از مرگ ماهی تا اکسیدان

فیلم سینمایی اکسیدان با بازی لیندا کیانی،جواد عزتی ، امیر جعفری دومین ساخته ی حامد محمدی در مقام کارگردان است که در تابستان ۹۶ اکران شد. با وجود اینکه فیلم اکسیدان مورد استقبال جمع کثیری از علاقه مندان به سینما قرار گرفته ولی از طرفی درگیر حواشی زیادی نیز شده است.شاید علت اصلی آن حساسیت موضوعی است که کمتر فیلمسازی آن هم در ژانر کمدی به سراغ آن می رود.

طراحی صحنه فیلم اکسیدان
طراحی صحنه فیلم اکسیدان

فارغ از همه ی این حواشی چیزی که هنگام تماشای این فیلم کمدی بیشتر از همه توجه من را به خود جلب کرد کلیسای زیبایی بود که بخش عمده ای از فیلم در آنجا فیلمبرداری شده است همین موضوع انگیزه ای شد که با طراح صحنه و لباس این فیلم جناب آقای کامیاب امین عشایری گفتگوی کوتاهی را انجام دهم.قبل از شروع این مصاحبه لازم است کمی با اصلاحاتی مثل طراح صحنه ، طراح دکور و شباهت ها و تفاوت های آن با طراح دکوراسیون داخلی آشنا شوید.

کامیاب امین عشایری
کامیاب امین عشایری

طراح صحنه فیلم اکسیدان

کامیاب امین عشایری یکی از بهترین طراحان صحنه و لباس سینما است . وی فارغ التحصیل همین رشته از دانشگاه هنرهای زیبا بوده و تا کنون طراحی صحنه و لباس بیش از ۲۰ فیلم سینمایی را برعهده داشته است . از جمله ی این فیلم ها می توان به مرگ ماهی ، شیار۱۴۳ ، آباجان ، عادت نمی کنیم ، بادیگارد و آخرین اثر وی اکسیدان اشاره کرد.

طراحی صحنه فیلم اکسیدان

طراحی صحنه فیلم اکسیدان

دبیرستان زرتشتیان انوشیروان

این دبیرستان یکی از مدارس قدیمی تهران است که در ضلع شرقی آن دبیرستان ماندگار البرز قرار دارد.این دبیرستان زرتشتی توسط خانم راتن بایی بانجی ساخته شده است.تیم طراحی صحنه فیلم اکسیدان از سالن آمفی تئاتر برای صحن اصلی کلیسا استفاده کرد و عمده ی متریالی که برای ساخت دکور استفاده شده است نیز چوب می باشد. کلیه ی سازه ها کاملا دکوراتیو و موقت است.در قسمتهایی نیز به منظور نمایش هنر ویترای از شیشه همراه با استیکرهای چاپ شده رنگی استفاده شده که در نهایت نور پردازی موجب رسیدن به نتیجه ی دلخواه شده است.

لوکیشن فیلم اکسیدان

لوکیشن فیلم اکسیدان

دکور کلیسا

یکی از بخشهای جالب توجه فیلم اکسیدان ، کلیسایی است که در بخش های مختلف فیلم شاهد وقوع اتفاقاتی در آن هستیم.طبق گفته ی آقای عشایری تمام بخشهای این کلیسا دکور بوده و اساسا به دو دلیل این کلیسا باید دکور می بود یک اینکه هیچ کلیسایی با تیم فیلمبرداری همکاری نکرد و دوم اینکه اصولا ترجیح خود ایشان ساخت کلیسایی ، متفاوت از کلیساهایی موجود و در واقع خلق فضایی که مختص همین فیلم باشد بوده است.برای این کار تیم طراحی صحنه سراغ معماریِ دهه ی ۴٠ و ۵۰ تهران رفتند و ازبین فضاهای منتخب مدرسه های قدیمی تهران بهترین گزینه برای این کار بودند که نهایتا دبیرستان زرتشتیان انوشیروان انتخاب شد.

اکسیدان

اکسیدان

طراحی صحنه چیست؟طراح صحنه کیست؟

طراحی صحنه ، هنر و فن آراستن صحنه ی نمایش و یا بازی است.گاهی اوقات در میان عامه ی مردم این واژه به اشتباه تحت عنوان دکور به کار می رود ولی نباید این نکته را فراموش کرد که دکور به معنای چیدمان و آرایش وسایل در خانه است و دکوراسیون در واقع اجزایی است که به زیبایی محل کمک می کند.بنابراین و با توجه به این تعریف می توان گفت طراح صحنه شخصی است که با تسلط بر آرایش صحنه در انتخاب وسایل و لوکیشن دخیل بوده و طراح دکور با توجه به آن چیزی که طراح صحنه در نظر گرفته و زیر نظر وی ، دکور را طراحی کرده و نهایتا می سازد.

دکور اکسیدان

دکور اکسیدان

NULL

NULL

اگر تا به امروز موفق به تماشای این فیلم زیبا نشده اید امیدوارم بعد از خواندن این مطلب علاوه بر تماشای یک کمدی دلچسب با موقعیت‌های جذاب این بار از زاویه ی یک طراح به آن نگاه کنید.