خانه، محلی برای آرامش

بسیاری از ما بیشتر روزمان را بیرون از خانه می‌گذرانیم. از دانشگاه و مدرسه گرفته تا کار و سفر. زندگی پرمشغله انسان مدرن بیشتر از هر وقت دیگری، او را از «خانه» دور کرده و به همان نسبت این مکان به محلی برای آرامش و پشت سر گذاشتن فشارهای بی‌شمار روزانه تبدیل شده است. این «خانه» هر کجا که باشد، چه آپارتمانی کوچک در ته بن‌بستی که ساختمان‌هایش به هم چسبیده‌اند و چه یک خانه حیاط‌دار قدیمی، شبیه دوره مادربزرگ‌ها و چه پنت‌هاوسی که پنجره‌هایش هم‌سطح با هلیکوپترها باز می‌شوند، آخرین پناهگاه روزانه ماست. آخرین جایی که –حداقل بیشتر ما- چشم‌هایمان را در آن می‌بندیم و اتاق‌ها و وسایلش آخرین چیزهایی هستند که در روز می‌بینیم. با چند دستورالعمل ساده و روزمره می‌توانیم خانه را طوری بچینیم که در انتهای روزکاری مشتاق برگشتن به آن باشیم.

وسایلی که دوستشان دارید را جلوی چشم بگذارید.
وسایلی که دوستشان دارید را جلوی چشم بگذارید.

این خانه شماست، آن را شبیه به خودتان کنید

کسانی که حتی مدت کوتاهی را در خوابگاه و یا هر محل اقامت جمعی دیگری گذرانده باشند، می‌دانند که شخصی‌سازی، یکی از مهم‌ترین راهکارهای تبدیل یک «ساختمان» به یک «خانه» است. هرچه وسایلی که دوستشان دارید بیشتر جلوی چشمتان باشند، بیشتر این حس را دارید که این مکانی است متعلق به شما و شما متعلق به این مکان هستید. این حس تعلق، دل شما را در خانه قرص می‌کند و به شما آرامش می‌دهد. اشیا یادگاری را در جای جای خانه قرار دهید. یک مجسمه کوچک، یک کتاب که نویسنده مورد علاقه‌تان آن را امضا زده، عکس روز فارغ‌التحصیلی یا هر چیز دیگر مثل دوچرخه‌ای که برایتان عزیز است و مخصوص به شماست.

گیاهان ظاهر و هوای درون خانه را بهتر می‌کنند.

گیاهان ظاهر و هوای درون خانه را بهتر می‌کنند.

جنگل خانگی داشته باشید

خیلی از افراد گل و گیاه و رسیدگی به آن‌ها را دوست دارند، اگر جز این دسته هستید حضور گیاهان را در خانه فراموش نکنید. در کوچک‌ترین خانه‌ها هم می‌شود این دوستان سبز را نگه داشت، مثلا چوب بامبو به هیچ فضایی نیاز ندارد، این گیاه عمودی رشد می‌کند و بهترین تزئین برای اطراف کتابخانه یا گوشه دیوار است. شمعدانی، فلفل مینیاتوری یا سبزیجات خوراکی هم گزینه‌های خوبی برای نگهداری اطراف خانه هستند. اما گیاهان فقط تزئین خانه شما نخواهند بود، بلکه با تولید اکسیژن هوا را تصفیه می‌کنند و باعث می‌شوند بتوانید بهتر نفس بکشید، حتی اگر پنجره خانه‌تان به جای درختان سرسبز، به داربست آپارتمان کناری باز می‌شود.

رنگ‌ها می‌توانند حضور در خانه را آرامبخش یا آزاردهنده کنند.

رنگ‌ها می‌توانند حضور در خانه را آرامبخش یا آزاردهنده کنند.

از رنگ‌های مورد علاقه‌تان استفاده کنید

هیچ اهمیتی ندارد که مجله‌های مد یا کارشناسان اینستاگرامی در مورد طراحی خانه چه می‌گویند، وسایلی بخرید که رنگ‌هایشان را دوست دارید. اگر رنگ سال ارغوانی است و شما از بنفش متنفرید، هیچ عیبی ندارد، خانه را طبق سلیقه خودتان بچینید. اگر مبل‌هایی دوست دارید که سال‌هاست از مد جریان اصلی بیرون رفته‌اند، بگردید و پیدایشان کنید. این خانه قرار است محل استراحت و آرامش شما باشد نه همه علاقه‌مندان به دکوراسیون منزل. پس آن را طوری بچینید که بازتابی از سلیقه بصری شما باشد.

وسایل کوچک را در هر اتاقی که هستند، مرتب کنید.

وسایل کوچک را در هر اتاقی که هستند، مرتب کنید.

خرده‌ریزها را مرتب کنید

مدادهایی که با آن‌ها یک شماره تلفن یا حساب را فوری یادداشت کرده‌اید هنوز روی میز هستند؟ سیم رابط از پشت تلویزیون آویزان است؟ قاشق و چنگال یک بار مصرف غذایی که دیشب سفارش داده‌اید را هنوز جمع نکرده‌اید؟ یک بار برای همیشه با این خرده ریزها خداحافظی کنید، این خداحافظی هرچقدر هم سخت باشد تاثیر بزرگی در ترتیب و انضباط خانه خواهد داشت. وسایل کوچکی که معمولا روی میز وسط پذیرایی جا می‌مانند را در یک ظرف یا جامدادی کوچک بگذارید، جایی برای سیم‌های سرگردان پیدا یا طراحی کنید و لوازم غذاخوری را مرتب در یک کشو و دور از دید قرار بدهید و بگذارید خانه نفس بکشد، همین وسایل خیلی ریز جلوه نامرتبی به خانه می‌دهند.

پنجره‌های باز هوای تازه و به دنبال آن انرژی را به خانه می‌آورند.

پنجره‌های باز هوای تازه و به دنبال آن انرژی را به خانه می‌آورند.

پنجره‌ها را باز بگذارید!

البته اگر هوای شهر به شما اجازه می‌دهد! هر روز حتی برای نیم ساعت پنجره‌های خانه را باز کنید تا هوا جریان پیدا کند. در ساعت‌هایی که خیلی گرم یا خیلی سرد نیستند و البته هوا هم آلوده نیست و سر و صدای شهر هم کمی فرو نشسته، پنجره خانه را باز کنید. اگر از تمام این‌ها گذشتید و پنجره باز شد، احتمالا خواهید دید که می‌شود گاهی روی مبل نشست و با وزش نسیم خنک کتاب خواند یا لیوانی چای نوشید و بدون بیرون رفتن از خانه، در فضایی باز خستگی روز را در کرد.