دستگاه کنترل کیفیت هوا

The Cyanometer نام دستگاهی است که توسط هنرمند اسلوونیایی Martin Bricelj Baraga طراحی شده است .این دستگاه ابزاری است که میزان کیفیت هوا را اندازه گیری می کند.

این دستگاه در خیابان اصلی لیوبلیانا نصب شده است.(لیوبلیانا پایتخت کشور اسلوونی و با حدود ۲۷۰ هزار نفر جمعیت بزرگ‌ترین شهر این کشور است.)این ابزار که بیشترشبیه به یک بنا است مجهز به یک نرم افزار متن‌باز (open source) است که کیفیت هوای Ljubljana را ضبط کرده و سپس به آرشیو آنلاین ایستگاه مرکزی سنجش آب و هوای Ljubljana می فرستد.هدف از ساخت این دستگاه توجه عموم مردم به مسئله ی آلودگی هواست.

دستگاه اصلی در سال ۱۷۸۹ توسط فیزیکدان سوئیسی هورس بندیکت دو سوسور اختراع شد.

دو سوسور یکی از مشهورترین فیزیک‌دانان و زمین‌شناسان زمان خود بود که به دلیل پژوهش‌هایش در زمین‌شناسی، هواشناسی و گیاه‌شناسی نواحی کوهستانی اروپا شهرت داشت.وی کشف کردکه کیفیت هوا ناشی از میزان رطوبت و ذرات معلق در آن است.

The Cyanometer که نوع تکامل یافته دستگاه طراحی شده توسط دوسوسور است و توسط Martin Bricelj Baraga طراحی شده است با ارائه تصویری از آسمان و اندازه گیری میزان آلودگی هوا، توجه عابران را به این موضوع جلب می نمایدو به کمک طیف رنگی که از سبز به سمت قرمز تغییر می کند میزان کیفیت هوا را نمایش می دهد.