ایده هایی هیجان انگیز برای زمین بازی کودک

همه ‌ی ما روزی دنیای رنگارنگ کودکی را تجربه کرده‌ ایم، و به یاد داریم آن روزها تا چه اندازه بی‌ بدیل بوده است. بی شک بخشی از بهترین و زیباترین خاطرات هر فردی از دوران کودکی زمانی است که سرگرم بازی کردن بوده است. بازی کردن بهترین شکل آموزش به کودک است. کودک نیاز به فعالیت و تحرک دارد آن هم در فضایی که باعث رشد ذهنی و جسمی و شکوفایی خلاقیت او بشود. از این جهت است که باید به طراحی زمین بازی کودک بسیار توجه کنیم. زمین بازی کودک چه در خانه و چه در فضاهای عمومی جایی است که کودکان بیشتر وقت خود را در آنجا می ‌گذراند و برای زندگی آینده خود را آماده می‌ کند. زمین بازی برای کودک به منزله ‌ی یک جهان کوچک شده است که کودک را به دنیای ماورایی خود وصل می‌کند. و این دنیا آن قدر زیبا و شگرف است که ما را بر آن داشت تا در این مورد مطلبی بنویسیم، و گامی در راستای بهتر برآورده کردن نیازهای کودکان برداریم. در ادامه نیز در مورد زمین بازی و طراحی های خلاقانه مطالبی برای شما تهیه کرده ایم. همراه ما باشید تا به سرزمین پر از شادی کودکان قدم بگذاریم.

فضای بازی در حیاط
فضای بازی در حیاط

زمین بازی برای کودکان هیجان و شادی منحصر به فردی را به ارمغان می ‌آورد که جایگزینی برای آن نمی‌ توان یافت. برای کودکان مهم نیست که زمین بازی کجا باشد در پارک یا مهد کودک یا گوشه ای از اتاق خوابشان یا حیاط خانه باشد. آنها فقط به دنبال فضایی هستند که اندکی دور از والدین خود وارد دنیای کودکانه خود شوند و بر اسب خیال پردازی سوار و به شیطنت مشغول شوند. در زیر به نمونه هایی اشاره می کنیم که به سادگی می توانید یک زمین بازی در منزل خود داشته باشید تا فضای خانه نیز شاد و پر انرژی بشود و کودک شما هم یک زمین بازی همیشگی داشته باشد.

حیاط های بزرگ گویی فقط یک وظیفه دارند آن هم تبدیل شدن به زمین بازی کودکان. هر کودکی با دیدن یک حیاط بزرگ هر چند وسیله بازی هم در آن وجود نداشته باشد آن چنان شاد می‌شوند که انگار در آسمان ها هستند، پس با گذاشتن یک تاپ یا چند تکه الوار چوبی و مقداری شن و ماسه بی شک یکی از زیباترین لبخندهای دنیا را می توانید در چهره فرزندتان ببینید. یا حتی با چمن کاری بخشی از حیاط ایمنی فرزند خود را هم تامین کنید. چرا که امنیت زمین بازی یکی از مهم ترین ویژگی های آن است. پس به سادگی می‌ توان در خانه‌ ی خود یک زمین بازی کامل ایجاد کرد که کودکان عاشق آن بشوند. در این فضا هم کمتر به پارک‌ها رفت و آمد می کنید هم باعث زیبا کردن حیاط منزل خود شده اید و هر لحظه هم از صدای خنده و هیجان کودک خود شاد می شوید.
همه‌ی آنهایی که یک پسر بچه ‌یا دختر بچه ی بازیگوش دارند می دانند که آنها از هیچ کاری به اندازه بالا رفتن از هر سطحی احساس شادی نمی‌ کنند و دائما باید مراقب آنها باشیم که فرزندمان از سطح خطرناکی بالا نرود و به خود آسیب نرساند. در زمین بازی نیز آنها مشتری پروپا قرص این نوع وسایل بازی هستند، پس داشتن یک مکان امن برای صخره نوردی و ایجاد یک زمین بازی کوچک برای سرگرمی این بچه‌های شیطان ایده خوبی است تا خیالمان از ایمنی آنها راحت باشد. البته باید دقت کرد که برای آن فضا یک کفپوش مناسب انتخاب کرد که هم نرم باشد تا از کودک محافظت کند و هم از مواد ضد حساسیت باشد تا با پوست لطیف و حساس کودکان سازگار باشد.

امکانی برای کشف ارتفاع به وسیله کودک

امکانی برای کشف ارتفاع به وسیله کودک

امروزه در بسیاری از کشورها تخت خواب هایی با طرح های متفاوت و جدید زیادی در بازار وجود دارد که نقش وسیله بازی را نیز ایفا می کند. متاسفانه در کشور ما این گزینه موجود نیست و شما تنها می توانید تختخواب مورد نظرتان را سفارش دهید. اگر چنین امکانی داشته باشید می توانید با تدارک چنین تختخوابی یک فضای بازی تمام عیار در اتاق کودک ایجاد کنید. اکثر کودکان زمان زیادی را در تخت خواب خود می ‌گذرانند و علاقه ی زیادی نیز به آن دارند و به شکل های مختلف تخت خواب خود را به زمین بازی تبدیل می ‌کنند. گاهی آن را یک قایق، گاهی هم خانه ای برای عروسک های خود تصور می ‌کنند. با کمی طراحی در تخت خواب یک زمین بازی کم جا و کامل را به اتاق فرزند خود می‌آورید و به راحتی نیز کودک به خوابیدن ترغیب می شود.

تخت خواب هایی برای بازی و تفریح

تخت خواب هایی برای بازی و تفریح

همه ی ما در دوران کودکی با صندلی و پشتی و چادر برای خود یک خانه ‌ی رویایی می ساختیم و ساعت‌‌های زیادی را در آن سرگرم می ‌شدیم. و آن خانه و چادر برای ما یک زمین بازی کامل بود. امروزه نیز داشتن یک چادر کودک مدرن هم به زیبایی اتاق کودک کمک می ‌کند، هم با گذاشتن وسایل بازی دیگر آن جا را به یک زمین بازی در دسترس تبدیل می کند. همه ی کودکان از داشتن یک فضای کوچک که برای خودشان باشد و آنجا را خانه ی خود تصور کنند و همانند پدر و مادر خود باشند، بی نهایت خوشحال می‌ شوند. امروزه نیز این چادر ها در مدل های مختلفی در بازار وجود دارد، هم می‌ توان با وسایلی که در منزل هستند آن را ساخت تا اتاق کودک خود به یک زمین بازی بی نظیر تبدیل شود.

یک چادر اسرار آمیز

یک چادر اسرار آمیز

پیش تر گفته بودیم که بازی کردن باعث تقویت قوای جسمانی کودکان می شود پس یک زمین بازی ایده‌آل نیز باید طوری باشد که توانمندی های حرکتی کودکان را بهبود ببخشد. در دنیای کودکان هیچ حد و مرزی وجود ندارد و در زمین بازی آنها نیز هیچ محدودیتی نباید باشد چه در فضای بسته و چه در فضای باز می‌توان برای آنها یک زمین بازی عالی با تمام ویژگی های آن طراحی کرد. در زیر نمونه ای از یک زمین بازی در فضای مسقف را نشان می‌دهد، که هم باعث تفریح و شادی کودکان می‌شود و هم به توانمندی‌های حرکتی کودکان کمک می کند.

فضایی برای کودکی کردن

فضایی برای کودکی کردن

در دنیای کودکان همه چیز جان دارد از صندلی که روی آن می نشینند تا عروسکی که در دست می‌گیرند. پس زمین بازی آنها نیز باید مانند دنیا آنها باشد تا هر زمان که خواستند سوار بر بال های پروانه ای یا اسب بالداری بشوند و به دور دست ها سفر کنند. ما نیز می توانیم از دنیای خیالی آنها الهام بگیریم و طراحی زمین بازی برایشان به گونه ای باشد که با ورود به آنجا به راحتی بتوانند خیال پردازی بکنند. این نوع زمین بازی به پرورش خلاقیت و قوه‌ی تخیل کودکان کمک بسزایی می‌کند.

محیطی برای ساعت ها تفریح و غرق شدن در رویا

محیطی برای ساعت ها تفریح و غرق شدن در رویا

و در آخر به مهم ترین نکته در زمین بازی کودکان می پردازیم . می دانیم که در دنیای کودکان رنگ ها حرف اول را می زند. و دنیای آنها سراسر رنگ است، آنها با دیدن یک دیوار در خیابان که طرح و رنگ شادی دارد ذوق می‌کنند و خود را در یک زمین بازی تصور می‌کنند. پس از ویژگی های یک زمین بازی استاندارد توجه کردن به رنگ ها است. یک زمین بازی می‌تواند دارای وسایل بازی جالبی باشد ولی باانتخاب نادرست رنگ ها کودکان را سر ذوق نیاورد. استفاده از رنگ های گرم و پر انرژی مثل: قرمز یا نارنجی در کفپوش یا بدنه ی وسایل بازی نقش بسزایی در شادی کودکان دارد. در طراحی فضاهای مسقف برای جذاب تر کردن آن جا از انتخاب کاغذ دیواری با طرح های کودکانه و رنگ های شاد غافل نشوید. و حتی می توانید از استیکر های کارتونی مورد علاقه فرزند خود نیز استفاده کنید.

تصویر7

تصویر۷