این صندلی تولید ویترا نشستن در فضای کار را لذت‌بخش می‌کند

صندلی کارشناسی نامی است که شاید برای بسیاری از ما مفهوم چندانی نداشته باشد اما هنگامی که برای نخستین بار محصولی با این عنوان وارد بازار شد، قرار بود تا به نیازهای مختلف کاربران پاسخ دهد. اصطلاح ارگونومیک نیز با وجود قدمت زیاد، با روی کار آمدن صندلی‌های کارشناسی بر سر زبان‌ها افتاد و بیشتر مورد توجه طراحان مبلمان اداری قرار گرفت. Pacific یکی از جدیدترین صندلی‌های کارشناسی است که توسط شرکت ویترا به بازار عرضه شده است و تفاوتی اساسی با سایر صندلی‌های ارگونومیک دارد.

صندلی اداری Pacific محصولی از شرکت vitra
صندلی اداری Pacific محصولی از شرکت vitra

خداحافظی با اهرم‌های تنظیم کننده

صندلی کارشناسی در ابتدا با هدف پشتیبانی از شکل‌های مختلف نشستن، ماندگاری طولانی مدت و تناسب با فیزیک بدنی کاربران مختلف طراحی شد. به گونه‌ای که بتواند سلامت تمامی کارمندان یک محیط اداری را تضمین کند. از این رو اهرم‌های تنظیم‌کننده زیاد از مشخصه‌های صندلی کارشناسی محسوب می‌شدند. طراحان مبلمان اداری تصور می‌کردند وجود قابلیت‌های کنترلی بر روی صندلی برای حفظ سلامتی کاربران کفایت می‌کند اما تجربه نشان داد که کمتر کسی دائماً صندلی را با توجه به شکل نشستن خود تنظیم می‌کند. از این رو طراحان مبلمان اداری تصمیم گرفتند صندلی‌هایی خودتنظیم بسازند که بخشی از وظایف کاربر را به صورت هوشمند انجام دهد و صندلی اداری پاسیفیک (Pacific) از جمله این محصولات است. این صندلی توسط دو طراح با نام‌های Edward Barber و Jay Osgerby برای شرکت ویترا طراحی شده است.

صندلی اداری Pacific

صندلی اداری Pacific

صندلی اداری پاسیفیک در ظاهر فاقد لوازم ارگونومیک است. این صندلی زیبا و ساده هیچ اهرم کنترلی ندارد و فقط در زیر قسمت نشیمن آن دو دسته پلاستیکی پنهان شده که یکی از آنها برای افزایش و کاهش ارتفاع صندلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در زیر بدنه صندلی اداری پاسیفیک لولاهای قرار دارد که به طور خودکار با توجه به وزن کاربران حرکت می‌کنند و مشخصات صندلی نظیر شیب پشتی و عمق نشیمن را تغییر می‌دهند.

صندلی اداری Pacific در سه مدل مختلف با پشتی‌های کوتاه، متوسط و بلند

صندلی اداری Pacific در سه مدل مختلف با پشتی‌های کوتاه، متوسط و بلند

انواع صندلی پاسیفیک

شرکت ویترا (Vitra) مجموعه‌ای وسیع از صندلی اداری Pacific با ویژگی‌های مختلف را به بازار عرضه کرده است. این صندلی کارشناسی در سه مدل مختلف با پشتی‌های کوتاه، متوسط و بلند تولید شده است. دسته‌های این صندلی نیز به صورت ثابت و قابل تنظیم و به همراه بدنه در دو جنس پلاستیکی و آلومینیومی ساخته شده‌اند. همچنین برای پوشش تکیه‌گاه و نشیمن این صندلی نیز از هفت روکش مختلف استفاده شده است.

صندلی اداری Pacific با دسته آلومینیومی

صندلی اداری Pacific با دسته آلومینیومی

در حالی‌که مدل‌هایی با دسته‌های پلاستیکی قیمت ارزان‌تری دارند، صندلی‌های دسته آلومینیومی از زیبایی بیشتری برخوردارند و جلوه بصری بیشتری به محیط اداری می‌دهند. البته دسته‌های آلومینیومی به صورت ثابت طراحی شده و با توجه به ویژگی این فلز، همواره سرد و سخت هستند که شاید برای برخی کمی آزاردهنده باشد.

صندلی اداری Pacific با دسته آلومینیومی

صندلی اداری Pacific با دسته آلومینیومی

همانند بسیاری از صندلی‌های اداری، ارتفاع صندلی کارشناسی پاسیفیک قابل تنظیم است. اما عمق نشیمن، شیب پشتی و پشتیبانی از کمر در این صندلی به صورت هوشمند و بر اساس نوع نشستن کاربر و وزن او تنظیم می‌شوند. این صندلی اداری ساده همانند نام خود (اقیانوس) سازگاری زیادی با طبیعت دارد و از موادی ساخته شده که همگی قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را دارند.

صندلی‌های هوشمند نظیر صندلی اداری پاسیفیک بیشتر برای محیط‌های اداری مدرن با فضای کاری مشترک طراحی شده، نه محیط‌های اداری مکعبی که هر یک از کارکنان فضای کاری مخصوص به خود را دارند. در محیط‌های اشتراکی فضای کاری افراد دائماً تغییر می‌کند و از این رو، لازم است که مبلمان اداری در بخش‌های مختلف برای نشستن تمامی کارکنان متناسب باشد. در نتیجه به منظور افزایش بهره‌وری و احترام به کارکنان، مبلمان اداری هوشمند در چنین فضاهایی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صندلی اداری Pacific با دسته آلومینیومی

صندلی اداری Pacific با دسته آلومینیومی

با وجود آنکه صندلی اداری پاسیفیک، محصولی خشک و انعطاف ناپذیر به نظر می‌آید اما در این صندلی حتی برای استراحت کارکنان نیز قابلیت‌هایی در نظر گرفته شده است. کاربر این صندلی کارشناسی می‌تواند در هنگام استراحت، با تکیه دادن به پشتی و کشیدن یکی از دسته‌های زیر صندلی مکانیسم حرکتی تکیه‌گاه را قفل کند.

صندلی اداری Pacific محصولی از شرکت vitra

صندلی اداری Pacific محصولی از شرکت vitra

بسیاری این محصول ویترا را نسل جدید صندلی اداری Aeron می‌دانند. حالا سه دهه از طراحی Aeron می‌گذرد و به عنوان پرفروش‌ترین صندلی اداری آمریکا شناخته می‌شود. Aeron محصولی است که در زمان خود با مکانیسم‌های کنترلی متعدد استانداردهای جدیدی از ارگونومی را در اختیار کاربران قرار داد، با این حال تنظیم دستی تمام این قابلیت‌ها از جمله معایبی بود که استفاده از صندلی اداری Aeron را سخت می‌کرد. این در حالی است که صندلی اداری پاسیفیک با همان ویژگی‌ها به طور هوشمند طراحی شده و بسیاری از قابلیت‌های آن به تنظیم دستی نیاز ندارد.