با مشهورترین طراحان زن جهان آشنا شویم (۱)

  ۱۹۰۳-۱۹۹۹ Charlotte Perriand

” شارلوت پریاند عضوکاملی از جنبش فرهنگی آوانگارد بود ، که از دهه اول قرن بیستم، تغییری عمیق در ارزش های زیبایی شناختی به ارمغان آورد و تولدی بر حساسیت واقعی با نگرشی مدرن نسبت به زندگی روزمره بود. خانم شارلوت پریاند در این زمینه، تاثیر خاص خود را در ترکیبات دکوراسیون داخلی برجای گذاشت، تصوری با عنوان ایجاد راهی نو برای زندگی کردن ، این تاثیر عمیق هنوز که هنوز است در قلب زندگی معاصر نیز جریان دارد.

 

شارلوت پریاند
شارلوت پریاند

در سال ۱۹۲۷ شارلوت ۲۴ ساله به استودیوی لوکوربوزیه در پاریس مراجعه نمود، او می خواست که گامهای بلندی بردارد، و درخواست استخدام به عنوان طراح مبلمان به لوکوربوزیه ارائه نمود، پاسخ او مختصر و مفید بود. “اینجا کارگاه مخده های قلاب دوزی نیست ، و درب خروج را به او نشان دادند. چند ماه بعد ، پس از اینکه پسر عمویش پیر جینرت ، لوکوربوزیه را برای دیدن باری شیشه ای که شارلوت روی پشت بام یکی از ساختمان های مهم پاریس طراحی و اجرا کرده بود ، با خود برد، وی مجبور به عذرخواهی شد و شارلوت پریاند را برای پیوستن به استودیوی خود دعوت نمود.

ظهور مدرنیته در حوزه تاریخ مبل
ظهور مدرنیته در حوزه تاریخ مبل

ظهور مدرنیته در حوزه تاریخ مبلمان قرن بیستم ، جسارت کافی کارآفرینی این اصلاح طلب واقعی طراحی داخلی را امکان پذیرساخت. در آغاز کار حرفه ای خود ، او با تشویق منتقدان روبرو شد، همانگونه که ذکر شد همکاری بلند مدت او با ” Le Corbusier” لوکوربوزیه و ” Pierre Jeanneret” پیر جینرت در یک استودیوی معروف در پاریس از سال ۱۹۲۷ آغاز شد و این همکاری موفق ، مدت دهسال ادامه یافت.

تاثیر حضور او در استودیو لوکور
تاثیر حضور او در استودیو لوکور

تاثیر حضور او در استودیو لوکوربوزیه در تمام طراحی های مبلمان انجام شده طی این مدت قابل مشاهده است. و به این ترتیب “Charlotte Perriand ” به عنوان یکی ازبانیان پروژه ترویج اصلاحات توسط معماران تثبیت گردید. افزودن بعدی مجزا از انسانیت ، به عقلگرایی اغلب سرد لوکوربوزیه از تاثیرات عمیق او می باشد. شارلوت درتداوم خلاقیت های خود موفق به تحریک و تشجیع ماده اساسی زندگی روزمره بوسیله ارزشهای زیبایی شناسی جدید گردید. به طور خاص او استعداد و بصیرت خود را در کشف و استفاده از مواد جدید، به حد کامل به ظهور رساند.

همکاری طولانی مدت ده ساله با ل
همکاری طولانی مدت ده ساله با ل

همکاری طولانی مدت ده ساله با لوکوربوزیه و پیر جینرت ، و تجربیات ژاپنی او، نشان دهنده دوره های جنب و جوش خلاق شدید در زندگی این هنرمند است. اقامت طولانی او در شرق دور،باعث تکامل استعداد هنری او از طریق تفسیر مجدد از واقعیت زندگی بوسیله سنت و مدرنیته گردید. به عنوان مثال می توان به ذکر تولید مبلمان توسط او با استفاده از تکنیک های جدید فراوری بامبو سنتی پرداخت که به واسطه آن اوقادر به افزایش نحوه استفاده از اشکال جدیدی شد که قبل از آن با استفاده از لوله فولادی قابل ساخت بود

پریاند فعالیت خود را در استودی
پریاند فعالیت خود را در استودی

پریاند فعالیت خود را در استودیوی لوکوربوزیه در سال ۱۹۲۷ آغاز نمود و ادامه داد ، وی صندلی گردان معروف B302 و صندلی استراحت B306 را در همان دوران خلق کرد. هدف او از طراحی هائی که انجام می داد این بود که محلی برای زندگی عمل گرا ایجاد نماید زیرا که عقیده داشت که طراحی مناسب به ایجاد جامعه ای بهتر کمک می نماید.

زمانهائی بود که پریاند برای گر
زمانهائی بود که پریاند برای گر

زمانهائی بود که پریاند برای گرم کردن پاهای خود آنها را در روزنامه می پوشاند، او در کنار دوستان دیگر خود از میان طراحان جوان که از سراسر جهان برای کار در کنار لوکوربوزیه آمده بودند ، بدون دریافت هیچ دستمزدی مشغول به کار بود. همراه با لوکوربوزیه و پیرجینرت ،

 این صندلی ها ، امروزه هنوز ه
این صندلی ها ، امروزه هنوز ه

شارلوت پریاند در دوره بلند مدت همکاری با لوکوربوزیه به طراحی یک سری از صندلی های فولادی لوله ای مشغول بود، این صندلی ها ، امروزه هنوز هم مورد ستایش هستند و جزء بهترین کارهایاو شناخته شده اند.

کار با لوکوربوزیه باعث شد که ش
کار با لوکوربوزیه باعث شد که ش

کار با لوکوربوزیه باعث شد که شارلوت به نظم و انضباط دقیق به عنوان یک طراح عادت کند. “کوچکترین مداد هم به یک نقطه برای اتکا نیاز دارد، او بعدها گفت: “برای تحقق یک نیاز، یا پاسخ به یک حرکت و یا استقرار، باید که قیمت های تولید انبوه را به دست آورد. به این منظور او تلاش نمود تا شرکت فرانسوی پژو را متقاعد کند که لوله های فولادی مصرفی در دوچرخه خود را برای مبلمان استفاده نماید. هنگامی که پژو نپذیرفت ، THONET، تولید کننده صندلی لهستانی مورد علاقه لوکوربوزیه را برای تولید یک سری از قطعات برای سالن DAutomne در سال ۱۹۲۹ متقاعد نمود.

گذشته از کار، طراح همچنین شور
گذشته از کار، طراح همچنین شور

گذشته از کار، طراح همچنین شور و شوق بسیاری به این سبک ایجاد محلی برای زندگی عمل گرا داشت و پس از بازگشت از سفر به ژاپن در سال ۱۹۴۰ ، نوشت: “من حتی کمد لباسم را ازقطعات قابل تعویض واحد ساخته بودم : چهار دامن بلند و یا کوتاه را برای پایین، و ژاکت، لباس و بلوز شکل برای بالا. هنگامی که این ها کنار هم قرار می گیرند، من حداقل ۱۶ ترکیب مختلف خواهم داشت. “

تصاویر دیگری از طرح قفسه های م
تصاویر دیگری از طرح قفسه های م

تصاویر دیگری از طرح قفسه های مدولار که بر اساس عقیده شارلوت پریاند به طراحی به منظور استفاده در زندگی عملگرا انجام شده است.

تصویری دیگر
تصویری دیگر

تصویری دیگر از قفسه های مدولار که گرچه در زمان خود انقلابی در طراحی برای زندگی بود ، حتی امروزه نیز زیبائی و کارکرد خود را حفظ نموده است.

طراحی لباس توسط لوئیس ویتان با
طراحی لباس توسط لوئیس ویتان با

با استفاده از آرشیو Perriand، مدیر بخش زنانه ویتون جولی د لیبران ” Julie de Libran ” ، یک لباس بلند و صندل متفاوت طراحی کرده است.

وی به عنوان یکی از معدود زنان
وی به عنوان یکی از معدود زنان

پریاند در استودیو لوکوربوزیه برای بیش از یک دهه باقی ماند و در ادامه به همکاری با هنرمند Fernand Leger و طراح مبلمان ژان پرووه “Jean Prouvé” پرداخت ، همانگونه که گفته شد، شارلوت پریاند چهره ای با نفوذ در جنبش مدرن بود و تا زمان مرگش در سال ۱۹۹۹ نیز همچنان با نفوذ باقی ماند، وی به عنوان یکی از معدود زنان تحسین شده ای است که در حوزه ای که در حیطه نفوذ مردان بود موفق به عرضه اندام شدند.

جنبش مدرن در مرحله ای از روح پ
جنبش مدرن در مرحله ای از روح پ

شارلوت پریاند معتقد بود که:”مهم ترین نکته که باید درک نموداین نکته است که جنبش مدرن در مرحله ای از روح پرس و جو و تحقیق است ، این یک فرآیندتجزیه و تحلیل است ویک سبک نیست.”

“Louis Vuitton”لوئیس ویتان برای طراحی کلکسیون لباسهای بهار و تابستان ۲۰۱۴ خود از طراح و آرشیتکت قدیمی فرانسوی “Charlotte Perriand” شارلوت پریاند الهام گرفت .

الهام گرفتن از شارلوت پریاند برای طراحی لباس های برند لوئیس ویتان بیانگر تاثیر عمیق تفکر خلاق او می باشد.