ترندهای سال ۲۰۱۹ برای فضای اداری

طراحی و دکوراسیون داخلی دفاتر اداری نقش بسیار مؤثری در روند کار و عملکرد کارکنان دارد. در سال ۲۰۱۹ ما شاهد پیشرفت طراحی داخلی دفاتر اداری هستیم به این صورت که طراحی دفاتر کارآمدتر و به سمت مجهز شدن به بیشترین امکانات و محصولات ارگونومی هدایت می‌شوند. امروزه محیط کار محیط راحت و آرامی است که دیگر خبری از راهروهای تنگ و تاریک و مبلمان نامناسب و قدیمی در آن نیست. طراحان در طراحی دفاتر اداری برای سال ۲۰۱۹ با شکستن دکوراسیون‌های یکنواخت و تکراری و با کمی خلاقیت به سمت ایجاد طرح‌هایی رنگی و جدید و فضاهای بسیار پویا رفته‌اند. در این مطلب ما نیز به ایده‌هایی می‌پردازیم که می‌توانند شما را به نگرش جدیدی در طراحی دفاتر اداری رهنمون کنند.

دکوراسیون فضاهای اداری با تزئینات سیمان در سال ۲۰۱۹
دکوراسیون فضاهای اداری با تزئینات سیمان در سال ۲۰۱۹

۱-دکوراسیون فضاهای اداری با تزئینات سیمان در سال ۲۰۱۹

در سال میلادی جدیدی که یک ماه از آغاز آن گذشته، سیمان نیز به دفاتر اداری رسیده‌است. سیمان به شکل پوشش جدید تزیینی به عنوان میکروسمنت در بازار به فروش می‌رسد و می‌توان آن را در همه فضاهای اداری به کار برد. این نوع سیمان هیچ محدودیتی در استفاده ندارد و به همان صورت که برای زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد برای دیوار، مبلمان و عناصر دیگر نیز استفاده می‌شود. این نوع سیمان‌ها دارای دوام بالا و قیمتی مناسب هستند. سیمان میکروسمنت دارای طیف رنگی بسیاری است اما بیشتر رنگ‌ خاکستری آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این سیمان ضد آب است بنابراین می‌توان حتی برای سرویس‌های بهداشتی اداره‌ها هم از آن استفاده کرد.

دکوراسیون فضاهای اداری در کنار طبیعت در سال ۲۰۱۹

دکوراسیون فضاهای اداری در کنار طبیعت در سال ۲۰۱۹

۲-دکوراسیون فضاهای اداری در کنار طبیعت در سال ۲۰۱۹

حضور طبیعت نیز در اداره‌ها در حال گسترش است. در سال ۲۰۱۹ شاهد آن هستیم که در فضاهای اداری از عناصر طبیعی طراحی سبز بیشتر استفاده خواهد شد. طراحی فضاهای اداری به شکل باغچه‌های عمودی، کاشت گیاهان و فضاهای سبز، باعث ایجاد هوای تازه در فضای کار می‌شوند. طراحی فضا به این شکل، محیط دلپذیر و کارآمدتری را برای کارکنان به ارمغان می‌آورد و همچنین کمک می‌کند که تنش را کنار بگذارند، خلاق‌تر شوند و تمرکز بیشتری بر روی کار داشته باشند. از قرار دادن یک کاکتوس کوچک بر روی میز تا ایجاد فضای سبز همه اینها به عنصری جذاب برای طراحی فضاهای اداری تبدیل شده‌ اند.

دکوراسیون فضاهای اداری با ایجاد فضاهای تفریحی و استراحت در سال ۲۰۱۹

دکوراسیون فضاهای اداری با ایجاد فضاهای تفریحی و استراحت در سال ۲۰۱۹

۳-دکوراسیون فضاهای اداری با ایجاد فضاهای تفریحی و استراحت در سال ۲۰۱۹

در سال ۲۰۱۹ برای پایان دادن به روند تکراری دکوراسیون دفاتر اداری، طراحی برخی از شرکت‌های بزرگ مانند گوگل یا مایکروسافت -که کمی بیشتر به فضاهای تفریحی و استراحت کارکنان اهمیت می‌دهند- به عنوان الگویی پیشرو شناخته شده‌اند. در سال ۲۰۱۹ فضاهای دارای فضاهای اختصاصی برای اوقات فراغت، اتاق‌های بازی، کافه‌ و … هستند؛ اتاق‌هایی که در آن کارکنان قهوه را با یک مشتری در یک فضای جذاب‌تر و با آرامش بیشتری بنوشند. رنگ‌ها و طراحی‌هایی که قبلاً برای دفاتر و یا فضاهای اداری غیر قابل تصور بود، تبدیل به یک واقعیت شده‌اند. این طرز فکر که کار باید خسته‌کننده و جدی باشد از بین می‌رود و در آن فضا کار به یک انگیزه و یک تفریح سرگرم‌کننده تبدیل می‌شود. واضح است که محیط کاری تأثیر زیادی بر خلق و خوی کارکنان دارد و اگر طراحان بتوانند دفاتری را طراحی کنند که کارکنان را به کار کردن تحریک کند، پیروز میدان خواهند بود.

شفافیت در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

شفافیت در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

۴-شفافیت در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

یکی دیگر از ترندهای سال ۲۰۱۹ شفافیت در دکوراسیون فضاهای اداری است. برای این منظور، بجای استفاده از دیوارها، از صفحه‌های شیشه‌ای استفاده می‌شود. به این ترتیب شفافیت و روشنایی در فضاهای اداری تقویت می‌شود و باعث می‌شود کارکنان راحت‌تر با هم در ارتباط باشند. این طراحی در سال ۲۰۱۹ می‌خواهد ثابت کند که هیچ رازی در فضاهای اداری وجود ندارد. تمامی فضاهای اداری و همچنین اتاق‌های مدیریتی توسط همه افراد دیده می‌شوند.

توجه به رنگ آمیزی دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

توجه به رنگ آمیزی دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

۵-توجه به رنگ آمیزی دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

استفاده درست از رنگ در دفاتر اداری، می‌تواند در کارکرد کارکنان بسیار مفید باشد. استفاده از رنگ‌های شاد در محیط‌های اداری باعث ایجاد خلاقیت بیشتر در کار و انرژی در افراد می‌شود. رنگ‌های شاد در فضاهای اداری باعث می‌شود محیط کار جذاب‌تر باشد و کارکنان و ارباب‌رجوع بیشتر از آن فضا لذت ببرند؛ اما باید در طراحی دکوراسیون فضاهای اداری به این نکته توجه کرد که نباید رنگ‌های اغراق‌آمیز بکار برد، باید دانست که از چه رنگ‌هایی و به چه شکل در دکوراسیون فضاهای اداری استفاده کرد تا اختلالی در روند کار و انجام وظایف ایجاد نشود.

فضاهای انعطاف‌پذیر و چندمنظوره در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

فضاهای انعطاف‌پذیر و چندمنظوره در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

۶-فضاهای انعطاف‌پذیر و چندمنظوره در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

یکی دیگر از طراحی‌هایی که در سال ۲۰۱۹ خیلی زیاد در دفاتر اداری خواهیم دید، وجود فضاهای چندمنظوره است. اتاق‌های کوچک و چندمنظوره‌ای که هر لحظه با توجه به نیاز هر شخص تغییر هویت می‌دهند. این فضاها ممکن است برای لحظه‌ای تبدیل شوند به اتاقی برای جلسات غیر رسمی و یا مصاحبه‌های اداری، گاهی اوقات هم کارکنان برای نوشیدن قهوه و یا استراحت می‌توانند از این فضاها استفاده کنند. کم‌کم طراحی دفاتر اداری تغییر می‌کند و همانند گذشته موقعیت کاری ثابتی ندارند، بلکه بیشتر مدیران شرکت‌ها تمایل دارند تا فضاهای چندمنظوره‌ای ایجاد کنند که در آن کارکنان با توجه به لحظه و وظیفه‌ای که انجام می‌دهند از آن استفاده کنند.

دفتر مایکروسافت و هماهنگی فضای اداری با محیط خانه در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

دفتر مایکروسافت و هماهنگی فضای اداری با محیط خانه در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

۷-هماهنگی فضاهای اداری با محیط خانه در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

با توجه به تحقیقات انجام شده ایجاد فضاهای اداری که آسایش و راحتی فضای خانه را به کارمندان انتقال دهد باعث کارایی بیشتر کارمندان می‌شود، به همین منظور در سال ۲۰۱۹ طراحی فضاهای اداری به این شکل صورت می‌گیرد. طراحی فضاهای سرد و بی‌هویت متوقف می‌شود و طراحان به دنبال ایجاد فضاهای هستند که کارکنان رفاه بیشتری داشته باشند تا عملکرد کاری بهتری را انتقال دهند. فضای اداری‌ای جذاب است که کارمندان احساس کنند در خانه‌شان مشغول به کار هستند.

استفاده از چوب با رگه‌های مشخص شده در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

استفاده از چوب با رگه‌های مشخص شده در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

۸-استفاده از چوب با رگه‌های مشخص شده در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

استفاده از مبلمان‌ چوبی با رگه‌های مشخص یکی از ترندهای سال ۲۰۱۹ است. این مبلمان‌ پس از سال‌ها دوباره با نیروی زیادی وارد دکوراسیون داخلی شده‌اند و حس طبیعت و گرما را در فضا ایجاد می‌کنند.

استفاده از مبلمان‌های چرمی رنگی در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

استفاده از مبلمان‌های چرمی رنگی در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

۹-استفاده از مبلمان‌ چرمی رنگی در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

مبلمان‌ با چرم‌های رنگی یکی از مناسب‌ترین انواع مبلمان‌ برای دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹ هستند. با کمک مبلمان‌ چرمی رنگی می‌توانید کمی رنگ به فضای سیاه و سفید اداره خود اضافه کنید.اگر می‌خواهید با توجه به مد روز تغییر دکوراسیون دهید، اکنون زمان آن رسیده است که مبلمان‌ اداری خود را تغییر دهید و مبلمانی چرمی انتخاب کنید.

استفاده از لامپ‌های LED در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

استفاده از لامپ‌های LED در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

۱۰-استفاده از لامپ‌های LED در دکوراسیون فضاهای اداری در سال ۲۰۱۹

چند سالی است که دنیای نورپردازی و روشنایی به لطف تکنولوژی LED تغییر کرده است. لامپ‌های LED یک تکنولوژی روشنایی سازگار با محیط‌زیست هستند. با توجه به اندازه کوچکی که دارند به راحتی می‌شود از آنها استفاده کرد و در صورت لزوم مکان آنها را تغییر داد و جابه‌جا کرد. در سال ۲۰۱۹ استفاده از آنها را در فضاهای اداری بیشتر خواهیم دید؛ هم به عنوان نور اصلی و هم به عنوان یک منبع نور تزیینی. نور لامپ‌های LED باعث خستگی چشم نمی‌شوند و به تنهایی می‌شود از آنها در فضا استفاده کرد.