دکوراسیون تک رنگ
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

دلایلی برای انتخاب دکوراسیون تک رنگ

۰
(۰)
دلایلی برای انتخاب دکوراسیون تک رنگ
دلایلی برای انتخاب دکوراسیون تک رنگ

چرا دکوراسیون تک رنگ؟

شاید بهترین دلیلی که می‌توان برای محبوبیت طراحی دکوراسیون تک رنگ عنوان کرد ساده‌سازی هدفمند است. به این معنی که برای جلوگیری از بی‌نظمی در فضاهای نسبتاً شلوغ، اجزاء یک رنگ را با همدیگر هماهنگ کنیم. در واقع دکوراسیون تک رنگ به نسبت سایر سبک‌ها بهتر می‌تواند فضاهای پر وسیله را یکپارچه نشان دهد. همین نظم و هماهنگی میان اجزای مختلف موجب می‌شود تا ذهن شما بهتر و سریع‌تر با محیط ارتباط برقرار کند.

هماهنگی میان عناصر مختلف در دکوراسیون تک رنگ

هماهنگی میان عناصر مختلف در دکوراسیون تک رنگ

بر اساس روانشناسی گشتالت هر زمان که ما با یک فضای جدید روبرو شویم، مغز ما به تجزیه و تحلیل فضا و شناخت الگوهای به کار رفته در آن می‌پردازد تا مفهوم محیط را بیشتر درک کند. از این رو، رنگ تکراری به‌عنوان یک الگوی منظم می‌تواند سرعت پردازش مغز انسان‌ها را بالا ببرد و در نتیجه آنها را زودتر به فضای منزل شما عادت دهد. پس اگر از دکوراسیون تک رنگ به‌درستی استفاده کنید می‌توانید امیدوار باشید که اعضا خانواده و مهمانان لذت بیشتری از حضور در خانه شما خواهند برد.

انتخاب رنگ در دکوراسیون تک رنگ

انتخاب رنگ در دکوراسیون تک رنگ

رنگ‌های خود را انتخاب کنید

نخستین گام برای طراحی یک دکوراسیون تک رنگ، انتخاب رنگ‌هایی است که به آنها تمایل دارید. در این مورد، ما پیشنهاد می‌کنیم که در مجموع از سه رنگ استفاده کنید. بدیهی است که این سه رنگ باید از یک خانواده و نزدیک به یکدیگر انتخاب شوند تا حالتی یکپارچه به فضای منزل شما دهند.

پیشنهاد ما این است که ابتدا از رنگ اصلی که معرف فضای منزل شماست، شروع کنید. سپس با انتخاب رنگ‌های تیره و روشنِ نزدیک به آن، مجموعه رنگ خود را کامل کنید. در این مورد نیز توصیه می‌کنیم که یکی از رنگ‌ها روشن‌تر و دیگری تیره‌تر باشد.

افزودن الگو و بافت به دکوراسیون تک رنگ

افزودن الگو و بافت به دکوراسیون تک رنگ

الگو و بافت را به فضا اضافه کنید

اگرچه یکپارچگی و هماهنگی یکی از مزایای دکوراسیون تک رنگ است اما گاهی اوقات این یکپارچگی ممکن است به یکنواختی ختم شود و حس و حالی کسل‌کننده به فضای منزل شما دهد. به‌خصوص هنگامی‌که عناصر به کار رفته در دکوراسیون منزل شما به یکدیگر شباهت زیادی داشته باشند. از این رو، افزودن الگو و بافت یکی از راه‌های ساده برای جلوگیری از یکنواختی دکوراسیون تک رنگ محسوب می‌شود. این بافت‌ها و الگوها در عین حال که به طور هدفمند تغییراتی در محیط ایجاد می‌کنند، نباید حتی ذره‌ای هماهنگی میان اجزا را قطع کنند.

خلاقیت با مواد مختلف در دکوراسیون تک رنگ

خلاقیت با مواد مختلف در دکوراسیون تک رنگ

خلاقیت با مواد مختلف

قسمت جذاب ماجرا از اینجا شروع می‌شود. اگرچه بخش قابل توجهی از عناصر یک دکوراسیون تک رنگ باید از یک الگوی خاص پیروی کنند اما هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید همه چیز باید با هم مطابقت داشته باشد. در واقع لوازم دکوراتیو و قطعات جانبی از جمله اجزایی هستند که شما می‌توانید کمی درباره آنها خلاقیت به خرج دهید و در انتخاب آنها چندان به اصول دکوراسیون تک رنگ پایبند نباشید.

با توجه به تصویر بالا، با وجود آنکه میز جلو مبلی از ساختاری فلزی برخوردار است، چندان موجب ناهماهنگی فضای اتاق آبی رنگ نشده چراکه الگو و رنگ آن تا حدودی در چراغ، آباژور و قاب نصب‌شده بر روی دیوار تکرار شده است. افزون بر این، کوسن‌ها، نقاشی، قاب عکس‌ها و گلدان‌ها نیز از دیگر عناصری هستند که می‌توانند طرح و رنگی متفاوت از سایر اجزای دکوراسیون تک رنگ داشته باشند. این تکنیک در کنار حفظ یکپارچگی محیط، موجب انعطاف‌پذیری فضا نیز می‌شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط