داستان خود را بگویید!

همه ما در زندگی روزمره خود میان حرف‌هایمان داستان‌ها و خاطرات زیادی را بیان می‌کنیم تا شنونده را با خودمان همراه کرده و به درک بهتر مطلب مورد نظرمان کمک کنیم و شنونده نیز از شنیدن این داستان‌ها لذت می‌برد. این موضوع فقط در مورد صحبت‌های شخصی و روزمره نیست بلکه در مراتب حرفه‌ای‌تر نیز بسیار کاربرد دارد و یکی از این زمینه‌ها طراحی و معماری است.

شاید پیش‌آمده باشد که هنگامی‌که یک اثر را می‌بیند کاربرد آن را نفهمید یا از خودتان بپرسید که هدف طراح از بخشی از کار چه بوده است. به همین دلیل است که این روز‌ها روایت کردن داستان طرح بسیار رایج است. این موضوع باعث می‌شود تا طراح بتواند راحت‌تر هنر و هدف خود را انتقال دهد و مخاطب نیز هنگامی‌که شناخت بیش‌تری داشته باشد به نحو بهتری با محصول یا سوژه مورد نظرارتباط برقرار کرده و از آن استفاده می‌کند.

یک اثر طراحی‌شده توسط یک معمار، هنرمند، گرافیست و هر شخص دیگری باشد، داستانی را بازگو می‌کند. گاهی داستان یک طراحی قابل‌تشخیص است و گاهی لازم است تا با طراح آن‌ را بازگو کند. گاهی داستان یک اثر یا محصول به‌سادگی یک علاقه شخصی است و گاهی تفکرات و اهداف خاصی در آن نهفته است. زیبایی یک اثر با دانستن اندیشه ، تجربه و احساساتی که پشت آن نهفته است بیشتر می شود.
معماران مدت‌ها به دنبال انتقال افکار و حرف‌هایشان از طریق ساختمان‌ها و آثارشان بوده‌اند و همین باعث به وجود آمدن سبک‌های مختلف معماری در طول تاریخ شده است. هر بنا حداقل دو داستان دارد که اولی در مورد چگونگی و پروسه شکل‌گیری آن است و دیگری در رابطه با جامعه و کسانی است که از آن استفاده می‌کنند.

ساختمان‌ها و محصولات به‌یک‌باره شکل نمی‌گیرند بلکه از پیش‌زمینه و عقاید طراح سرچشمه می‌گیرند. همچنین هر بنا یک محتوا و پیش‌زمینه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دارد که این‌ها تأثیر بسیاری در ظاهر و عملکرد آن دارند.
در داستان یک اثر خواسته‌های مشتری و حرف‌ها و اهداف طراح زده می‌شود اما باید دقت کرد که در هر طرحی باید کاربرد آن، هماهنگی آن بافرهنگ‌ها و ارزش‌های جامعه و توسعه آینده نیز در نظر گرفته شود تا ماندگاری آن تضمین شود.
به طور کلی امروزه از طراحان خواسته می‌شوند تا همراه اثرشان داستان خود و شکل‌گیری محصول را نیز ارائه دهد چرا که مخاطب برای پذیرش و استفاده از آن لازم می‌داند تا بیش‌تر بداند و به این شکل ادامه داستان را نیز مخاطبان روایت می‌کنند.