داستان یک کسب و کار خانوادگی در حوزه تولید مبلمان

همانند بسیاری از صنایع دیگر، در تولید مبلمان نیز شرکت‌های موفقی حضور دارند که سال‌ها قبل، به شکل خانوادگی و از کارگاه‌های کوچک کار خود را آغاز کردند. کسب و کارهایی که حاصل مشارکت‌های خانوادگی بوده و از پدران و مادران به فرزندان به ارث رسیده‌اند. کمپانی‌هایی نظیر هاورث (Haworth)، نول (Knoll)، ایکیا (Ikea) مثال‌های موفق و نام آشنای کسب و کارهای خانوادگی در حوزه مبلمان هستند که امروزه به شرکت‌هایی بزرگ با صدها شعبه و فروشگاه تبدیل شده‌اند. شرکت کیلهر (Keilhauer) نیز از جمله برندهای با سابقه‌ای خانوادگی است که به تولید مبلمان اداری می‌پردازد. در این مطلب قصد داریم در به معرفی کیلهر بپردازیم. شرکتی کوچک اما موفق و با اهدافی بزرگ!

داستان کسب و کارهای خانوادگی در حوزه تولید مبلمان
داستان کسب و کارهای خانوادگی در حوزه تولید مبلمان

دکوراسیون و مبلمان اداری

پیشرفت‌هایی که انسان در طی چند دهه اخیر به خود دیده موجب تغییرات زیادی در دفاتر کار و فاصله گرفتن آنها از فضای کار سنتی شده است. اغلب محیط‌های اداری باز که با هدف تشویق کارکنان به مشارکت طراحی شدند امروزه به فضاهایی بی‌هدف و پر ازدحام تبدیل شده‌اند. در محیط‌های کار گروهی رئیس شما ممکن است فردا در همان جایی بنشیند که شما امروز نشسته‌اید. تقریباً هرجایی که Wi-Fi در دسترس باشد، فضایی مناسب برای کار کردن است. با این وصف به راحتی می‌توان دریافت که تعریف مبلمان اداری کمی سخت‌تر از گذشته شده است.
شرکت خانوادگی کیلهر فعال در حوزه تولید مبلمان
شرکت خانوادگی کیلهر فعال در حوزه تولید مبلمان

کیلهر و تولید مبلمان اداری

با روی‌دادنِ این تغییرات کمپانی کیلهر انجام تحقیقات جالبی پیرامون چگونگی رقابت و بقا در صنعت تولید مبلمان اداری را آغاز کرد. کیلهر شرکتی کوچک است که هیچ‌گاه علاقه‌ای به رقابت با شرکت‌های بزرگ در زمینه ارائه سیستم‌های اداری نداشت اما اهداف جالبی را هم در بازار دنبال می‌کرد.

هنگامی‌که «مایک» ۳۵ سال پیش به همراه سه برادرش «رون»، «ریک» و «استیو» کار خود را در شرکت تازه تأسیس کیلهر آغاز کرد، همه آنها را به عنوان صندلی‌ساز می‌شناختند. آنها تجارت را از پدرشان آموخته بودند. پس از تاسیس شرکت نیز طی سه دهه تجربه زیادی در کار خود کسب کردند. گرچه صندلی‌های آن‌ها از طراحی و کیفیت فوق‌العاده‌ای برخوردار بود چند سال پیش دریافتند که باید چند گام به عقب برگردند و اهداف شرکت خود را دوباره ارزیابی کنند. این ارزیابی مجدد سرآغازی شد برای ورود این برند به تولید محصولات اداری زیبا و منحصر به فرد.

مجموعه Plunk طرحی از شرکت کیلهر

مجموعه Plunk طرحی از شرکت کیلهر

بازیکنی درخشان پدیده بازار جهانی تولید مبلمان

زمانی که برادران کیلهر کار خود را آغاز کردند به خوبی می‌دانستند که نمی‌توانند به عنوان یک شرکت کوچک کانادایی در بازار پررقابت مبلمان اداری قهرمان شوند اما می‌توانند به عنوان یک بازیکن درخشان نگاه‌ها را به خود خیره کنند. آنها اگرچه توان تأسیس شعبه و نمایندگی در کشورهای مختلف و یا ساخت کارخانه‌ها و انبارهای متعدد را نداشتند اما می‌دانستند که برای ورود به یک بازار جهانی باید محصولی منحصر به فرد تولید کنند و سپس سفارش و تحویل آن را به فرایندی ساده و سریع تبدیل نمایند.

مجموعه صندلی های انتظار Hangout طرحی از شرکت کیلهر

مجموعه صندلی های انتظار Hangout طرحی از شرکت کیلهر

کیلهر در مقایسه با بسیاری از برندهای بزرگ تولید مبلمان نظیر هرمان میلر (Herman Miller) یا استیل کیس (Still Case) شرکتی کوچک محسوب می‌شود. این کمپانی با دو کارخانه در شهر تورنتو کانادا در مجموع ۲۳۲ کارمند دارد اما کافی است نام آن را در اینترنت جستجو کنید تا از تنوع محصولات آنها (و البته زیبایی و جذابیتشان) متحیر شوید. دو کارخانه این شرکت هر ساله نزدیک به ۱۲۵ هزار میز و صندلی به بازار عرضه می‌کنند. شیوه سفارش از این شرکت نیز بسیار ساده است. این شرکت تقریباً محصول آماده‌ای برای عرضه ندارد و تمامی محصولات پس از ثبت سفارش بلافاصله برش خورده و به صورت گروهی آماده می‌شوند. این شیوه موجب شده تا کیلهر بتواند سفارش‌های کوچک را در کنار سفارش‌های بزرگ‌تر پشتیبانی کند.

مبلمان اداری کیلهر

مبلمان اداری کیلهر

همکاری و خلاقیت کلید دوام موفقیت کیلهر

در کارخانه کیلهر پیش از آن که هر محصول ساخته شود مواد، منابع و طول عمر بالقوه آن ارزیابی می‌شود. هر قطعه‌ای از مبلمان این شرکت دارای گواهی BIFMA است. این گواهی ایمنی، دوام و کفایت ساختاری مبلمان اداری را تایید می‌کند. افزون بر این، هر کارمند می‌تواند پیشنهادات خود را در مورد اینکه چگونه شرکت می‌تواند سریع‌تر به اهداف خود برسد بیان کند. به عنوان مثال، مدیر تدارکات این شرکت پیشنهاد داد که صندلی‌های اداری را می‌توان در پکیج‌هایی پتو مانند با قابلیت استفاده مجدد بسته‌بندی کرد. همین ابتکار کوچک تاکنون نزدیک به یک میلیون جعبه را حذف کرده است. همچنین به این معنی است که این شرکت می‌تواند ۲۵ تا ۵۰ درصد محصولات بیشتری را در هر کامیون بارگذاری کند و حتی انتشار گازهای گلخانه‌ای را نیز کاهش دهد.

مجموعه Visit طرحی از شرکت کیلهر

مجموعه Visit طرحی از شرکت کیلهر

به نظر می‌رسد که همکاری یک مشخصه کلیدی در کمپانی کیلهر است. کارمندان در این شرکت به راحتی می‌توانند روسای خود را ملاقات کنند و با آنها درباره محصولات به تبادل نظر بپردازند. در کنار توانایی و خلاقیت، شوخ طبعی نیز از دیگر ویژگی‌های کارکنان کیلهر است. آنها بدون هیچ ترس و نگرانی در طول فعالیت به یکدیگر لبخند می‌زنند و شوخی می‌کنند. پس تعجبی ندارد که راندمان بالایی داشته باشد.

تنوع محصولات این تولید کننده مبلمان اداری واقعاً حیرت‌انگیز است. تقریباً هیچ محصولی نیست که این شرکت دستی در آن نداشته باشد. انواع صندلی‌های اداری، صندلی‌های انتظار تکی و گروهی، میزهای کاری و پذیرایی، پاف و چهارپایه از جمله محصولات این شرکت هستند که هر یک با تنوعی بی‌نظیر به بازار عرضه می‌شوند.