۶ نکته‌ای که قبل از تغییرات اساسی در خانه باید بدانید

اگر تصمیم به ایجاد تغییرات اساسی در دکوراسیون منزل خود گرفته‌اید، می‌خواهید با برداشتن یک دیوار فضای داخلی را تغییر دهید، بالکن یا حیاط خلوت را به خانه اضافه کنید یا بخشی از فضای داخلی خانه را سنگ کنید ما تنها سه کلمه برای گفتن به شما داریم. برنامه‌ریزی، برنامه‌ریزی و برنامه‌ریزی! در واقع باید گفت که ایجاد تغییرات اساسی و اجرای آنچه در رویاهای خود می‌پرورانید بسیار وسوسه‌انگیز است اما اگر به شکلی اصولی صورت نگیرد احتمالاً نتیجه مطلوب خود را به دست نخواهید آورد؛ بنابراین قبل از اینکه حتی به خراب کردن یک دیوار هم فکر کنید، ابتدا مطمئن شوید که یک برنامه درست و حسابی دارید.

برنامه ریزی پیش از تغییر دکوراسیون منزل
برنامه ریزی پیش از تغییر دکوراسیون منزل

برنامه‌ریزی، برنامه‌ریزی و برنامه‌ریزی

پشت هر تغییر قابل ملاحظه می‌تواند یک ایده عاقلانه باشد. ایده‌ای که دقیقاً مشخص می‌کند شما از این دگرگونی چه می‌خواهید، آیا یک فضای بزرگ و کارآمدتر نیاز دارید؟ آیا به‌ سادگی اهمیت بیشتری می‌دهید؟ یا استفاده بهتر از مبلمان و سایر وسایل برایتان اولویت بیشتری دارد؟! پس بهتر است پیش از دست به کار شدن فهرستی از نیازها و حتی آرزوهای خود بنویسید و امکان‌پذیر بودن هر یک از آنها را با توجه به فضا، امکانات و پولی که در اختیار دارید بسنجید.

بودجه خود را تنظیم کنید

بودجه خود را تنظیم کنید

بودجه خود را تنظیم کنید

هیچ‌چیز به‌اندازه یک طرح ناقص در دکوراسیون داخلی برای ساکنین یک منزل آزاردهنده نیست. برای مثال تصور کنید که دیوارهای خانه را با کاغذ دیواری یا سنگ محبوب خود پوشانده‌اید اما پول کافی برای تعویضمبلمانرا ندارید و مبلمان قدیمی نیز تناسبی با پوشش جدید دیوارها ندارد. یا هنگامی‌که تمام دکوراسیون اتاق خواب از جمله میزهای پاتختی را هم تغییر داده‌اید پولی برای خرید فرش جدید نداشته باشید و فرش‌های قدیمی نیز با فضای جدید هماهنگی نداشته باشند؛ بنابراین پیش از شروع کار بهتر است بودجه خود را در نظر بگیرید و برای مواردی که اولویت بیشتری دارند پول کافی را کنار بگذارید.

یک طراح دکوراسیون یا معمار مجرب استخدام کنید

یک طراح دکوراسیون یا معمار مجرب استخدام کنید

یک طراح دکوراسیون یا معمار مجرب استخدام کنید

شاید تصور کنید که این مورد یک هزینه اضافی است و خودتان از پس انجام امور برمی‌آیید؛ اما بهتر است بدانید که طراحان و معماران مجرب مهارت و دانش تخصصی بیشتری نسبت به شما برای انتخاب مواد مناسب و اجرای طرح‌های جذاب دارند. در بسیاری از موارد با توجه به تخصص آن ها و راهنمایی هایی که به شما می کنند میزان دستمزد آنها با هزینه های اضافی که شما در اثر نا آشنایی پرداخت می کنید برابر می شود و درنتیجه شما با همان مقدار هزینه به حاصل بهتری دست می یابید.

گرفتن مجوزهای لازم

تمام پروژه‌های ساختمانی باید با مجوز سازمان برنامه‌ریزی و مقررات ساختمان انجام گیرد و با قوانین آنها مطابقت داشته باشد. واضح‌تر بگوییم، اجازه ندهید افراد عادی و بدون اطلاع به‌راحتی درباره ظاهر ساختمان شما اظهار نظر کنند چراکه همین تغییرات ظاهری نظیر برداشتن یک دیوار یا کوچک کردن یک ستون می‌تواند موجب کاهش ایمنی بنا شود. افزون بر این، ممکن است در هنگام فروش منزل نیز از سوی سازمان‌های بازرسی مشمول جریمه شوید؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم پیش از آغاز پروژه به وب‌سایت سازمان‌های مربوطه سر بزنید و قوانین آنها را مطالعه کنید.

یک طرح مختصر بنویسید

یک طرح مختصر بنویسید

یک طرح مختصر بنویسید

اگر نیاز به استخدام یک طراح دارید بهتر است یک شرح وضعیت واضح و ضروری را برای او آماده کنید. در این لیست علاوه بر آنچه در دو مرحله نخست به آنها اشاره کردیم، باید نکات ضروری نظیر رنگ، سبک، الیاف و مواد مورد علاقه، میزان بودجه و مدت زمان پروژه را به طور دقیق مشخص کنید. در واقع معمار یا طراح با مشاهده این لیست با دقت بیشتری می‌تواند ایده‌های خود را مطرح کند و امکان‌پذیر بودن طرح‌هایتان را بسنجد.

تصویری بیاندیشید!

تصویری بیاندیشید!

تصویری بیاندیشید!

تمام بخش‌هایی که دوست دارید تغییر دهید را فهرست کنید؛ به ایده‌آل‌ترین حالت ممکن بیاندیشید و تصاویری از دکوراسیون‌های رویایی‌تان را از مجلات دکوراسیون و طراحی داخلی و سایت‌های اینترنتی ببرید و کنار هم قرار دهید. این کار سبب می‌شود افکارتان از حالت انتزاعی خارج شوند به شیوه ملموس‌تری آنچه که در ذهن دارید عیان شود. اگر چه خودتان می‌دانید قرار نیست خانه‌تان بعد از تغییر دکوراسیون روی جلد مجلات برود! اما با این‌کار یک نقشه راه تصویری خواهید داشت.