بررسی فرم آینده محیط دفاتر اداری معاصر و شیوه های جدید انجام کار در محیط های اداری (۱)

در آینده نزدیک نیازی به حضور و استقرار کارکنان در یک محل ثابت جهت انجام وظایفشان نخواهند بود ، با پیشرفت تکنولوژی و امکان برقراری ارتباط از هر نقطه ، انجام کار در هر محل ممکن می باشد .

سایت ” designboom ” دیزاین بوم با همکاری شرکت “HAWORTH” هاورث که یکی از شرکت های پیشرو در صنعت مبلمان اداری می باشد در سلسله مقالاتی ، آینده محیط های کار و شیوه های کار در آینده و اثرات آن بر محیط زیست بررسی نموده اند .

باید توجه نمود که چگونه محیط های کار امروزی از حالت استاتیک قبلی به سوی یک وضعیت دینامیک و با قابلیت تحرک و جابجائی بالا تغییر خواهند یافت. البته مهم این است که دلایل ایجاد این تحرک را نیز به خوبی بررسی کنیم تا بتوانیم طراحی مناسب آنرا نیز ایجاد نمائیم .

مفاهیم ما از دفاتر کار سنتی که با مبلمان خاص اداری تجهیز می شدند ، و یا یک فضای ویژه تعریف شده برای کار ، دیگر تغییر یافته است و یا بهتر است بگوئیم که به سرعت در حال تغییر است ، واین در نتیجه پیشرفت تکنولوژی و تولید کالاهائی مانند لپ تاپ ها، تلفن های هوشمند و تبلت ها است ، که همگی آنها عملا به آسانی از هر نقطه به نقطه دیگر قابل جابجائی هستند و نیازی به استقرار در محلی خاص ندارند و از همه مهمتر امکان ارتباط وایرلس و در نتیجه ارتباط با دیگر کاربران از هر مکانی ، بدین ترتیب همه کارکنان ، مشتریان و مدیران و همه انسانها به آسانی و بدون اتصال به محلی خاص همواره در دسترس می باشند.

این وسائل امکانی را فراهم ساخته اند که عملا به آسانی از هر نقطه به نقطه دیگر نقل مکان کنیم در حالی که به کار خود بدون وقفه ادامه می دهیم ، که به آن مفهوم ” virtuall work ” و کار مجازی از هر جا به جای دیگر داده اند ، این مکانها می تواند از محلی در کنار ساحل در حال لم دادن و دیدن منظره دریا تا یک میز آشپزخانه و در حال صرف غذا و یا در آسمان هنگام سفر از شهری و کشوری به شهر و کشور دیگر باشد. با توجه به این ویژگی های جدید تکنولوژی ،با طراحان مختلفی مصاحبه هائی انجام شده و نظرات ایشان در مورد تحولات جهانی در فن آوری های جدید دریافت شده است .

“jay osgerby” جای اسگربی اشاره می کند که آنچه که ما از فرم های ادارات سنتی در ذهن داریم به طور کلی در راه زوال است .
او می گوید تکنولوژی جدید توانسته است امکانی را فراهم آورد که ما در خانه و در رختخواب به کار مشغول باشیم و یا حتی در حمام ؟!! و در خیابان و در روی یک صندلی کنار خیابان .
بسیاری از ما دیگر نیازی نیست تا زنجیره ای از عوامل را آماده داشته باشیم تا بتوانیم وظایف کاری خود را انجام دهیم .
‘mulberry’s london headquarters’ by universal design studio / barber osgerby

مفاهیم کاری به طور کامل و گاه ۱۸۰ درجه تغییر یافته اند . یک سوفا مشابه آنچه در خانه مورد مصرف داشته است می تواند اکنون در اداره مورد مصرف قرار گیرد و در حقیقت یک اداره دیگر مشابهتی به یک اداره در قدیم نخواهد داشت و شاید بیشتر شبیه لابی یک هتل باشد.
الگوی طراحی یک محل کار درحقیقت با آنچه که در ذهن داریم به کلی متفاوت شده است . البته هنوز به اتاق هائی برای ملاقات و یا محل های کار خاص نیاز است ( سلولهای تکی کار یا اتاق های کنفرانس ) . لیکن به احتمال قوی محل های کار خاص برای هر فرد دیگر بی معنی خواهد بود و در آینده ای نه چندان دور ، بیشتر محل های کاری را خواهیم دید که همه کارکنان می توانند از آنها استفاده نمایند و در ضمن اکثر محل های کار مکانهای عمومی خواهد بود، با فضاهای باز و همچنین مکانهائی مشابه با دیزاین کافه ها ، جایگزین ادارات سنتی خواهند گردید .
‘mulberry’s london headquarters’ by universal design studio / barber osgerby

طراح خلاق انگلیسی ” osgerby ” اوزگربی که همراه با “Edward barber” ادوارد باربر استودیویbarberosgerby” بابراوزگربی را تاسیس نمود و همچنین ” universal design studio” استودیو طراحی جهانی را نیز راه اندازی نمودند ، متخصص در توسعه فضاها و طراحی محصولات مربوط به فضای اداری می باشند. این گروه مسئول تکمیل پروژه هایی مانند سالن اقیانوس اطلس در فرودگاه گاتویک لندن ، و ” mulberry headquarter” در لندن بوده اند،

در این مقاله ، طراحانی چون piero lissoni پیرو لیسونی ، jay osgerby (barberosgerby) جی اوسکربی و philippe starck فیلیپه استارک ، دیدگاه های خود را به اشتراک می گذارند و تحولات جهانی در فن آوری را که تا حد زیادی در مورد چگونگی زندگی ما و جایی که امروز کار می کنیم ، تاثیر گذار بوده اند را تشریح می کنند. تحولاتی اساسی که بزودی تغییراتی در چگونگی و فرم محل کار ایجاد می نمایند، تحولاتی وسیع و بنیادین که امروز تصور آنها مشکل است و انجام آنها نیز ناممکن به نظر می رسد.

فیلیپ استارک در حال حاضر به شیوع دستگاه های تلفن همراه در زندگی ما عکس العمل نشان می دهد. برای مثال، ‘D’E-light’ for flos که چراغی است که دو عملکرد را در یک وسیله انجام می دهد ،یکی برای شارژ آی پد و دیگری برای شارژ آی فون . این طراحی یکپارچه و ادغام عادات روزانه ما در تماس های تلفنی است ، یا در شبکه و ارتباط با دیگران هستیم و یا فقط در حال مشاهده در اینترنت و استراحت ، این وسائل قابل حمل ، محیطی غیر واقعی ، اما زیبا و سرگرم کننده برای ما ساخته اند .

philippe starck” فیلیپ استارک بر تاثیر فن آوری در تغییرات فضاهای اداری و منسوخ شدن فرم محلهای کار به شکل های امروزی تاکید بسیار دارد و نمونه کالاهائی هم که طراحی نموده است در جهت اثبات و ترسیم این مسیر برای آینده می باشد.

هنگامیکه شرکای کاری من درخواست می کنند که یک مبل “Sofa” برای ایشان طراحی کنم ، می گویم که ” به هیچ وجه این دیگر کهنه شده است ، آن را منسوخ شده می دانم و بی فایده ، از نظر من این کالائی است که در گذشته تاریخ برای گروه بورژوای شهری طراحی شده است .
اما امروزه واقعا دنیا تغییر کرده است ، در حال حاضر فن آوری های جدیدی در دسترس می باشد که طراح می تواند از آنها در جهت نوآوری و خلق کالاهای نو بهره برداری نماید و انسانها همه لحظات زندگی خود را با استفاده از این تکنولوژی ها به بازی، سرگرمی و یا کار در هر نقطه و در همه جا استفاده نمایند. مبل احتمالا بزرگترین و پر هزینه ترین قطعه از آپارتمان می باشد که در حال منسوخ شدن است، امروزه ما به جزیره هائی در خانه نیاز داریم که کودکان صبح در آن به بازی مشغول باشند ، زن بتواند برای نهار روی آن کار کند و شوهر نیز در پایان روز بتواند در آن جزیره همچنان به کاری که در روز در دفتر کار خود آغاز کرده است ادامه دهد .

اخیرا طراحی قایق بزرگی را برای یک شخصیت مهم تمام کردم .
او از من پرسید که این چیست ؟
پاسخ گفتم که این یک میز کار است .
او پرسید : با آن چه کنم و به چه دردم می خورد ؟
پاسخ دادم که : بله کودکان شما می توانند که روی آن کتابی باز کنند و بخوانند .
او گفت : یک کتاب ، چکار کنند ؟!
گفتم : متاسفم ، با کتاب چکار کنند؟ خوب این یک کتاب است.
او گفت : اما آنها آی پد دارند .
گفتم : درست می گوئید آنها آی پد دارند اما کتاب های کتابخانه را چه می کنید ؟
گفت : اما چه کسی به کتابخانه نیاز دارد ؟
منظور او از همه این حرفها آن بود که ما نه به کتابخانه نیاز داریم ونه به میز ، چرا که ما اصلا با کتاب به مفهوم برگهای کاغذی سر و کاری نداریم .
شوکه شده بودم ، من عاشق کتاب هستم اما او نیز راست می گفت .
سالها ست که من از آی پد استفاده می کنم و به کتابخانه و یا طبقه برای قرار دادن کتاب نیازی ندارم . دنیا تغییر کرده است .
بسیار لازم است که بعد از این تغییرات نیازهای غیر واقعی خود را تشخیص داده و آنها را حذف کنیم .
نیاز های غیر واقعی توسط تبلیغات و بازاریابی ایجاد می شوند و نیاز های واقعی فقط توسط خود ما قابل تشخیص هستند . من ترجیح می دهم که مطالب مورد نظر خود را در یک وسیله الکترونیک با صرف ۷۲ گرم پلاستیک مرتفع نمایم و درختها در جای خود باقی بمانند . من کتابها را دوست دارم اما آنها آخرین موارد مربوط به قرن گذشته بودند . یک کتاب الکترونیک خیلی سبک تر است ، با محیط زیست سازگار تر است و در ضمن همه نیاز های قبلی من را پاسخ می گوید . من امروزه باید به محل های مختلف مسافرت کنم و نیاز دارم که کتابها را با خود ببرم و به طور معمول ۳۰ تا ۴۰ کتاب در e book خودم دارم که نیاز های من را رفع می کنند و این دیگر جای هیچ بحثی باقی نمی گذارد.

piero lissoni پیرو لیسونی ، تعدادی از مراکز اداری مربوط به برند های مهم مانند glasitalia و living divani را طراحی نموده است ، وعلاوه بر این چندین قطعه مبلمان را نیز به طور خاص برای محیط های اداری ارائه کرده است .
هر چند همه ما در ستایش از پیشرفت های تکنولوژی سخن می گوئیم و وابستگی خود را به این پیشرفت ها و از جمله دستگاه های تلفن همراه را قبول داریم اما باید قبول نمود که این ابزار های تکنولوژی ،رفتار خلاقانه انسانها را تحت تاثیر قرار می دهند ، ضمن آنکه امکانات بی پایانی را نیز در اختیار ما قرار می دهند . اما در مورد خوب و بد این پیشرفتهای تکنولوژیکی می باید که بحث و گفتگو شود.
به یاد دارید که چند سال پیش که استفاده از این رایانه های کوچک شروع شد ، در آن زمان یک صفحه نمایش فوق العاده نازک داشتند . آنها وسائل قابل حمل آن زمان بودند ، کسی گفته بود که با این وسائل می توانیم در یک جنگل زیبا هم کار کنیم ؛ و یا در کنار دریا؛ و یا نشستن بر روی مبل خود در خانه . البته این یک ایده خوب برای انجام کاری متفاوت بود، اما در پایان شما می دانید که امروزه با ظهور آی فون بدون صفحه کلید و با امکانات مشابه یک کامپیوتر شما می توانید روی زانوی خود بنشینید و با آی پد هر کاری را که مورد نظرتان باشد به انجام رسانید. باید در این مورد و تاثیرات عمیقی که در آینده زندگی و کار بشر خواهد داشت بیشتر تعمق کنیم .
در گذشته ای نه چندان دور به چیز های خارق العاده ای فکر می کردیم مثل آنکه روبروی یک صفحه نمایش بزرگ بنشینیم و یا یک میز کار با ارتفاع قابل تنظیم ، اما امروزه همه آنها ناپدید شده است ، به خاطر یک ماشین “کامپیوتر” همه چیز ناپدید شده است به علت وجود این ماشین جدید می توانید به وسیله لیزر چیزی را تایپ می کنید و یا دست خود را حرکت می دهید و با کامپیوتری با مسافتی بسیار دور ارتباط برقرار می کنید . باید برای تغییرات بیشتر نیز آماده باشیم و نباید دربرابر تغییر مقاومت کنیم .
البته هیچیک از ما عاشق محل های کار قدیم نبوده ایم و در مورد محل های کار آینده نیز باید محتاط ، هوشیار و انعطاف پذیر باشیم و بیندیشیم که چگونه از مزایای این پیشرفت های تکنولوژیک بهره مند شده و از معایب آن نیز مصون بمانیم .

‘BBVA – madrid’ interior design of financial offices concept by piero lissoni
محل : مادرید ، اسپانیا ، طراحی یک اداره مالی بوسیله پیرو لیسونی .