درباره ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی بیشتر بدانیم

روانشناسان معتقدند که رنگ ها تاثیر مستقیمی روی حالات روحی و رفتاری انسان ها دارند. به همین دلیل رنگ های به کار رفته در محیط کار و خانه که بیشترین زمان را در آنها می گذارنیم از اهمیت  زیادی برخوردارند. طراحان در این زمینه به کمک ما آمده اند و با ارائه توضیحاتی درخصوص چگونگی تاثیر گذاری رنگ ها و ترکیب آنها انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون را آسان تر کرده اند.

 در این مطلب درخصوص ۱۵ نکته مهمی که باید راجع به رنگ بدانیم گفتگو می کنیم.

استفاده از پالت چرخه رنگ
استفاده از پالت چرخه رنگ

۱_ استفاده از پالت چرخه رنگ: در گذشته استفاده از پالت و چرخه رنگ محدودیت داشت و به صورت کاملاً دقیق امکان پذیر نبود که یک ترکیب رنگ های مختلف را مشاهده کرد و حتی رنگ های نزدیک به رنگ انتخابی را دید. امروزه با وجود نرم افزار و سایت های مختلف که این خدمت را ارائه می دهند می توان به صورت دقیق به این مهم دست یافت. با استفاده از این سرویس ها شما می توانید رنگ های مختلف را ترکیب کرده و به بهترین رنگ مورد نظر دست پیدا کنید.
۲_ آگاهی از ویژگی های رنگ: هر رنگ سه ویژگی مهم ته مایه، خلوص و درجه تیره و روشنی دارد که باید به آن توجه کرد. ته مایه برداشت ما از رنگ است. یعنی همان رنگی که در واقعیت مشاهده می کنیم. خلوص رنگ با رنگ خاکستری سنجیده می شود. هر چقدر میزان رنگ خاکستری در رنگ مورد نظر کمتر باشد خلوص بیشتر و رنگ شفاف تر خواهد بود. درجه تیره و روشنی رنگ با میزان رنگ های سفید و سیاه سنجیده می شود که هر کدام بیشتر یا کمتر باشد تیرگی و روشنی نیز تغییر خواهد کرد.

ویژگی های رنگ

ویژگی های رنگ

۳_ گروه بندی رنگ: رنگ ها به سه گروه تقسیم می شوند. گروه اول رنگ های اصلی است که از سه رنگ قرمز، آبی و زرد تشکیل شده و این رنگ ها به صورت طبیعی در طبیعت وجود دارد و از ترکیب رنگ های دیگر ایجاد نمی شود. گروه دوم شامل رنگ های نارنجی، بنفش و سبز است که از ترکیب رنگ های اصلی ایجاد می شود. گروه سوم که از شش رنگ تشکیل شده با ترکیب رنگ های اصلی و فرعی ایجاد می شود.

تا اینجا دوازده رنگ برای شما شناسایی شد که می تواند یکی از انتخاب های شما برای استفاده در دکوراسیون باشد ولی از ترکیب همین رنگ ها نیز می توان رنگ های بیشتری به دست آورد و تنوع رنگی را بیشتر کرد که در ادامه راجع به آن صحبت می کنیم.
۴_ اضافه کردن رنگ خنثی: زمانی که رنگ خود را انتخاب کردید می توان با استفاده از رنگ های خنثی که سیاه، سفید و خاکستری است درجه تیرگی و روشنی رنگ خود را تغییر دهید.

گروه بندی رنگ

گروه بندی رنگ

۵_ دمای رنگ: رنگ در دو نوع گرم و سرد وجود دارد. رنگ گرم به رنگ هایی مانند قرمز، زرد و نارنجی اطلاق می شود و رنگ سرد به آبی و سبز گفته می شود.

رنگ گرم به محیط مورد نظر نشاط و پویایی می دهد و باعث کوچک به نظر رسیدن فضا می شود، درحالی که رنگ های سرد آرام بخش بوده و باعث بزرگ تر به نظر رسیدن فضا می شود. توجه کنید که به کار گیری رنگ سرد در محیط های بزرگ می تواند حس غریبی ایجاد کند و استفاده رنگ گرم در محیط های کوچک حس گرفتگی و خفگی در فرد ایجاد کند.

۶_الگوی تک رنگ: در بعضی از نقاط می توان به جای استفاده از چند رنگ طیف های مختلف یک رنگ را به کار برد و در عوض با اضافه کردن رنگ های خنثی الگوهای متفاوتی برای آن ایجاد کرد و در محیط مورد نظر به کار برد. استفاده از تک رنگ باعث سادگی و آرام بخش به نظر رسیدن محیط می شود.
۷_ الگوی مکمل: یکی از پرکاربرد ترین روش ها استفاده از الگوی مکمل است. در این حالت می توانید با انتخاب دو رنگ مکمل که یکی رنگ اصلی و دیگری رنگ فرعی شما خواهد بود جلوه ای خاص خلق کنید. متداول ترین رنگ های مکمل برای دکوراسیون عبارتند از :

  • قرمز-سبز
  • زرد- بنفش
  • نارنجی-آبی
الگوی مجاور

الگوی مجاور

۸_الگوی مجاور: این الگو از ترکیب سه رنگ کنار هم ایجاد می شود. مثلاً می توان با ترکیب رنگ های قرمز، زرد و نارنجی الگوی مناسبی ایجاد کرد. در این روش یک رنگ غالب، رنگ دوم به عنوان کمک و رنگ سوم برای نقش های کوچک استفاده می شود.

پترن مکمل

پترن مکمل

۱۲_ نحوه توزیع رنگ در محیط: یکی از موارد مهم که گاهی طراحان نادیده می گیرند نحوه صحیح و بالانس رنگ روی دیوار محیط است که باعث نامتعادل شدن فضا می شود. در این حالت بخشی از اتاق سنگین و قسمتی بسیار سبک به نظر می رسد. برای جلوگیری از این مشکل باید حتما به پراکندگی مناسب رنگ در کف، سقف و دیوارها دقت شود و ایجاد تعادل یکی از عوامل انتخاب رنگ و جایگزینی محصولات باشد.

۱۳_ توجه به مکان و کاربری رنگ: قبل از انتخاب رنگ و طراحی دکوراسیون باید از کاربری محیط مورد نظر اطلاعات کامل به دست آورد که این محیط به چه منظوری استفاده می شود و الگوی رنگی را متناسب با آن انتخاب کرد. مثلاً برای اتاق کودک از رنگ های شاد استفاده می شود و برای سالن پذیرایی رنگ های روشن بیشتر به کار گرفته می شود. علاوه بر آن می توان به آب و هوای محیط نیز توجه کرد. سعی کنید در شهرهای سرد از رنگ های گرم بیشتر استفاده کنید و برعکس.

۱۴_ دیدن طرح های مختلف: بهترین کار قبل از شروع هر کاری تحقیق است و طراحی دکوراسیون منزل و انتخاب رنگ نیز از این قاعده مستثنی نیست. سایت های زیادی در زمینه دکوراسیون ایجاد شده که شما می توانید قبل از انتخاب رنگ و طراحی دکوراسیون از طریق این سایت ها طرح های مختلف را مشاهده کنید و الگوهای مناسبی از آن دریافت کنید.

الگوی مثلث متساوی الساقین

الگوی مثلث متساوی الساقین

۹_ الگوی مثلث متساوی الاضلاع: به کارگیری سه رنگ با فاصله مساوی روی چرخه رنگ الگوی مثلث خوانده می شود. استفاده از سه رنگ قرمز، آبی و زرد نمونه مشخص این ترکیب است.

الگوی مستطیل
الگوی مستطیل

۱۰_ الگوی مستطیل: در این روش از چهار رنگ که به صورت دو به دو گروه مکمل را ایجاد می کند استفاده می شود. دما در این روش مهم بوده و استفاده از دو رنگ سرد و دو رنگ گرم ترکیب خوبی است.

الگوی مربع
الگوی مربع

۱۱_ الگوی مربع: این روش نیز مانند مستطیل بوده ولی تنها تفاوت این است که رنگ هایی انتخاب می شود که روی چرخه رنگ از فاصله یکسانی برخورد هستند.