خاصیت آکوستیک چوب
سایر فضاهای عمومی

خاصیت آکوستیک چوب

۰
(۰)

چوب خاصیت آکوستیک یا جذب صوت را داشته و می‌تواند بخشی از انرژی صوتی را جذب کند و شدت صوت را کاهش دهد. چوبهای سبک و تخته فیبر به عنوان عایق استفاده می‌شوند و در سالنهای اجتماعات و سینماها و غیره از چوب یا تخته فیبر عایق در سقف ودیوار استفاده می‌شود و باعث جذب و عدم انعکاس صوت و گاهی به منظور جلوگیری ازنفوذ صدا از اتاقی به اتاق دیگر استفاده می‌شود. هر چه تخلخل بیشترو وزن مخصوص کمتر باشد جذب صوت بیشتر بوده و خاصیت اکوستیک بهتری دارد.

کنترل آکوستیکی به معنی کنترل انتشار مستقیم و غیر مستقیم (مسیرهای ثانویه) توسط صوت است. برای فراهم نمودن یک صدای خوب در محیط باید به سه نکته توجه ویژه داشت اول کنترل و رسیدن صدای خوب به هر شخص به صورت مستقیم است که این موضوع خود بیانی از مباحث انتشار و بازگشت و کم کردن مدت زمان طنین جهت جلوگیری از هم پوشانی شدن صداها توسط یکدیگر است. دوم جلوگیری از ایجاد نویز یا نوفه بوده که از طریق انتخاب سایت مناسب دور از آلودگی صوتی، دیوارهای دوجداره، مصالح جاذب و دورسازی تاسیسات از چنین محیط‌هایی و همچنین قرار دادن فضاهای واسطه‌ای چون کریدور و انبار میان محیط خارج و فضاهای شنوایی است؛ و سوم استفاده از سیستم‌های صوتی ایده‌آل می‌باشد؛ که در واقع تقویت صدا توسط بکار گیری میکروفونها و بلندگوها و آمپلی فایرها با تعبیه یک اتاق کنترل است؛ که بسته به نوع بکارگیری متفاوت بوده و از سیستم‌های مختلفی می‌توان بهره برد.

امروزه برای کنترل صوت در استودیو ها ، اتاق ها ضبط ، آمفی تئاترها ،
سالن ها سینما و… پنل هایی بر اساس دانش آکوستیک ساخته شده است که موجب
کنترل صدا و جلوگیری از بازگشت صدا می گردند. این پنل ها عمدتا به دو دسته
تقسیم می شوند.

جاذب ها:

این پنل ها دارای ساختار ویژه ای هستندکه موجب جذب صدا
می شوند و در نتیجه از بازگشت صدا جلوگیری می نمایند. از جمله این پنل ها
می توان به فوم ها جاذب اشاره کرد.

 

دیفیوزرها

این پنل ها از اساسی ترین رکن های آکوستیک به ویژه استودیوها هستند و به نحوی ساخته شده اند که با برخورد امواج صدا به آن ها امواج در مسیر ها متفاوت پراکنده می گردند و در نتیجه از بازگشت مجدد صدا در همان مسیر جلوگیری می نمایند. معمولا این پنل ها از جنس پلاستوفوم یا چوب ساخته می شوند. و از انواع آن می توان به پنل های دیفیوزر دوبعدی و سه بعدی اشاره نمود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط