به مناسبت روز صنایع دستی:درباره سفره خمیری چه می دانید؟

با شنیدن نام قائن- شهری در خراسان جنوبی-  زعفران اولین چیزی است که به ذهن شمامی رسد. و شاید کمتر کسی پیدا شود که تا به حال نامی از سفره خمیری به گوشش خورده باشد.سفره خمیری یا گلیم و گلیم فرش یکی از صنایع دستی شهرستان قائنات است.که در کنار زعفران و جاجیم از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

صنایع دستی قاین
صنایع دستی قاین

سفره خمیری

سفره خمیری بیشتر جنبه ی خودمصرفی داشته و کاربرد آن نشان از ارزش و جایگاه نان در سفره غذای اهالی خطه خراسان است.از سفره خمیری جهت زیرانداز هنگام پخت نان استفاده می شود.این سفره باعث می شود که آرد هنگام چانه گرفتن خمیر بر روی زمین ریخته نشود.

صنایع دستی قاین

صنایع دستی قاین

نقوش به کار رفته در سفره خمیری

طرح های به کار رفته روی این سفره ها را معمولا اشکال و نقوش ذهنی مانند:قوچ، بز، کوه و گیاهان مختلف تشکیل می دهند.که در حاشیه و مرکر سفره به صورت برجسته تر بافته می شوند.

صنایع دستی قاین

صنایع دستی قاین

انواع کاربری های سفره خمیری

اگرچه ازین سفره در گذشته بیشتر استفاده می شده است اما هنوز هم در روستای مهنج دختران از دوران کودکی بافت سفره آردی، پلاس و گلیم را نزد مادران خود آموزش می‌بینند و همه اهالی روستا در تلاشند که این میراث گرانبهای ۲۰۰۰ ساله به دست فراموشی سپرده نشده و به بهترین شکل ممکن احیا شود.از این سفره در حال حاضر با اضافه کردن رنگ‌های مختلف به عنوان رو کرسی، پا دری و سجاده نیز استفاده می‌شود.

صنایع دستی قاین

صنایع دستی قاین

سفره بافی

سفره بافی یکی از صنایع دستی کاربردی و تزیینی ایران است که در شهرهای مختلف مانند خراسان، چهار محال و بختیاری ، اصفهان و… سابقه ای طولانی دارد.
سفره خمیری،که از جمله ی صنایع دستی شهرستان قائنات محسوب می شود و به سفره آردی نیز معروف است، گلیم، سفید رنگی است که از پشم گوسفند یا شتر به ابعاد ۱۰۰*۱۴۰ سانتیمتر بافته می شود.در گذشته این سفره بیشتر به صورت خود رنگ و یا با رنگهای گیاهی روی دار زمینی بافته می شده اما در حال حاضر جهت بافت آن از دار عمودی و رنگهای شیمیایی استفاده می شود. در واقع د‌ار‌ِ این سفره، همانند د‌ار قالی و قالیچه، د‌ر ابعاد‌ یک و نیم در یک و نیم متر یا یک و بیست سانتی متر در دو متر است .

صنایع دستی قاین

صنایع دستی قاین

از دیگر شهرهایی که صنعت بافت سفره آردی در آنها رواج دارد می توان به بیرجند اشاره کرد.

سفره خمیری یا سفره آردی
سفره خمیری یا سفره آردی