تزئینات کریسمس شامل چه چیزهایی میشه ؟

کریسمس یکی از جشن‌های بزرگ مسیحیان است که در سراسر جهان آن را باشکوه فوق‌العاده‌ای برگزار می کنند. کریسمس، زادروز عیسی مسیح، یکی از مقدس ترین روزهای سال است. در این جشن، به منظور هرچه زیباتر و باشکوه تر برگزار شدن این روز، از وسایل دکوراتیو فوق‌العاده‌ای استفاده می‌کنند، ابزاری خاص و دکوراتیو که خاص این شب است و بر زیبایی آن می‌افزایند. البته کم‌وبیش همه‌ی ما با این تزئینات زیبا و منحصربه‌فرد آشنا هستیم، اما بد نیست که با جزئیات بیشتر با تزئینات کریسمس آشنا شویم. در ادامه‌ی مطلب با ما همراه شوید. 

تزئین درخت کریسمس
تزئین درخت کریسمس

درخت کریسمس

اولین و شاید بتوان گفت مهم‌ترین وسیله در تزئین و دکوراسیون مخصوص کریسمس، همین درخت معروف است. جالب است بدانید که پیش‌تر تزئینات مخصوص این شب، به استفاده از گل سرخ و تزئینات دست‌ساز خانگی خلاصه می‌شد، اما امروز چیدمان و تزئین درخت کریسمس بیش‌ازپیش موردتوجه قرارگرفته است و البته باید گفت که نورپردازی و درخشش گوی‌های درخت هم نقش مهمی را بازی می‌کنند.

تزئین درخت کریسمس با گوی

تزئین درخت کریسمس با گوی

آویزان کردن تاج گل به درخت کریسمس نیز یکی از تزئینات مهم برای این درخت است. اما جالب است بدانید که برای دکور کردن درخت کریسمس هیچ قانون خاصی وجود ندارد، تنها پیشنهاد می‌شود که به‌منظور جلوگیری از شلوغ شدن درخت، از انواع مختلف تاج گل، یعنی تاج گل‌های ساده و تزئینی، توأمان استفاده شود.
درنهایت به درخت گوی‌های تزئینی و زیورآلات مخصوصی که با دست‌ساخته شده‌اند، آویزان می‌کنند. زیورآلاتی که به شکل‌های مختلفی مانند درخت، قندیل‌های یخ، درخت و … ساخته می‌شوند و به زیبایی بیشتر این درخت کمک شایانی می‌کنند.

استفاده از تاج گل در کریسمس

استفاده از تاج گل در کریسمس

تاج گل

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، تاج گل یکی از موارد دکوراتیو در چیدمان و تزئین درخت کریسمس است. اما جالب است بدانید که از این تاج گل‌ها تنها به این منظور استفاده نمی‌شود و از آنها می‌توان در سایر نقاط خانه نیز بهره برد. مثلا آن ها را روی درب منزل نصب می کنند و یا از تاج گل به عنوان پایه شمع استفاده می کنند.

ریسه های براق

ریسه های براق

ریسه‌های براق

درحالی‌که برای دکوراسیون کریسمس، از وسایل مختلفی استفاده می‌شود، اما شاید بتوان به جرات گفت که کار را همین ریسه‌های براق و زیبا تمام می‌کنند. از سوی دیگر استفاده از ریسه‌های براق، روشی ساده و کم‌هزینه است و در عین حال می‌تواند جلوه‌ای ویژه به آرایه راکد منزل ببخشد، به‌خصوص که اگر از ریسه‌های پهن استفاده شود. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که از این ریسه‌ها استفاده‌های گوناگونی می‌کنند؛ اولین کاربرد آن، آویزان شدن از درخت و یا نصب در بالای شومینه است. اما فرای این کار، می‌توان ریسه‌ها را به شکل مخروط پیچید و از آنها کاج‌های براق ساخت و در جای‌جای خانه مثلاً بر روی شلف و طبقه‌ها قرارداد. یا اینکه از ریسه‌ها، حلقه‌های تزئینی و چیزی شبیه به در کوب درست می‌کنند و به کمک قلاب آن را به درب نصب می کنند. برای درست کردن این حلقه‌ها، ریسه‌ها را به دور لوله‌های پی‌وی‌سی مهروموم می‌کنند و به‌راحتی یکی از وسایل دکوراتیو کریسمس را به وجود می‌آورند.

پارچه درخت کریسمس

پارچه درخت کریسمس

پارچه درخت کریسمس

مورد بعدی، پارچه مخصوص پایه درخت است. اگر به تصویر فوق نگاه کنید، متوجه خواهید شد که در پای درخت کریسمس پارچه‌ای پهن‌شده است که معمولاً دایره‌ای شکل‌اند. جالب است بدانید که این پارچه می‌توانند شکل و جنس و رنگ‌های مختلفی داشته باشند. البته برای آنکه ظاهر زیبای درخت حفظ شود، از پارچه‌های ضخیم و پهن استفاده می‌کنند و اندازه‌ی آن را ۶ اینچ بیشتر از عرض درخت می‌گیرند تا دامن درخت کریسمس به زیبایی شکل بگیرد.

گل بنت قنسول در کریسمس

گل بنت قنسول در کریسمس

گل بنت قنسول

گل بنت قنسول طبیعی یا گل کریسمس، هم یکی از المان‌های مخصوص روز کریسمس است. از این گل برای تزئین درخت، بر روی در کوب و تاج گل استفاده می‌کنند. این گل در رنگ‌های قرمز، صورتی و سفید موجود است و یک گل خوش‌رنگ زمستانی است که در این جشن از آن به‌وفور استفاده می‌شود. حتی برخی از افراد، پارچه مخصوص درخت کریسمس را به شکل این گل سفارش می دهند تا حال و هوای منزل را به بهترین شکل، کریسمسی کنند.

تزئین کریسمس با روبان

تزئین کریسمس با روبان

روبان

روبان نیز عضو جدانشدنی از تزئینات کریسمس است. از روبان برای پیچیدن کادوها و تزئین درخت کریسمس استفاده می‌کنند، بیشتر آن‌ها را به شکل آبشار از بالای درخت آویزان می‌کنند و یا افقی دور درخت می‌پیچانند تا زیبایی آن را بیشتر کنند. حتی بعض از افراد، از روبان وسایل دکوراتیوی می سازند و آنها را به درخت آویزان می کنند.

جوراب های مخصوص کریسمس

جوراب های مخصوص کریسمس

جوراب های مخصوص کریسمس

به‌غیراز درخت، جوراب‌هایی که معمولاً به رنگ قرمز هستند نیز از المان‌های فراموش‌نشدنی کریسمس محسوب می شوند. این جوراب‌ها به همراه قلاب‌هایشان، علاوه بر زیباسازی فضا، برای قرار دادن برخی از هدایا نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

تزئینات کریسمس

تزئینات کریسمس

همان‌طور که گفتیم، امروز دیگر آن تزئینات قدیمی و ساده جوابگوی تنوع‌طلبی و خاص بودن افراد نیست، پس دور از انتظار نیست که از المان‌های مختلفی برای چیدمان درخت کریسمس استفاده شود. اولین موردی که در زیباسازی این درخت به کار گرفته می شود، ریسمان‌های نوری است. این ریسمان‌های نوری به رنگ‌های مختلفی در بازار وجود دارند که البته رنگ سبز آن بیش از سایر رنگ‌ها در تزئین این درخت مورداستفاده قرار می‌گیرد، چراکه سیم‌ها در میان‌برگ درخت پنهان می‌شود و نوری که از لابه‌لای برگ‌ها ساطع می‌شود، جلوه‌ای ویژه به درخت می‌بخشد. گفتینست که افراد در متراژ بالایی سیم های نورانی را خریداری می کنند چرا که از بالا تا پایین درخت کریسمس را با این ریسه‌ها تزئین می‌کنند.

پایه درخت کریسمس
پایه درخت کریسمس

پایه درخت کریسمس

برای حفظ و نگه‌داری درخت، از پایه‌ی مخصوصی استفاده می‌شود که چندان اهمیتی ندارد که این پایه به چه شکل باشد، چراکه درنهایت این چهارپایه یا پایه زیر پارچه‌ی مخصوص قرار می‌گیرد و آنچه که مهم میشود، استحکام و قدرت آن برای نگه‌داری درخت است.

شمع های معطر کریسمس

شمع های معطر کریسمس

شمع های معطر کریسمس

شما برای خوش‌بو سازی فضای خانه از چه چیزهایی استفاده می‌کنید، خوشبوکننده ها، عود یا شمع؟ در این روز باشکوه، از شمع‌های خوش عطر و بو در خانه استفاده می‌شود تا با روشن کردن آن، عطری خوش و درخور این جشن در خانه بپیچد.

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، در این روزبه خصوص از وسایل دکوراتیو مختلفی استفاده می‌شود تا به بهترین شکل ممکن، منزل را کریسمسی کنند. شما چطور؟ آیا منزل شما این حال و هوا را دارد یا تنها به تماشای تصاویری زیبا از این جشن باشکوه بسنده می‌کنید؟

پارچه های مخصوص کریسمس
پارچه های مخصوص کریسمس

پارچه های تزئینی مخصوص کریسمس

در تزئینات کریسمس از پارچه هایی با طرح و نقش متناسب برای کریسمس در جای جای خانه استفاده می شود. این منسوجات معمولا به صورت رومیزی ، رانر و دستمال سفره کاربرد دارند و تم کریسمس را به سراسر خانه و میز پذیرایی گسترش می دهند.