تغییر کوچک، تاثیر بزرگ! تغییر دکوراسیون خانه فقط با یک حرکت

وقتی تصمیم به تغییر دکوراسیون خانه می‎‌گیرید با این مشکل روبرو هستید که ایده‌ای ندارید؟ شاید هم ایده دارید ولی به فکر بودجه و محدودیت آن هستید. شاید هم خانه شما اجاره‎ای است و دستتان در اعمال تغییر خیلی باز نیست. درست است که خانه آشناترین و امن‌ترین جایی است که داریم و همه ما دلمان می‌خواهد در پایان روز به جایی برگردیم که تک تک گوشه‌هایش را می‌شناسیم، به مختصاتش مسلط هستیم و جای همه چیز را در آن بدانیم اما تغییر همیشه بد نیست. گاهی لازم است که با عوض کردن بعضی از جزئیات (به سادگی رنگ کردن، جابجایی یا خرید یک وسیله کوچک و ارزان) حس و حال تازه‌ای در خانه ایجاد کنیم. حس و حالی که زندگی روزمره‌مان را زیر و رو کند و بدون زحمت و خرج زیاد، به ما حالِ بودن در یک خانه نو را هدیه بدهد. در این مطلب چند مورد از این تغییرات ساده را با هم می‌خوانیم:

تغییر دکوراسیون گاهی به سادگی تعویض چند دستگیره است
تغییر دکوراسیون گاهی به سادگی تعویض چند دستگیره است

زیبایی در جزئیات است

چقدر به جزئیات خانه اهمیت می‌دهید؟ گاهی تعویض چیزهای بسیار کوچکی مثل دسته‌های کابینت، دستگیره‌های گاز و یا حتی خریدن یک مجسمه تازه برای طاقچه شومینه فضا را به کلی عوض می‎کند. به آشپزخانه بروید و به دسته‌های کابینت خوب نگاه کنید. می‌شود با توجه به رنگ‌های غالب در فضا برایش دسته‌های نو خرید؟ اگر جوابتان مثبت است دست به کار شوید. این جز بسیار کوچک آشپزخانه رنگ و لعاب زیادی به کابینت‎ها می‌دهد و گاهی تاثیرش از وسایل بزرگ‌تر بیشتر هم هست. دستگیره‌ها می‌توانند فضای آشپزخانه شما را مدرن، صنعتی یا روستایی کنند. فقط کافی‌ست حس و حال مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید و به نزدیک‌ترین ابزارفروشی زنگ بزنید!

از خریدن گل پشیمان نخواهید شد

از خریدن گل پشیمان نخواهید شد

گل و گیاه باید جلوی چشم باشد

حتما شما هم دوست‌هایی دارید که هربار از خانه بیرون می‌روند برای خودشان و خانه‌شان گل می‌خرند و همیشه وسط میزهایشان گل تازه دارند. این همه گل زیادی نیست؟ واقعیت این است که نه. گیاهان به منزل حس و حال تازگی و شادی می‌دهند و هوای اطرافشان را هم تصفیه می‌کنند. وقتی از گل‌فروشی به خانه برمی‌گردید دسته‌های گل را روی کانتر آشپزخانه یا میز کارتان طوری بگذارید که مشخص باشند. مدیریت فضا با گل و گیاه خانه را زیبا می‌کند و ضروری است که جایی انجام شود که بیشتر وقتتان را آن جا می‌گذرانید.

بعضی از وسایل ارزش یک زندگی دوباره را دارند

بعضی از وسایل ارزش یک زندگی دوباره را دارند

کهنه‌ها را نو کنید

چند سالی است که استفاده از وسایل کهنه (شاید بهتر باشد بگوییم عتیقه) جایش را در دکوراسیون خانه‌های ما باز کرده است. سری به بازار دست دوم فروشی محل زندگی‌تان بزنید یا در انباری را باز کنید و به دنبال وسایلی بگردید که ارزش یک فرصت دوباره برای زندگی را دارند. درست شبیه این چمدان‌ها. در این چیدمان چمدان‌ها می‌توانند به صورت میز عمل کنند، جایی باشند برای فرود آمدن کوسن‌ها و یا صرفا یک گلدان زیبا را به نمایش بگذارند.

بگذارید وسایل منحصر به فرد باشند

بگذارید وسایل منحصر به فرد باشند

وسایلتان را شخصی و خانگی کنید

چه در کوسن‌های روی مبل، چه پرده‌ها و چه بشقاب و لیوان‎‌هایی که در آن‌ها غذای روزانه‌تان را می‌خورید اگر شخصی باشند و کمی از علایق و شخصیت اعضای خانه را منعکس کنند دوست‌داشتنی‌تر می‌شوند. تصور کنید ماگی دارید که با رنگ و جمله و طرح مورد علاقه‌تان هر روز صبح می‌توانید چای یا قهوه صبحانه را در آن بنوشید. لوازم غذاخوری را با طرح‌ها و رنگ‌های مورد علاقه خودتان انتخاب کنید و اگر می‌توانید حتی سفارش بدهید تا برایتان بسازند. به این ترتیب هرروز صبح با دیدن یک عکس یا جمله حالتان عوض می‌شود و خب، آشپزخانه هم این طوری قشنگ‎تر است.

نور حال و هوا را تازه می‌کند

نور حال و هوا را تازه می‌کند

بگذارید نور به فضای خانه بیاید

نورپردازی مناسب می‌تواند یک خانه را از این رو به آن رو کند. شاید دوست نداشته باشید لامپ‌های بزرگ یا لوسترهای خیلی درخشان در اتاقتان داشته باشید اما حتی درست قرار گرفتن یک چراغ کوچک می‌تواند نوری ملایم و نرم به اتاق بدهد و زیباترش کند. اگر به چراغ مطالعه علاقه دارید روی میزها به صورت جفتی از این عنصر استفاده کنید. ساده‌ترین شیوه آوردن نور به خانه این است که سخاوتمندانه پرده‌ها را بکشید و نور روز را بتابانید. حتی می‌توانید پنجره‌ها را برای چند دقیقه باز کنید که هوا عوض شود.

دیوارها با تابلوها جان دوباره می‌گیرند

دیوارها با تابلوها جان دوباره می‌گیرند

دیوارها را لخت نگذارید

یکی از آسان‌ترین راه‌های ایجاد تغییر در فضای خانه، آوردن هنرهای مورد علاقه‌تان روی دیوارهاست. قاب‌های عکس و نقاشی‌های زیادی هستند که می‌توانید مطابق با سلیقه و ذائقه تصویری خودتان روی دیوار آویزان و یک بخش بی‌روح و لخت خانه را به قسمتی چشمگیر تبدیل کنید. به ویژه در خانه‌هایی که دیوارهای سفید یا تک رنگِ روشن دارند، جای عکس‌های خانوادگی قدیمی، یک تابلو نقاشی با رنگ‌های تند یا حتی جمله مورد علاقه‌ اعضای خانه روی دیوار تمام اتاق‌ها حس می‎شود. این آثار دیواری به اتاق روح می‌دهند و آن را متمایز و منحصر به فرد می‌کنند.

مینیمالیسم همیشه برنده است

مینیمالیسم همیشه برنده است

سادگی زیباست

اگر می‌خواهید یکی از وسایلتان مثل مبل را عوض کنید سعی کنید آن را با رنگ و استایل ساده و مینیمال بخرید تا ضربه‌ای به فضای کلی اتاق نخورد (حتی می‌توانید به کل بی‌خیال خرید بشوید و با چند کوسن تازه حال و هوای پذیرایی را عوض کنید). توصیه کوکو شنل در طراحی منزل همیشه این است که به جای اضافه کردن، سبک کنید. یکی دو تا از عناصر موجود در فضا را بردارید یا با اندازه کوچک‌تر تعویض کنید و جادوی تغییر فضا را به چشم ببینید.