خانه ای رنگارنگ برای نگهداری ازکودکان مبتلا به ایدز

ویروس اچ آی وی با ورود به بدن می تواند به بیماری AIDS و یا سندروم نقص ایمنی منجر شود.در کلمهAIDS ، A به معنای اکتسابی، I به معنای ایمنی، D به معنای نقص و S به معنای سندرم می باشد.پس می توان گفت ایدز، یک بیماری اکتسابی است.سیستم ایمنی بدن شامل اندام ها و سلول هایی است که به مبارزه با عفونت و یا بیماری مشغولند، ولی در بیماری ایدز این سیستم دچار نقصان و کمبود است و به درستی کار نمی کند.سندرم نیز مجموعه ای از علائم و نشانه های بیماری می باشد.

کودکانی که مبتلا به عفونت HIV می باشند اغلب اوقات در طول دوران جنینی و یا در هنگام تولد دچار این بیماری شده و در حقیقت مادر٬ بیماری خود را به کودک انتقال میدهد.
بیشتر کودکانی که مبتلا به عفونت HIV می باشند، در بدو تولد طبیعی به نظر می آیند محققان مرکز کنترل بیماریها، ۳ الگوی کلی را برای این بیماری در کودکان ارائه داده اند.
۱) نسبت ۱/۴ کودکان مبتلا به عفونت HIV در ۱.۵ (یک و نیم) سالگی دچار علایم بیماری می شوند و رشد بیماری در این کودکان نسبتا سریع می باشند.
۲) دومین گروه کودکانی هستند که دارای دوره های تهاجمی از ایدز می باشند. این کودکان دارای علایم گذرا و خفیفی از بیماری بوده و تا سن ۳ تا ۵ سالگی زنده می مانند؛ ولی در کل نیمی از کودکانی که مبتلا به عفونت HIV می باشند تا قبل از سن ۳ سالگی فوت می کنند.
۳) گروه سوم کودکانی هستند که تا سنین آغاز نوجوانی زنده خواهند ماند. بنابر دلایل ناشناخته دوره های بیماری در این افراد خفیف تر می باشد و به همین دلیل بیماری این کودکان تا قبل از سنین ۹ تا ۱۱ سالگی تشخیص داده نمی شود.
کودکان مبتلا به ایدز تا قبل از مرگشان، عمدتا از اختلالاتی مانند عفونت ریه (سینه پهلو)،‌ عفونت شدید سینوسها، ‌کندی رشد و مشکلات ذهنی رنج می برند. بعلاوه این افراد از عوارض مصرف داروهای ضد ویروس نیز در امان نخواهند بود.

در این پروژه که طراحی خانه ای رنگارنگ با پوشش خارجی از متریال بامبو به صورت پرده ای، در یک منطقه روستایی در هند انجام شده است ،از معماری به عنوان ابزاری برای بهبود زندگی روزمره مردم، محیط زیست و برای شرایط خاص استفاده شده است . پروژه خانه نگهداری از کودکان دارای HIV مثبت، پروژه ای خاص است ،که توسط سازمانی غیرانتفاعی و ایتالیایی در هند ساخته شده است .این مرکز ،جهت نگهداری از کودکان با ظرفیت ۱۵ نفر، جهت مراقبت و دوره های آموزشی فنی و حرفه ای و نیز شرکت در فعالیت های آموزشی می باشد.

از نظر سازه ای این بنا ،متشکل از صفحات بتنی یکپارچه می باشد ،ریزفضاهای این مرکز، شامل : سه خوابگاه اصلی، اتاق های خواب اصلی ، آشپزخانه ، حمام و سایر فضاهای ذخیره سازی می باشد.در این مرکز ،پنجره های سقفی ،جهت استفاده از نور طبیعی و نیز داکت هایی جهت تهویه طبیعی نیز طراحی شده است .

این شیوه طراحی، سبب باززنده سازی متریال های سنتی و تکنولوژی های ساخت و نیز حفظ تنوع زیستی و فرهنگ محلی شده است ،اما از همه مهمتر،این پروژه ،سبب ترقی اجتماعی ، برابری جنسیتی کودکان در محیطی شده که دارای فقر فرهنگی و اجتماعی می باشد. در واقع بخشی از برنامه مراقبت های ویژه برای کودکان محروم از اوایل دوران کودکی آنان در نظر گرفته شده است.این طرح ، پاسخی به نیاز های کودکان بوده و به آنها اجازه می دهد تا آزادانه بازی و زندگی کنند.

پلان طبقه همکف

پلان بام

مقطع

نمای شرقی

نمای شمالی