خانه ای به ابعاد ۲.۵ مترمکعب

استودیو طراحی chmara.rosinke درسال ۲۰۱۱ توسط Ania Rosinke و Maciej Chmara در وین تأسیس شد. این استودیو تکنولوژی ساخت و هنر را با مفاهیم غنی و محیط زیستی می‌آمیزد و از ایده تا اجرای کار را خود به عهده می‌گیرد. بسیاری از محصولات آن‌ها تحت تأثیر جنبه‌های کاربردی یا فرهنگی هستند و تلاش بر آن است که تحقیقات و اطلاعاتشان را در محصول به نمایش بگذارند. آن‌ها در طرح‌های خود به جزئیات اهمیت بسیاری می‌دهند و زیبایی‌شناسی را فاکتوری مهم در پایداری محصول می‌دانند.

یکی از پروژه‌های این دو طراح جوان و خلاق “مکعب زندگی” است، یک مکعب به ابعاد ۲.۵ متر که برای پاسخگویی به نیازهای متفاوت شما ازجمله خوابیدن، خوردن، استراحت و کار طراحی‌شده است. این مکعب پیشنهادی برای زندگی مینیمال و ساده از طرف این طراحان است و مصالح و لوازم زندگی را تا حد ممکن کاهش می‌دهد.

تمام این اتاق و وسایل آن از چوب کاج ساخته‌شده است و به‌گونه‌ای است که قابلیت سرهم شدن درزمانی بسیار کوتاه را دارد و به همین دلیل قابل‌جابه‌جایی و حمل است. میز قرارگرفته در این مکعب با تغییرات کمی قابلیت استفاده به‌عنوان میز کار، میز آشپزخانه، قفسه، میز ناهارخوری و غیره را دارد.

طراحان می‌گویند پروژه بازتاب‌دهنده این موضوع است که تکنولوژی زندگی ما را سیار کرده است و پیش‌بینی می‌شود که شاید در آینده جای ثابتی برای زندگی نداشته باشیم و عقیده دارند که شاید این طرح برای بعضی افراد عجیب و ناکارآمد باشد اما امیدوار هستند که ما را به تفکر وادار کند که در مورد شرایط و وسایلی که برای یک زندگی راحت نیاز داریم تجدیدنظر کنیم.
پیشرفت تکنولوژی در شکل‌گیری و اجرای این ایده تأثیر بسزایی داشته است ازآن‌رو که به علت تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و غیره استفاده از کتاب‌ها، فکس و حتی تلویزیون به حداقل رسیده است بنابراین فضای کمتری نیز اشغال می‌شود.

این مکعب علاوه بر قابلیت زندگی در آن، اجازه می‌دهد تا با بالا رفتن از آن فضایی برای کتاب خواندن یا استراحت داشته باشید و یا با پوشاندن آن توسط یک پارچه فضای اختصاصی خود را به وجود آورید.
برای اطلاعات بیش‌تر می‌توانید به سایت این طراحان مراجعه کنید: www.chmararosinke.com