بررسی فرم آینده محیط دفاتر اداری معاصر و شیوه های جدید انجام کار در محیط های اداری (۲)

دیزاین بوم به منظور مشخص نمودن اینکه پیشرفت های تکنولوژیک چه تاثیری بر طراحی و تولید و مصرف دکوراسیون اداری خواهد داشت ، به بررسی نظرات طراحان مشهور جهان پرداخت ، او این بررسی را با کمک شرکت HAWORTH” ” هاورث که از تولید کنندگان معتبر مبلمان اداری در اروپا می باشد آغاز نمود .

در این گفتگو نظرات “neri & hu” نری و هو که شرکتی در مورد طراحی و تحقیق دفاتر اداری تاسیس نموده اند ، دریافت می شود .
استودیو ایشان در موارد میان رشته ای کار می کند ، بر روی پروژه های بین المللی که شامل رشته های معماری، طراحی داخلی، برنامه ریزی کارشناسی ارشد و توسعه محصول فعالیت دارند.

مجموعا همه طراحان نواندیش معاصر، سعی دارند که تفاوت های محیط های کار استاتیک گذشته ، با محیط های جدیدی که فعال ، دینامیک و مدولار هستند را بیان نمایند.

از طریق کار خود، lyndon neri” “نری لیندون و rossana hu” ” روسانا هو مرزهای سنتی معماری را به چالش می کشند ، آنها در زمینه خاص و عملکرد هر یک از آنها تمرکز می کنند ، و عملکرد ایشان به منظور توسعه ی تعامل پویا میان کاربر و محیط ساخته شده برای کار اوست . آنها سعی دارند که از تبعیت از یک سبک خاص خودداری کنند .

استودیوی ایشان چندین پروژه ساختمان اداری را در دست اجرا دارد و در خصوص توسعه طراحی تعدادی از قطعات مبلمان نیز فعال هستند .

در اینجا با نظرات ایشان در خصوص تغییراتی که پیشرفت تکنولوژی در آینده در طراحی محیط دفاتر کار ایجاد می نماید ، آشنا می شویم :
از دیدگاه شما آیا طراحی یک دفتر کار در طول زمان به دلیل پیشرفت تکنولوژی تغییر یافته است ؟

“rossana hu” می گوید : ما احساس می کنیم که محل های کار براستی دچار تغییر اساسی خواهند بود . باید بگویم که کلید اصلی و نکته اساسی اینجاست که مردم امروزی دوست ندارند که در یک محیط خیلی رسمی به کار بپردازند . البته این موضوع مورد به مورد و در خصوص هر کاری متفاوت می باشد. اگر شما یک شرکت حقوقی باشید و یا یک صنعت بانکی محافظه کار باشید ، ممکن است که هنوز به یک محیط فرموله شده و با کارکنانی با تعریف کامل شرایط و طراحی مشخص داخلی محل کار نیاز داشته باشید.

اما برای بسیاری دیگر از حرفه ها ، خصوصا در رشته های با تکنولوژی بالا ، مردم برای کار خود، نیاز به محل های غیر جدی دارند ، من فکر می کنم که بیشتر مردم ترجیح می دهند که در خانه هایشان کار کنند . البته این یک مفهوم فیزیکی نیست ، شما می توانید شرایط خانه را در محل کار ایجاد کنید و همان نتیجه حاصل گردد .

من فکر می کنم با این روندی که در جهان شاهد آن هستیم ، شرکت های جوان در زمینه های با تکنولوژی بالا ، در حال تغییر دکوراسیون محل های کار خود هستند تا هرچه می توانند آنرا به فرم محیط خانه نزدیک تر کنند . یعنی محل هائی با قابلیت تطابق بالا ، راحت و به این معنی که شما بتوانید به هنگام کار لم بدهید و البته همچنین به این معنی است که بتوانید جابجا شوید و به هر محلی که خواستید نقل مکان کنید به جای آنکه مثل گذشته در یک محیط مشخص کار بنشینید.

تغییرات و پیشرفت های تکنولوژیکی ایجاد شده چه تاثیری بر ارگونومی مبلمان خواهد داشت ؟
ابتدا حتی در مفهوم نشانه شناسی و گونه شناسی مبلمان بر انعطاف پذیری و اهمیت قابلیت تطابق تاکید می کنند.

اگر به سیر تحول ارگونومیک و مسیری که طی نموده است توجه کنیم ، اجازه بدهید فقط بگوئیم که اگر به یک کار معماری بنگرید ، وقتی که من به مدرسه می رفتم ، ما با خط کش تی و مداد وگونیا نقشه کشی می کردیم ، در آن مدل از کار گاه نیاز بود که چند شبانه روز به صورت مداوم کار انجام شود و به این ترتیب اثرات ارگونومیک بسیاری می باید که در نظر گرفته می شد و البته با آنچه که امروز یک آرشیتکت در مقابل یک کامپیوتر انجام می دهد بسیار متفاوت بوده است . و شاید در آینده نزدیک بتوانیم نقشه ای را در pad بکشیم و به سادگی ترجمه و تبدیل به نقشه های نهائی شود . بدیهی است که در آینده می تواند تغییراتی ایجاد شود که تاثیرات بیشتری بر نحوه بررسی ارگونومی داشته باشد.

ما در نمایشگاه کلن برنامه ای داشتیم و سوالی بود در مورد تفکر به آینده ، ما می باید ابتدا به گذشته فکر می کردیم . مردم معمولا در مورد آینده فکر می کنند بدون آنکه به گذشته بیندیشند . هنگامیکه به گذشته نگاه نمی کنید ، همچنین نمی توانید به آینده نیز فکر کنید .بسیاری از پروژه های جاه طلبانه در گذشته بوده اند که کاملا قابل دسترس می باشند . زیرا که بسیاری از کارهائی که در گذشته انجام شده است ، براستی قوی و مستحکم بوده اند .

ما در نمایشگاه کلن مردم را تحت فشار قرار دادیم که به حافظه خود مراجعه کنند . از راه نگرش به گذشته می توانیم به آینده برسیم . زیرا در پایان روز ، هرچه که تکنولوژی پیشرفت کرده باشد ، وضعیت انسانها همان است که بوده . چشم ها باید ببینند ، بینی باید بو بکشد ، و نیاز های زیربنائی ما انسانها نیز باید برآورده شود . و اگر ما برای چیز های جدیدی که باید انجام دهیم ، وقت نداشته باشیم ، همه چیز را به تکنولوژی وا می گذاریم . و همواره شکست خواهیم خورد.

همانگونه که ذکر شد ، گرایش انسانهای معاصر به کار در محل هائی است که به لحاظ آسایش و آرامش خانه را به ذهن متبادر نماید و در بسیاری از مشاغلی که با تکنولوژی بالا سر وکار دارند ، این گرایش نه تنها مانعی در انجام کار نبوده است ، بلکه ایجاد شرایط مناسب و مشابه خانه در محل کار می تواند کمک شایانی در جهت انجام بهینه وظائف کارکنان باشد.