باز هم هرمان میلر و نوآوری برای محیط‌های کاری مدرن

هر طرح موقعی ماندگار می‌شود که بتواند نیازهای زمانه خود را به بهترین شکل ممکن پاسخ دهد. برای مثال صندلی ایمز نمایشی از راحتی در یک طراحی رسمی و کلاسیک بود، آن هم در زمانه‌ای که بسیاری از مردم جهان، نهایت راحتی را در اتاق نشیمن رسمی می‌دیدند. صندلی اداری Aeron در سال ۱۹۹۰ نیز با رویکردِ توجه به ویژگی‌های همان دوره تولید شد. این صندلی نشان داد که به همان اندازه که برای سلامتی مدیران اهمیت قائلیم، باید به فکر تندرستی کارکنان نیز باشیم. امروزه نیز تناسب طراحی با نیازهای کاربران معاصر در دستور کار طراحان قرار دارد. در سال‌های اخیر شرکت‌های تولیدکننده لوازم اداری تلاش‌ زیادی کردند تا با تغییر دادن محیط‌های اداری متناسب با تغییر نحوه کار، بیشترین میزان بهره‌وری را به دست آورند. یکی از این طرح‌های بدیع مجموعه مبلمان اداری Public Office Landscape است که توسط شرکت طراحی صنعتی Fuseproject به سفارش شرکت هرمان میلر طراحی شده است. این طرح مجموعه‌ای از صندلی‌ها، میزها و سایر لوازم اداری است که تلاش کرده معایب سیستم‌های پیشین را پوشش دهد. در ادامه با این مجموعه مبلمان بیشتر آشنا شوید.

مجموعه مبلمان اداری پابلیک آفیس لنداسکیپ طرحی از شرکت هرمان میلر
مجموعه مبلمان اداری پابلیک آفیس لنداسکیپ طرحی از شرکت هرمان میلر

می‌توان با اطمینان گفت دوره‌ای که تنها مدیران و رؤسای شرکت‌ها بر روی صندلی‌های مخصوص می‌نشستند و احساس راحتی می‌کردند گذشته است. پیشرفت تکنولوژی و ورود مواد جدید به صنعت مبلمان اداری موجب شد تا چشم‌اندازی جدید در طراحی مبلمان اداری دیده شود. چشم‌اندازی که در آن تلاش می‌شود مفهوم همکاری و دسترسی راحت کارکنان به یکدیگر و به لوازم اداری مورد اهمیت قرار گیرد. مجموعه مبلمان اداری «پابلیک آفیس لنداسکیپ» یا «منظر دفتر عمومی» (Public Office Landscape) طرحی است که در نگاه اول زیبا و جذاب به نظر می‌رسد اما در پس این زیبایی قرار است تعریفی جدید برای کارمند بودن نیز مطرح شود.

نبود حریم خصوصی و فضای کافی برای جلسات دو تا سه نفره در فضاهای کار گروهی

نبود حریم خصوصی و فضای کافی برای جلسات دو تا سه نفره در فضاهای کار گروهی

هدف طراحی

هنگامی‌که «ایو بِهار» (Yves Béhar) مدیریت پروژه پابلیک آفیس لنداسکیپ را به عهده گرفت چیزی فراتر از طراحی دفاتر کاری پارتیشن‌بندی شده یا میز و صندلی‌های قابل تنظیم را برای پروژه هدف‌گذاری کرد. این طراح سوئیسی که موسس شرکت «فیوز پراجکت» (Fuseproject) است به ایجاد یک دفتر مشترک برای انجام کارهای شخصی و جلسات گروهی فکر می‌کرد. چیزی که در نگاه اول شبیه به دفاتر کار گروهی به نظر می‌رسد. در واقع او به خوبی با معایب این نوع دفاتر آشنا بود و می‌دانست که دفاتر کار گروهی استاندارد نیازمند فضاهای جداگانه برای فعالیت و مذاکره هستند و همین موضوع اجرای آن را سخت می‌کند. گذشته از این، یکی از معضلات فضای کار گروهی نبود حریم خصوصی است. هرچند در محیط‌های با مساحت زیاد این مشکل حدودی کم‌رنگ‌تر می‌شود اما در هر حال، کارکنان در این فضا گاهی از آن گله دارند. در نتیجه او به تیمی نیاز داشت که به دنبال پاسخ‌هایی برای سوالاتی بزرگ درباره تغییر محیط کار باشند.

دفتر کاری که Yves Béhar با تلفیق محیط های کار سنتی و جدید ارائه کرد

دفتر کاری که Yves Béhar با تلفیق محیط های کار سنتی و جدید ارائه کرد

فرآیند طراحی

فرآیند طراحی مجموعه مبلمان اداری لنداسکیپ با بحث پیرامون روانشناسی کار و خلاقیت شروع شد. این بحث‌ها و تحقیقات بازار اطلاعات شگفت‌آوری را نشان می‌داد؛ مانند این واقعیت که نزدیک به ۷۰ درصد از تعاملات اداری نظیر مذاکره، عقد قرارداد و یا مشاوره و همکاری هنوز هم در پای میزهای کار رخ می‌دهد. در نتیجه نمی‌توان فضای سنتی اداری را به طور کامل حذف کرد و یک فضای آزاد اداری برای تمام مشاغل در نظر گرفت. به خصوص برای شرکت‌هایی که به طور مستقیم به مشتریان خدمات ارائه می‌دهند. از سوی دیگر راحتی و انعطاف فضای کار باز و گروهی نیز چیزی نبود که بتوان از آن چشم‌پوشی کرد. با این حال، اجرای این سیستم کاری نیز به فضایی بزرگ نیاز داشت که تأمین آن از توان بسیاری از شرکت‌ها خارج بود. پس از تلفیق داده‌ها، تیم فیوزپراجکت تصمیم گرفت تا مجموعه‌ای تولید کند که در عین وفاداری به ویژگی‌های مثبت سیستم اداری سنتی از مشخصات محیط‌های اداری باز و جدید نیز استفاده کند.

وجود حریم خصوصی، فضای کافی برای جلسات کوچک و آزادی عمل مناسب برای کارکنان در مبلمان اداری پابلیک آفیس لنداسکیپ

وجود حریم خصوصی، فضای کافی برای جلسات کوچک و آزادی عمل مناسب برای کارکنان در مبلمان اداری پابلیک آفیس لنداسکیپ

ویژگی‌های مبلمان اداری

در مبلمان اداری لنداسکیپ میز و صندلی‌هایی مشاهده می‌شود که اگرچه فضای مستقل و حریم خصوصی قابل توجهی برای هر یک از کارکنان فراهم می‌کند، اما به وسیله نیمکت‌هایی نیز به یکدیگر متصل می‌شوند. این نیمکت‌ها فضای مناسبی را برای ایجاد گفتگوهای دو تا چهار نفره یا پاسخگویی به مراجعین ایجاد می‌کند. همچنین از فضای میان میزهای اداری نیز برای قرار دادن قفسه و سیستم‌های ذخیره‌سازی اداری استفاده شده است.

مدیر طراحی این پروژه در یک مدل دیگر به خوبی توانسته آزادی عمل فضای کار گروهی را با حریم خصوصی فضای سنتی و سیستم‌های ذخیره‌سازی فضای کار مکعبی ترکیب کند و یک مجموعه یکپارچه پدید آورد که تقریبا تمام نیازهای کارمندان در یک محیط اداری را فراهم می‌کند. مهمتر از همه اینکه این سیستم مبلمان اداری خستگی و کسل کنندگی جلسات کاری را با ترکیب محیط‌های کاری مختلف از بین می‌برد.

دفتر کاری که Yves Béhar با تلفیق محیط های کار سنتی و جدید ارائه کرد

دفتر کاری که Yves Béhar با تلفیق محیط های کار سنتی و جدید ارائه کرد

یکی دیگر از ویژگی‌های این مجموعه مبلمان اداری انعطاف‌پذیر بودن آن است. به طوری که علاوه بر اینکه به کارکنان آزادی عمل قابل توجهی می‌دهد، شرایطی را فراهم می‌کند که این مجموعه بتواند در محیط‌های مختلف با مساحت‌های متفاوت قرار گیرد. تمام قطعات مبلمان اداری لنداسکیپ قابل جداسازی هستند و می‌توانند به اشکال مختلف به یکدیگر متصل شوند.

افزون بر این، به عقیده ایو بهار با گسترش استفاده از لپ‌تاپ و سیستم‌های وایرلس هم به فضای کمتری در محیط‌های اداری نیاز داریم و هم امکان استفاده مشترک از برخی لوازم نظیر پرینتر برای کارکنان فراهم می‌شود. این اتفاق علاوه بر صرفه‌جویی در فضا، تأثیر قابل توجهی نیز در کاهش هزینه‌ها دارد. همچنین کاهش استفاده از کابل‌های اینترنت و تلفن نیز علاوه بر ایجاد نظم بیشتر، چینش میزهای اداری در شکل‌های مختلف را امکان‌پذیر می‌کند.

مبلمان اداری پابلیک آفیس لنداسکیپ

مبلمان اداری پابلیک آفیس لنداسکیپ

نکته جالب آنکه طراحان مبلمان اداری لنداسکیپ در عین نوآوری، سازگاری با محیط زیست و کاهش میزان آلایندگی را از یاد نبرده‌اند. آنها استفاده از فوم در این مجموعه را به حداقل رساندند چراکه اثرات زیست محیطی نامطلوبی دارد و بازیافت و استفاده مجدد از آن به سختی امکان‌پذیر است. همچنین مزایای ارگونومیک فوم‌ها در طول زمان ممکن است کاهش یابد. در نتیجه آنها از مواد منعطف دیگری برای صندلی‌های این مجموعه استفاده کرده‌اند.

NULL

NULL