خانه تکانی و تعمیر وسایل کهنه برای سال نو

همه ما در خانه تکانی به وسایلی برمی‌خوریم که کارایی سابق را ندارند، گاهی با تعمیر کردن قابل استفاده می‌شوند اما ممکن است به لحاظ ظاهری چندان در دکوراسیون خانه‌مان جایی نداشته باشند. یا حتی ممکن است فقط از ریخت افتاده‌ باشند، اما با همه این‌ها حاضر نیستیم از دستشان دهیم. چرا که برایمان یادآور خاطره‌ای هستند و یا حسی ته دلمان می‌گوید می‌شود آن‌ها را دوباره به چرخه حیات برگرداند. اما چطور؟ در این مطلب هفت وسیله را معرفی کرده‌ایم که احتمال اینکه بتوانید از آن‌ها مجددا به منظوری تازه استفاده کنید زیاد است. آماده‌سازی این قطعات برای استفاده‌های خلاقانه و کمتردیده شده از آنها بسیار جذاب است، در بعضی مواقع می‌توانند حتی بسیار چشمگیرتر از وظیفه اصلی‌شان ایفای نقش کنند و بدرخشند و حال و هوایی روستیک یا پست مدرن به خانه‌تان دهد، فرنگی‌ها به این سبک از تعمیرات و خلق وسایل جدید به اختصار می‌گویند DIY که خلاصه Do It Yourself است، برای نمونه این موارد از «خودت بساز»ها را بخوانید و فکر کنید با صندلی‌های پایه شکسته و درهای زهوار در رفته چه کار می‌شود کرد؟ 

کشوها
کشوها

معمولا این اتفاق در مبلمان زیاد پیش می‌آید یک قطعه از آن آسیب می‌بیند و کلش را بلامصرف می‌کند. اگر یکی دوتا از کشوهای دراورتان خراب شده، می‌توانید یکی درمیان آن‌ها را دربیاورید و تبدیلش کنید به یک قفسه.

 

گلدان کشویی

گلدان کشویی

تبدیل این کشو به یک جاگلدانی بزرگ تحسین برانگیز نیست؟ برای تبدیل این کشو به یک جاگلدانی به رنگ و نهایتا چند میخ یا پیچ نیاز دارید. آن را از بدنه‌اش جدا کنید و از پایه‌های قدیمی میز تلویزیون استفاده کنید تا یک جا گلدانی شیک و زیبا داشته باشید.
صندلی بی پایه
صندلی بی پایه

۱.صندلی

یک صندلی قدیمی با پایه تق و لق دارید؟ قبل از این که دورش بیاندازید، خوب فکر کنید؛ چرا که ممکن است بتوانید از آن یک گلدان، میز عسلی، قفسه یا آویز دیواری درست کنید. صندلی بدون پایه و صرفا قسمت پشتی و نشیمن آن را می توانید به پیچ یا میخ به دیوار نصب کنید تا برخی وسایل دکوری مانند ساعت و گلدان تزیینی روی آن قرار دهید.

نیمکت صندلی

نیمکت صندلی

چه چیزی بهتر از ساختن یک نیمکت آشپزخانه از صندلی های قدیمی است؟ سه صندلی قدیمی را می توانید به هم بچسبانید و یک تخته چوب روی آنها بگذارید تا به نیمکت تبدیل شوند. برای زیبایی بیشتر رنگ‌آمیزی‌اش کنید.

 

تخته برش

تخته برش

۴.تخته گوشت

تخته گوشت و تخته پیتزا صرفا برای پختن و برش زدن نیستند، بلکه می‌توانید از آن‌ها به عنوان سینی یا اثر هنری روی دیوار برای دکوراسیون استفاده کنید. با شن‌های تزئینی اگر از شن های تزیینی می‌توانید تخته‌های کهنه را بازسازی و از آن به عنوان پایه تبلت استفاده کنید.

قالب کیک پزی

قالب کیک پزی

۵. قالب کیک پزی

قالب کیک پزی قدیمی دارید؟ تبدیلش کنید به یک جاشمعی و یا ظرف غذای پرندگان. با دقت به قالب کیک‌پزی نگاه کنید تا ببینید چه نقش دیگری می‌توانید به آن بدهید. حتی می‌توانید سه قالب بزرگ و متوسط و کوچک را با یک میله فلزی به هم متصل کنید و یک ظرف کیک خوری دم دستی درست کنید.

 

کشوها

کشوها

۲.کشوها

کشوها را می توانید در انواع لوازم پیدا کنید، از دراور، تا میزپاتختی یا حتی عسلی، میز تحریر و … . هیچ وقت دقت کردید که با تغییر کاربرد آنها می‌توانید استفاده بیشتر و بهتری ازشان داشته باشید؟ یک میزپاتختی که سطحش آسیب دیده و جز پایه چیزی ندارد، می‌تواند جاگلدانی قشنگی شود برای گوشه حیاط.

در قدیمی

در قدیمی

۳. درها

درها می توانند دروازه ذهن شما را به روی ایده‌های جدید باز کنند. حتی نمی توانید تصور کنید که با کمک درهای قدیمی و از رده خارج چه لوازم کاربردی و زیبایی را می‌توانید بسازید. پس اگر یک در قدیمی دیدید فورا آن را بقاپید چون شاید فرصت داشتنش را فورا از دست دهید! از طریق بازسازی درها، مثل تصاویر می توان از آن به عنوان یک قفسه کاملا متفاوت برای قرار دادن کتاب، بطری نوشیدنی یا آویزان کردن لوازم تزیینی استفاده کرد.

دستگیره قاشقی

دستگیره قاشقی

۶.قاشق ها!

قاشق‌های نقره را اصلا دور نیندازید، چون قابل استفاده برای کاربردهای متفاوت و دوره‌های طولانی مدت هستند. از قاشق‌های نقره‌ای می‌توانید به عنوان دستگیره تزیینی درها استفاده کنید. یا خمشان کنید و تبدیلشان کنید به یک قلاب آویز.