برندگان Adesign awards در سال ۲۰۱۷ : میز کار Wee!

همه افراد در زندگی روزمره‌شان با صندلی‌های غیراستاندارد مواجه هستند. کودکان در مدارس و کلاس‌های درس، بزرگسالان در محل کار و هر دوی آنها در منزل بر روی صندلی و مبل‌هایی می‌نشینند که سلامت آنها را تهدید می‌کنند. وجه مشترک مشکل اغلب این مبل‌ها و صندلی‌ها سکون و عدم تحرک بدن است که به مرور عوارض مفصلی و استخوانی شدیدی ایجاد می‌کند. اما حالا سوال این است که می‌توان محصولاتی استاندارد، ارزان، ساده و سرگرم‌کننده خلق کرد که در عین برآورده کردن نیازهای روزمره، کاربران خود را نیز کمی به تحرک وادارند؟ یکی از برندگان مسابقه آ دیزاین اوراد با طرحی خلاقانه این چالش را با طراحی صندلی WEE به این چالش پاسخ داده‌‌است.

میز کار Wee
میز کار Wee

خلاقیت همواره راه‌حل مشکلات انسان بوده و ایده‌های خلاقانه نیز اغلب از رویدادها، اشیا و لوازمی الهام می‌گیرند که ما معمولاً به راحتی از کنار آنها عبور می‌کنیم. میز کار WEE از همین دسته محصولات است که اگرچه ظاهری ساده دارد اما به طرز جالبی نقش یک میز و صندلی اداری کامل را ایفا می‌کند. میز کار WEE از ترکیب یک میز کار سنتی و یک نشیمن‌گاه متحرک شبیه تاب تشکیل می‌شود که به کاربر امکان می‌دهد تا به هنگام کار در وضعیتی فعال باقی بماند.

تحقیقات اولیه

مطالعات نشان داده که یک فرد عادی حدود ۱۰ ساعت از طول روز را در حالت نشسته سپری می‌کند. این مسئله به‌تدریج می‌تواند خطرات زیادی برای سلامتی انسان نظیر درد کمر و شانه‌ها، تغییر شکل ستون فقرات و کاهش میزان عضلات به همراه داشته باشد. به بیان دیگر، جهش‌های مداوم در تکنولوژی و صنعت موجب شده تا سبک زندگی ما از تحرک کمتری برخوردار باشد، در حالی که بدن ما انسان‌ها طی چند قرن گذشته تغییری نداشته و هنوز هم به برای عملکرد مناسب به تحرک نیاز دارد.

میز کاری WEE یکی از برندگان Adesign awards سال 2017

میز کاری WEE یکی از برندگان Adesign awards سال ۲۰۱۷

گذشته از این، مشکلات ناشی از نشستن حتی می‌تواند گریبان افرادی که به لحاظ جسمانی فعال هستند را بگیرد. در واقع حتی ۱ تا ۳ ساعت ورزش روزانه نیز نمی‌تواند آسیب‌های ناشی از نشستن غیراصولی را جبران کند. به همین دلیل است که میزهای اداری معمولی هنوز هم یکی از دلایل مهم در عوارض عضلانی و ستون فقرات محسوب می‌شوند چرا که میزان تحرک کاربران خود را بسیار کاهش می‌دهند. از این رو طراحی به نام Simonas Palovis تصمیم به ساخت میزی گرفته تا با افزایش تحرک کاربران در هنگام نشستن در پشت آن، از میزان فشاری که بر بدن انسان وارد می‌شود بکاهد. این محصول خلاقانه میز کاری WEE نام دارد که در سال ۲۰۱۷ یکی از برندگان A’design awards بوده است.

میز کاری WEE طرحی از Simonas Palovis

میز کاری WEE طرحی از Simonas Palovis

ساختار میز کار WEE

میز کار WEE از دو بخش مجزا تشکیل می‌شود: یک میز و یک صندلی متحرک. صندلی این میز کاری از نصب و جداسازی راحتی برخوردار است. در زیر میز دو قلاب محکم قرار دارد که گیره‌های صندلی آویزان را مهار می‌کند. جالب آنکه صندلی این میز کار در واقع بخشی از صفحه رویی آن است که در صورت نیاز می‌تواند با آن یکی شود و یک میز کار کامل و معمولی را ایجاد کند. این کار به راحتی با ایجاد تحدب و تقعر در لبه‌های بیرونی و داخلی صندلی و میز و در نتیجه آن یک مکانیسم کشویی ساده امکان‌پذیر شده است.

نصب آسان میز کاری WEE

نصب آسان میز کاری WEE

سطح رویی میز کار WEE نیز از تخت سه‌لایی با برش CNC ساخته شده که توسط پیچ و چسب به پایه‌های فولادی متصل می‌شوند. این پایه‌ها به دلیل فرم قرار گرفتن آنها بر روی زمین تحمل وزن بسیار زیادی دارند.