با فوت و فن‌های نورپردازی دیواری خانه خود را زیباتر کنید (قسمت دوم)

دیوارها به‌عنوان یکی از بخش‌های تقریباً خالی منازل، فضایی مناسب برای افزایش زیبایی و جلوه محیط در اختیار ما قرار می‌دهند. یکی از روش‌هایی که می‌توان برای زیباتر جلوه دادن این نقاط به کار برد، نورپردازی دیواری است. اگرچه نورپردازی دیواری در ابتدا امری ساده و قابل اجرا به نظر می‌رسد اما اطلاع از روش‌ها و مدل‌های مختلف آن می‌تواند به میزان قابل توجهی ما را به آنچه در ذهن خود می‌پرورانیم، نزدیک‌تر کند. در قسمت پیشین از این مطلب به ویژگی‌ها و مزایا نورپردازی دیواری و محیط‌هایی که این شکل از نورپردازی در آنها قابل اجراست اشاره کردیم. در این قسمت نیز شما را با انواع چراغ‌های دیواری، شیوه نصب آنها و سایر نکاتی که در هنگام اجرا با آنها مواجه خواهید شد آشنا می‌کنیم.

چراغ دیواری با لامپ رشته‌ای
چراغ دیواری با لامپ رشته‌ای

انواع چراغ‌های دیواری

 • لامپ رشته‌ای: لامپ‌های رشته احتمالاً برای شما نیز آشنا هستند. این لامپ‌های قدیمی قیمت ارزانی دارند و یک نور معمولی از خود منتشر می‌کنند. طول عمر لامپ‌های رشته‌ای اگرچه زیاد است اما امروزه با توجه به مصرف انرژی بالای خود توجیه اقتصادی ندارند و با لامپ‌های کم‌مصرف جایگزین می‌شوند.
چراغ دیواری با لامپ‌های LED

چراغ دیواری با لامپ‌های LED

 • لامپ‌های LED: این مدل لامپ‌ها قیمت بیشتری نسبت به لامپ‌های رشته‌ای دارند اما در طولانی مدت به سبب مصرف پایین انرژی خود مقرون‌ به‌صرفه‌تر هستند. همچنین لامپ‌های LED در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند و اگر برق منزلتان نوسان زیادی نداشته باشد طول عمر بالایی دارند.
چراغ دیواری با لامپ فلورسنت

چراغ دیواری با لامپ فلورسنت

 • لامپ فلورسنت: یکی از معضلات لامپ‌های رشته‌ای گرمای بیش از اندازه تولیدی آنهاست. در مقابل لامپ‌های فلورسنت با مصرف حداقل انرژی و تولید گرمای کمتر، طول عمر بیشتری دارند و در تنوع رنگ بالاتری نیز تولید می‌شوند. قیمت لامپ‌های فلورسنت از لامپ‌های رشته‌ای بیشتر و از مدل‌های LED کمتر است.
چراغ دیواری باتری خور

چراغ دیواری باتری خور

چراغ‌های دیواری بر اساس توان

چراغ‌های دیواری بر اساس توان به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • چراغ دیواری باتری خور: اگرچه لامپ‌های دیواری باتری خور چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد اما قیمت ارزان و بی‌نیازی به سیم‌کشی و کابل برق از مزایای آنها هستند. در مدل‌های ارزان قیمت، باتری می‌بایست تعویض شود اما در مدل‌های گران‌تر باتری‌های قابل شارژ نیز به کار رفته است.
چراغ دیواری پلاگین

چراغ دیواری پلاگین

 • چراغ دیواری پلاگین: یک جایگزین مناسب برای چراغ‌های مطالعه رومیزی لامپ‌های دیواری پلاگین هستند. این لامپ‌ها توسط یک کابل به پریز برق متصل می‌شود. البته با توجه به اینکه کابل برق در لامپ‌های دیواری پلاگین به‌صورت روکار است، این مدل برای اتاق نشیمن، پذیرایی و سرویس بهداشتی مناسب نیست و بیشتر هدف از ساخت آن استفاده در اتاق خواب و مطالعه است.
چراغ دیواری توکار

چراغ دیواری توکار

 • چراغ دیواری توکار: این مدل لامپ‌ها توسط کابل برق به‌صورت توکار به جریان الکتریسیته متصل می‌شوند. این چراغ‌های دیواری بیش از سایر مدل‌ها محبوبیت دارد و توسط یک سوئیچ خاموش و روشن می‌شود.
چراغ دیواری خورشیدی

چراغ دیواری خورشیدی

 • چراغ دیواری خورشیدی: یک روش کارآمد و مقرون‌به‌صرفه برای روشنایی فضای بیرون منزل استفاده از چراغ‌های دیواری خورشیدی است. این چراغ‌ها توسط یک باتری که با انرژی خورشید شارژ می‌شود، کار می‌کنند. البته این لامپ‌ها بیشتر برای مناطق جغرافیایی که در طول روز از نور خورشید برخوردارند، مناسب است.
اندازه چراغ دیواری

اندازه چراغ دیواری

اندازه چراغ دیواری

چراغ‌ها در نورپردازی دیواری با توجه به فضایی که در آن نصب می‌شوند اندازه‌های مختلفی دارند. عرض این چراغ‌ها از ۱۰ تا ۵۰ سانتیمتر متغیر است. برای فضاهای کوچکی نظیر حمام و سرویس بهداشتی باید از لامپ‌های کوچک‌تر از اندازه آینه استفاده کرد. چراغ‌های بزرگ‌تر نیز عمدتاً برای ورودی ساختمان‌ها استفاده می‌شوند.

 • در حمام‌ها ارتفاع چراغ‌های دیواری باید بین ۲۲ تا ۲۵ سانتیمتر باشد.
 • ارتفاع چراغ‌های دیواری که در فضای خارجی (کنار در ورودی) نصب می‌شوند باید به‌اندازه یک‌چهارم ارتفاع درب باشد.
 • چراغ‌هایی که به‌منظور برجسته کردن یک نقاشی دیواری یا قاب عکس نصب می‌شود باید از اندازه قاب بسیار کوچک‌تر باشند.
 • چراغ‌های بزرگ تنها زمانی زیبایی و جلوه دارند که در یک محیط بزرگ نصب شوند.
چراغ دیواری نور بالا

چراغ دیواری نور بالا

تنظیمات نورپردازی دیواری

 • نور بالا: چراغ‌های دیواری که نور را به سمت بالا می‌تابانند توهم یک فضای بزرگ‌تر را القا می‌کنند.
چراغ دیواری نور پایین

چراغ دیواری نور پایین

 • نور پایین: چراغ‌های دیواری نور پایین می‌توانند به‌منظور نورپردازی تأکیدی مورد استفاده قرار گیرند. همچنین از چراغ‌های نورپایین می‌توان برای روشنایی اتاق نشیمن، ناهارخوری و راه پله نیز استفاده کرد.
چراغ دیواری نور بالا و پایین

چراغ دیواری نور بالا و پایین

 • نور بالا و پایین: این چراغ برای فضاهای خالی از وسیله نظیر راه پله یا راهرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. تابش هم‌زمان نور به سمت بالا و پایین موجب ایجاد خطوط هندسی برجسته از سقف تا کف می‌شود و در نتیجه فضا را منظم و زیباتر جلوه می‌دهد.
چراغ دیواری نور چهارسو

چراغ دیواری نور چهارسو

 • نور چهارسو: چراغ‌های دیواری با نور چهارسو برای خلق بازی نور و سایه بر روی دیوار استفاده می‌شوند. این چراغ‌ها نیز عمدتاً در فضاهای خالی از وسیله که نور بتواند به‌طور کامل و بدون شکستگی به چهار طرف بتابد نصب می‌شوند.
چگونه چراغ دیواری را نصب کنیم؟

چگونه چراغ دیواری را نصب کنیم؟

چگونه چراغ دیواری را نصب کنیم؟

اغلب چراغ‌های دیواری در بخش سه‌چهارم بالایی دیوار نصب می‌شوند. به‌طور معمول در بیشتر فضاهای مسقف ارتفاع پیشنهادی برای نصب چراغ دیواری ۱۵۴ تا ۱۷۷ سانتیمتر از سطح زمین است. البته اگر سقفی با ارتفاع بیش از ۲.۷ متر دارید می‌توانید این ارتفاع را به ۱۶۷ تا ۱۸۲ سانتیمتر ارتقا دهید. افزون بر این، در فضاهایی نظیر راهروها که چراغ‌های دیواری به‌صورت متوالی نصب می‌شوند باید بین چراغ‌ها ۲.۴ تا ۳ متر فاصله وجود داشته باشد تا نور تابشی از آنها با یکدیگر تداخل پیدا نکند.