“حلقه استکهلم”، راهکاری برای جمعیت آینده

دولت سوئد اخیرا آماری را منتشر کرد که بر طبق آن در طول ۱۰ سال آینده، ۷۰۰ هزار خانه جدید در این کشور مورد نیاز است. این موضوع به عنوان مسئله‌ای جدی برای دولت، شهرسازان و معماران مطرح شد. سرانجام استودیوی Belatchew این وظیفه را به عهده گرفت تا راه حلی برای این چالش پیدا کند. این استودیو بیشتر روی پروژه‌های آزمایشی کار می‌کند و هدف اصلی‌اش تحقیق و بررسی رویکردها و راه حل های جدید برای مسائل شهری و معماری است. سئوال اصلی دولت سوئد این بود که چگونه بدون نیاز به ایجاد شهرهای جدید یا زیرساخت‌های جدید و گران‌قیمت؛ می‌توان نواحی شهری را توسعه داد و از بروز مشکل کمبود محل سکونت جلوگیری کرد. استودیوی بلاچی نتیجه این تحقیقات را در قالب پروژه "Loop" ارائه داد. پروژه‌ای که در فرایند خود از منابع موجود و پایدار استفاده مجدد می‌کند.
 

تصویری از آینده و نتیجه پروژه حلقه استکهلم
تصویری از آینده و نتیجه پروژه حلقه استکهلم

استکهلم یک شهر «مرکز محور» است. به‌گونه‌ای که حتی شبکه خطوط مترو در جایی به غیر از مرکز شهر اجازه تغییر خط و مسیر را به شما نمی‌دهد. در نتیجه این اتفاق، حومه این شهر در طول روز خالی از سکنه است و ارتباط بین مناطق مختلف حاشیه شهر بسیار سخت و کم است. همین مسئله هم تمایل مردم به اقامت در محدوده های مرکزی شهر را بیشتر کرده. بنابراین استودیو بلاچی برای حل مشکل کمبود خانه در این شهر، استراتژی خود را بر اساس توسعه؛ مبتنی بر حمل و نقل عمومی (TOD) قرار داد. این استودیو معتقد است که هم اکنون از فضای موجود در نزدیکی بسیاری از ایستگاه‌های مترو به درستی استفاده نشده است و این امکان وجود دارد که در این مناطق خانه‌های بیشتری ساخته شود و جمعیت بیشتری در این بخش ها زندگی کنند. در اصل با ارتقازیرساخت‌های موجود به جای ساختن زیرساخت‌های جدید، راه‌حلی پایدار برای حل مشکل کمبود خانه ایجاد می‌شود. این به این معنی است که به جای ساخت شهرک های جدید که نیاز به امکاناتی نظیر دسترسی به محل، تاسیس ساختمان ها و بنگاه های خدماتی مورد نیاز نظیر مراکز بهداشتی، فرهنگی و آموزشی را دارد دراین طرح تنها با افزایش ظرفیت و کیفیت مکان های موجود که بخش مهمی از زیر ساخت ها در آن موجود است و بهره گیر ی بهتر از آن می توان با مدیریت هزینه ها با کمترین مبلغ دسترسی شهروندان به فضای مسکونی مورد نیاز را تحقق بخشید.

تصویری از آینده و نتیجه پروژه حلقه استکهلم

تصویری از آینده و نتیجه پروژه حلقه استکهلم

راه حل اجرایی که این استودیو قصد پیاده‌سازی آن را دارد، پروژه “Stockholm Loop” یا همان «حلقه استکهلم» است. این پروژه کاتالیزوری برای ایجاد ۱۲۰ هزار خانه جدید و سکنی دادن افراد در آنها همراه با برآورده ساختن نیازهای رفاهی ساکنان مانند توزیع، مراکز تجاری، ورزشی و غیره است. یعنی قرار است فرآیند این امر را تسهیل و تسریع کند. مطابق با این پروژه فاز جدید توسعه شهری در نزدیکی ۱۲ ایستگاه موجود مترو کلید خواهد خورد. در راستای این طرح ورزشگاه‌ها و ایستگاه‌های جدیدی نیز تنها در برخی از این مناطق اضافه خواهد شد. البته در همین حین راه‌های ارتباطی و امکان حمل و نقل عمومی به روش‌های مختلف نیز باید افزایش پیدا کنند.

تصویری از آینده و نتیجه پروژه حلقه استکهلم

تصویری از آینده و نتیجه پروژه حلقه استکهلم

اما چه تضمینی وجود دارد که بعد از به‌سازی زیرساخت‌هایی همچون حمل و نقل ، مردم از اسکان در خانه‌های جدید در حومه شهر استقبال کنند؟ یا به بیان دقیق‌تر چه‌طور می‌توان مردم را مجاب کرد که بدون مشاهده دستاورد های مهمی مثل احداث یک شهر یا شهرک جدید در مناطق پیرامونی همین شهر منزل گزینند؟

استودیو بلاچی معتقد است که مهمتر از زیرساخت، هویت است. یعنی باید به مناطق دور از شهر هویت بخشید. به پیشنهاد این استودیو یکی از روش‌هایی که می‌توان به این مناطق دور از مرکز شهر، هویت داد، برگزاری برنامه سالانه ورزشی است. برنامه‌ای که تمام گره‌های موجود در «حلقه استکهلم» را ترکیب و درگیر می‌کند و شامل رشته‌های ورزشی مختلفی مانند شنا، دو و میدانی و دوچرخه‌سواری می‌شود. در صورت اجرایی شدن این پروژه، ورزش و فعالیت‌های بدنی بیشتر می‌شود و این موضوع به افزایش سلامت جامعه کمک می‌کند. همچنین با انجام مسابقات و برنامه‌های ورزشی در مناطق پیرامونی تمرکز از مرکز شهر به مناطق دورتر نیز می‌رود، عبور و مرور به این مناطق راحت‌تر می‌شود و بنابراین شهروندان نیز به این که در این مناطق زندگی کنند علاقه‌مند می‌شوند.

این روش نمونه‌ای از یک روش به صرفه از نظر اقتصادی، محیط‌زیست و سلامت است که به جای گسترش هرچه بیشتر شهرها از پتانسیل‌های موجود و استفاده نشده بهترین استفاده را می‌کند و نیاز به هزینه زیاد برای ایجاد زیرساخت‌های جدید را از بین می‌برد. همچنین این گروه از تمامی افراد فعال در شهر دعوت کرده است تا ایده‌های خود را برای حل این مشکل ارائه دهند تا بهترین نتیجه پیاده‌سازی شود.

استکهلم

استکهلم

چالشی که مسئولان شهری استکهلم با آن درگیر بودند، یعنی افزایش جمعیت شهری و کمبود فضای مسکونی، مشکلی است که در بسیاری از مناطق شهری دیگر دنیا نیز وجود داد. به همین جهت راهکار خلاقانه و دور از انتظاری که برای این مسئله مطرح شد، می‌‌تواند برای بسیاری از علاقه‌مندان به حوزه معماری و شهرسازی الهام بخش باشد و همچنین چراغ تفکری نو را در ذهن فعالان این عرصه روشن کند. جزئیات این راهکار را در ادامه می‌خوانیم.