درباره Sir Jonathan Ive طراح محصولات “apple” اپل بیشتر بدانیم

“Sir Jonathan Paul Ive” متولد سال ۱۹۶۷ طراح انگلیسی و رئیس بخش طراحی شرکت “Apple” اپل می باشد ، او علاوه بر مسئولیت های مختلف در اپل ، رهبری تیم طراحی صنعتی را بر عهده دارد .

او ناظر بر گروه طراحی صنعتی اپل و همچنین رهبری و رابط تیم های نرم افزاری با مردم بود. او همچنین طراح بسیاری از محصولات اپل، از جمله لپ تاپ MacBook Pro، IMAC، MAC BOY ، Mac mini، iPod، iPod Touch، iPhone، اپل، اپل کوتاه، Apple Watch و iOS است. استیو جابز او را به عنوان شریک معنوی اپل ، در نظر داشت ، در حالی که مجله فورچون در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد که موتیف هائی که ایو در طراحی برای اپل استفاده می کند ” تنظیم دوره نه تنها برای اپل بلکه برای طراحی به طور گسترده تر می باشد. ” او همچنین به عنوان راوی برای بسیاری از محصولات اپل در فیلم های نمایشی سخن می گوید

درباره توانائی های “jone ive” در طراحی صنعتی و اهمیت او در رشد و شکوفائی های شرکت اپل که البته همواره در سایه استیو جابز قرار گرفته است ، باز هم بیشتر خواهیم گفت اما در اینجا هدف ما مقایسه میان طراحی صنعتی به مفهومی که در جامعه بیشتر با آن آشنا هستند که طراحی کالاهای صنعتی می باشد و طراحی و دکوراسیون داخلی است ، اشاره به این نکته بسیار مهم است که جان ایو پس از چندین سال طراحی در حوزه بسیار مهمی چون طراحی کالاهای شرکت اپل اینک به طراحی داخلی فروشگاههای اپل روی آورده است و اولین طراحی او در فروشگاه عرضه کننده محصولات اپل ، در سپتامبر جاری در بروکسل افتتاح گردید.و این مقایسه به خوبی اهمیت طراحی داخلی را به صورت عام مشخص می کند.

جانی ایو با طراحی اولین فروشگاه این غول تکنولوژی در بروکسل ، به سمت طراحی داخلی گرایش نشان داد و رقابت خود در این بخش نیزآغاز نمود.
سر جاناتان آیو ملقب به طراح طراحان در سال ۲۰۰۶ به پاس خدماتش به طراحی صنعتی، مفتخر به دریافت رتبه امپراتوری بریتانیا با درجهٔ «فرمانده» (CBE) و در سال ۲۰۱۲ به پاس خدمات به طراحی صنعتی و اقدامات نوآورانه‌اش، به رتبه امپراتوری بریتانیا با درجه «شوالیه» (KBE) نایل گردید.اپل در کنفرانس WWDC13 که در آن آی او اس ۷ معرفی شد، لقب او را به نایب رییس ارشد بخش طراحی صنعتی به روز کرد.

او در زمان رابرت برونر به عنوان مشاور طراحی صنعتی برای رئیس اپل کار می کرد، مدت کوتاهی قبل از بازگشت دوباره استیوجابز به اپل، از شرکت استعفا داد. جان روبنشتاین، در سال ۱۹۹۷موفق به حفظ او به عنوان معاون ارشد رئیس بخش طراحی صنعتی شد .
پس از بازگشت جابز ، تیم طراحی صنعتی به رهبری او مسئول بسیاری از محصولات سخت افزاری شرکت شد . اولین ماموریت طراحی آیو IMAC بود. او راه را برای بسیاری از طرح های دیگر مانند آی پاد و در نهایت آی فون و آی پد هموار کرد.

جابز تمرکز اصلی و راهبردی شرکت را بر طراحی کالا قرار داد و از این طریق اقدام به ایجاد موقعیت پیشرو برای شرکت اپل با یک سری محصولات با عملکرد تمیز، زیبا و دل انگیز و قابل ملاحظه و محبوب نمود. ایو می گوید که رابطه نزدیک کاری در سال ۲۰۱۴ با جابز داشته است: هنگامی که ما در اشیاء می نگریستیم ، آنچه چشمان ما از لحاظ فیزیکی می دید و آنچه به دنبال آن درک می کردیم ، یکسان بود و همچنین سوالاتی که در ذهنمان مطرح می شد، دارای کنجکاوی های یکسان در مورد همه چیز بودیم. باید استیو جابز را اینگونه توضیح بدهم : انسانی بسیار باهوش ، جسور و گستاخ وبا ایده های شکوهمند بود.

دیتر رامس، طراح ارشد در براون از سال ۱۹۶۱ تا سال ۱۹۹۵، تحت تاثیر کار آیو می گوید ، که اپل یکی از معدود شرکت های امروزه است که محصولات آن با توجه به ده اصل طراحی خوب طراحی شده است.

بسیاری را باور بر این است که استیو جابز گرچه نابغه ای فوق تصور بود لیکن هنر اصلی او همچون سایر مدیران موفق شناسائی و بهره گیری از مجموعه انسانهای برتری چون “jone ive” بوده است و مجموعه این نوابغ توانستند تحولی اینچنین را در تکنولوژی ارتباطات ایجاد نمایند.

جانی آیو را می‌توان با دقت نظرش در پرداختن به جزئیات تعریف کرد. وقتی در اواخر دهه ۹۰ استیو جابز از او خواست که کامپیوتری با رنگ‌های شاد بسازد -که بعدها به آی‌مک معروف شد- او ساعت‌ها در یک کارخانه تولید شیرینی وقت صرف کرد تا از رنگ‌ها الهام بگیرد ، تا با نتیجه کارش به دنیا بگوید: این دستگاه فقط برای کار کردن نیست، برای لذت بردن و سرگرمی هم هست.

جاناتان آیو برای کاهش ضخامت هرچه بیشتر آی‌پد نسل دوم، فرایند ساخت را بارها و بارها بهبود بخشید و سفری ۱۴ ساعته را تحمل کرد و به دیدار یکی از استادان خبره ژاپنی در امر ساخت شمشیر سامورایی رفت و با الهام از فرایند ساخت شمشیر سامورایی، طراحی بدنه فلزی آیپد نسل دوم و چیدمان قطعات سیلیکونی داخل آن را آنقدر تراش داد و اصلاح کرد، تا ضخامت آی‌پد نسل دوم نسبت به نسل قبلی‌اش تا یک سوم کاهش یابد و سبک‌تر شود.

استیو جابز به والتر ایزاکسون بیوگرافی نویس مشهور که زندگی نامه او را نگاشته است در باره آیو گفته است : او دارای قدرت عملیاتی بیش از هر کس دیگری در اپل به جز من است.