگ‌ها” بتواند در این مورد به شما کمک کند.

استفاده از آینه در اتاق نشیمن

استفاده از آینه در اتاق نشیمن

۱۰. استفاده از آینه در هر گوشه از خانه

آینه‌ها می‌توانند در خانه‌های کوچک بسیار موثر باشند. اگر اتاق نشیمن شما کوچک است و فضای کافی برای ایجاد تغییرات کلی ندارید، از چندآینهبر روی دیوارها یا روی زمین بهره ببرید. آینه‌ها می‌توانند فضارا بزرگتر و روشن‌تر جلوه دهند. با قرار دادن یک آینه کنار یک آباژور می‌توانید شاهد تغییری شگرف در ظاهر خانه باشید.

روش‌های کم هزینه برای ایجاد تغییر در فضای نشیمن

روش‌های کم هزینه برای ایجاد تغییر در فضای نشیمن

در این مقاله تنها چند مورد از راهکارهایی که با استفاده از آن‌ها بتوان فضای نشیمن را به شکلی ارزان تغییر داد ارائه شد. تنها لازم است به خلاقیت خود باور داشته باشید تا بتوانید هزاران روش برای تغییر جانانه‌ی اتاق‌هایتان پیدا کنید.