باغ مینیاتور: ایرانی کوچک در دل تهرانی بزرگ

باغ مینیاتور تهران فضایی منحصربه فرد در شمال شرق تهران است که در سال ۱۳۹۲ افتتاح شد .این بوستان اولین موزه ی مینیاتوری کشور است و می توان گفت در واقع به کمک این پروژه، ایرانی کوچک در دل تهران بزرگ طراحی شده است.در فاز اول در باغ موزه مینیاتور ماکتهایی از ۱۲ اثر تاریخی ایران که در فهرست یونسکو به ثبت رسیده اجرا شده است.از جمله ی این آثار می توان به تخت جمشید،میدان نقش جهان اصفهان،ارگ بم ، گنبد قابوس، گنبد سلطانیه و… اشاره کرد. قرار است ماکت های سایر بناهای تاریخی ارزشمند در فاز دوم به این مجموعه اضافه شود.هرکدام از این ماکتها با توجه به جهت های جغرافیایی بناها در محیط اصلی خود و ویژگیهای زمین استقرار یافته اند.در این باغ همچنین از عناصر اصیل معماری ایرانی مانند کاشیکاری ها ، آجرکاری ها و همچنین ویژگی باغهای ایرانی استفاده شده است.در ادامه ی این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از ماکت ها و بخش های مختلف این باغ موزه آشنا کنیم.

 

باغ مینیاتور تهران
باغ مینیاتور تهران

باغ موزه مینیاتور تهران کجاست؟

بوستان مینیاتور تهران حدود ۳ هکتار مساحت دارد و در شرق خیابان کرمان و شمال خیابان جانبازان غربی واقع شده است و شما می توانید به راحتی از طریق مترو گلبرگ و بعد از حدود ۵ دقیقه پباده روی خود را به این بوستان زیبا برسانید . ساعات بازدید از این باغ موزه همه روزه از ساعت ۸ صبح لغایت ۸ شب است.ورودی اصل این باغ با آجرکاری هایی زیبا و آبراهه ها جلوه ای خاص از معماری ایرانی را به نمایش می گذارد.

فضاهای جانبی باغ مینیاتور تهران

فضاهای جانبی باغ مینیاتور تهران

فضاهای جانبی:

باغ مینیاتور دارای فضاهای جانبی مختلفی از جمله گالری عکس ، بازارچه خود اشتغالی ، کافه کتاب ، کافه تریا ، چایخانه ، فروشگاه محصولات فرهنگی و… است.از دیگر نکات جالب توجه این باغ استفاده از پوشش گیاهی متناسب با اقلیم هر کدام از ماکت ها در اطراف آن و طراحی و اجرای آن بر اساس استانداردهای بین المللی پارکهای مینیاتوری است.

ارگ بم

ارگ بم

ارگ بم:

ارگ بم در واقع دژی بزرگ است که ارگ در میان آن قرار دارد. این بنا بزرگترین بنای خشتی جهان است که در جنوب شرقی ایران در شهر بم واقع شده است . مدارک و آثار یافت شده نشان می دهد که بنا و ساخت اولیه ارگ به دوره ی هخامنشی باز می گردد.متاسفانه این بنای تاریخی در سال ۱۳۸۲ به دلیل زلزله ی بسیار شدید تخریب شد.ارگ بم یکی از ۱۲ بنایی است که شما می توانید در داخل مجموعه باغ مینیاتور آن را مشاهده کنید.این بنای تاریخی در سال ۱۳۸۳ در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید یا پارسه یکی از زیباترین ماکت های ساخته شده در این مجموعه است . این بنای تاریخی که از سال ۱۳۵۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده در نزدیکی شهرستان مرودشت در استان فارس واقع شده است.این بنای تاریخی سال ها میزبان جشن ها و مراسم آیینی زرتشت بوده و بخش عمده ی اطلاعات یافت شده در مورد پیشینه ی هخامنشیان از سنگ نبشته های یافته شده در این بنای تاریخی به دست آمده است.

بازار بزرگ تبریز

بازار بزرگ تبریز

بازار بزرگ تبریز

این بازار که امروزه به عنوان کامل ترین سازمان اجتماعی بازارهای ایران مشهور است از سازه های آجری به هم پیوسته ، بناها و فضاهای محصور برای انواع عملکردها در زمینه ی تجاری ، آموزشی و فرهنگی شکل گرفته است.این بازار تاریخی در سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث جهانی ثبت شده است و با تیمچه سراها و کاروانسراهای متعدد از اقتدار و رونق تجاری این شهر در گذشته های دور حکایت دارد.به صورت اتفاقی زمانی که مشغول بازدید از این مجموعه بودیم متوجه شدیم که آقای یعقوبی سازنده ی این اثر زیبا در باغ حضور دارند.این هنرمند خلاق در پاسخ به سوال ما در مورد متریال استفاده شده و مدت زمانی که روی آن کار کرده اند فرمودند : ساخت این اثر تاریخی در حدود یک سال به طول انجامیده و برای ساخت آن از متریال کامپوزیت استفاده شده است

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

بنای زیبایی که در مرکز باغ مینیاتور واقع شده میدان نقش جهان اصفهان است. این بنای زیبا که از لحاظ موقعیت جغرافیایی نیز در مرکز ایران واقع شده در اردیبهشت ماه ، سال ۱۳۵۸ در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید.در ۴ طرف این مجموعه بنای عالی قاپو ، مسجد امام ، مسجد شیخ لطف الله و سر در قیصریه قرار گرفته است. استاد محمدرضا اصفهانی و استاد علی‌اکبر اصفهانی، نام دو تن از معمارانی است که میدان را طرح‌ریزی نموده و آن را به شکل فعلی بنا نهاده‌اند.

گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه ی زنجان در سال ۱۳۸۴ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید . این گنبد زیبا بزرگترین گنبد آجری جهان است و یکی از مهم ترین بناهای آرامگاهی دوران اسلامی ایران و سومین بنای عظیم تاریخی در جهان به شمار می رود.این بنا نمونه ی برجسته ای از معماری و فن آوری در قرن هشتم هجری قمری است.

گنبد قابوس

گنبد قابوس

گنبد قابوس

این بنای تاریخی در شمال استان گلستان قرار دارد و بلندترین برج آجری جهان به شمار می رود.بدنه ی مدور این برج دارای ۱۰ ترک است که در اطراف آن و به فواصل مساوی از یکدیگر قرار گرفته اند و تا زیر سقف گنبد که ارتفاع آن ۱۸ متر است ادامه دارد.

NULL

NULL