از سالن نمایش مد به اتاق نشیمن

هنرهای مختلف تأثیر مستقیمی بر هم می‌گذارند؛ نقاشی بر موسیقی، موسیقی بر داستان، داستان بر فیلم، فیلم بر طراحی لباس و طراحی لباس بر طراحی داخلی! آثار هنری در ذهن هنرمندان بازتابی دیگر می‌یابند که تأثیرشان را می‌توان بر آثار جدیدی که به وجود می‌آورند، مشاهده کرد. در حوزه‌ی طراحی، این تأثیرات بیشتر هم می‌شود. طراحی یک ساختمان بر یک طرح گرافیکی می‌تواند اثر بگذارد و طرح گرافیکی بر روی طراحی لباس و حتی طراحی یک لباس می‌تواند بر روی طراحی داخلی یک اتاق نشیمن اثر کند.

تاثیر مد بر دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن
تاثیر مد بر دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن

شاید برای بسیاری، تأثیر نمایش‌های مد بر اتاق نشیمن چیزی کاملاً تازه و عجیب به نظر برسد، اما این موضوع جدید نیست و درگذشته نیز تأثیرات این دو بر هم را دیده‌ایم. هرچند می‌توان گفت، امروزه این تأثیرات به لطف رسانه‌ها، مجلات طراحی و اینترنت بیشتر هم شده است. به این شکل مقایسه این آثار باهم و برجسته کردن تشابهاتشان راحت‌تر صورت می‌گیرد. در این مقاله نیز قصد داریم بعضی از این تشابهات را باهم بررسی کنیم، طرح‌ها و ایده‌هایی که از نمایش‌های مد در طراحی اتاق‌های نشیمن سرریز شده‌اند.

ترکیب آبی نفتی و طلایی

ترکیب آبی نفتی و طلایی

ترکیب آبی نفتی و طلایی

آنا سوئی در نمایش هفتگی لباس نیویورک پاییز ۲۰۱۷، از ترکیب رنگ سردی چون آبی نفتی در کنار رنگ‌های گرمی مانند طلایی، زرد و قرمز استفاده کرد. تاثیر این تضاد زیبا درحدی بود که طراح داخلی مشهور، شارلوت کراسلند را ترغیب کرد تا در طراحی داخلی خانه ای در لندن از آن الگو برداری کند. شارلوت رنگ آبی نفتی را به‌صورت رنگ غالب و بر روی دیوارها به‌کار برد و از عناصر مختلفی که رنگ‌های پاییزی و گرم را به فضا اضافه می‌کردند، استفاده کرد. همچنین بهره‌گیری از آباژور با پایه‌ی طلایی، کوسن‌های زردرنگ، تابلو ی سه تکه بارنگ‌های زرد، قرمز و آبی و همچنین کاناپه و مبل‌های زرشکی تعادل لباس های آنا سوئی را به اتاق نشیمن آورد.

این رنگ‌های متضاد باهم تعادل و ارتباطی خوب برقرار می‌کنند و می‌توانند فضایی صمیمی و راحت ایجاد کنند. تأثیر رنگ لباس‌های آنا سوئی بر ذهن فرد همانگونه است که ترکیب دکوراسیون در خانه طراحی شده به وسیله شارلوت کراسلند بر او.

طرح پوست حیوانات

طرح پوست حیوانات

طرح پوست حیوانات

طرح‌های طبیعی بر روی پوست حیوانات از دیرباز جایگاهی مهم در صنعت مد و طراحی داخلی دارند. استفاده از پوست حیوانات مختلف برای ساخت کت، کلاه و حتی قالیچه‌ها تا ساخت و چاپ طرح‌های مشابه با الیاف مصنوعی، همه نشان از تأثیرگذاری این طرح‌ها در ذهن انسان‌ها دارد. چاپ طرح پوست پلنگ بر روی پارچه‌ها و استفاده از رنگ‌های شاد در کنار آن‌یکی از محبوب‌ترین طرح‌های پاییز ۲۰۱۷ بود. این ترکیب در کاغذدیواری‌ها و طراحی داخلی اتاق نشیمن خانه‌ها به‌سرعت مورد استفاده قرار گرفتند.

تک رنگ‌های مشهود

تک رنگ‌های مشهود

تک رنگ‌های مشهود

رنگ‌های تند و چشمگیری چون زرد فسفری یا صورتی تند که به علت قدرت بالایی که دارند به تنهایی برای تاکید و تمرکز بر چیزی به کار گرفته می‌شوند، در نمایش‌های مد برای لباس‌هایی مخصوص استفاده می‌شوند. این نوع رنگ ها، به افرادی که آن ها را پوشیده اند، جسارت می دهد و در هر جمعی آن‌ها را متمایز می‌کند. گفتنیست استفاده از این رنگ ها در دکوراسیون داخلی نیز چنین تاثیری خواهد گذاشت. برای مثال استفاده از رنگ زرد فسفری بر روی درب اتاق نشیمن در کنار دیوارهای به رنگ‌های خنثی، تاثیری شگرف خواهد گذاشت.

ترکیب صورتی و بنفش

ترکیب صورتی و بنفش

ترکیب صورتی و بنفش

صورتی و بنفش در ترکیب باهم یادآور فصل بهار، شکوفه‌ها و گل‌های بهاری هستند و شادابی و طراوت را به ذهن متبادر می‌کنند. درشوی هفتگی لباس نیویورک فصل بهار، از ترکیب گل‌های درشت صورتی و بنفش درزمینه طوسی و آبی استفاده شد. این ترکیب در اتاق نشیمن خانه‌ها نیز به‌سرعت به یکی از طرح‌های زیبا و محبوب تبدیل شد. این پالت رنگی که به خصوص دربرند Elle بسیار مشهود بود، در اتاق نشیمن خانه نیز طراوت و شادابی خاص خود را از لباس‌ها به داخل خانه آورد. ترکیب زنانه و لطیف صورتی کم‌رنگ در کنار بنفش سیر بر روی زمینه خنثی و خاکستری تضادی ملایم و چشم‌نواز ایجاد می‌کند.

پالتی از سبز‌ها

پالتی از سبز‌ها

پالتی از سبز‌ها

رنگ سبز، رنگ طبیعت است. تناژهای مختلف سبز به هر چیزی آرامش طبیعی می‌بخشد. استفاده از پالت رنگ‌های سبز درشوی لباس ۲۰۱۷ لین مارشال به خوبی به چشم آمد. سبز سیر در کنار سبز علفی روشن یادآور برگ‌های تیره و روشن درختان و چمن‌های تازه سر برآورده در بهار هستند. این رنگ‌ها با چنان دقت و ظرافتی کنار هم چیده شدند که طراحان داخلی نیز از این پالت رنگی در خانه‌ها بهره بردند. رنگ سبز می‌تواند فضایی آرام‌بخش و طبیعی حتی در شلوغ‌ترین محلات شهری ایجاد کند که موجب آرامش اعصاب ساکنان آن شود.

سیاه و سفید، مینیمال‌ترین مینیمال‌ها

سیاه و سفید، مینیمال‌ترین مینیمال‌ها

سیاه و سفید، مینیمال‌ترین مینیمال‌ها

در طراحی لباس، رنگ‌های سیاه‌وسفید که دو رنگ کاملاً متضاد هستند، در کنار هم قرار می‌گیرند تا سبکی مینیمال، ساده و شیک را ایجاد کنند. افرادی که لباس‌هایی با این ترکیب رنگی می‌پوشند رسمی، جدی و درون‌گرا به نظر می‌آیند. این ترکیب به‌خصوص در اتاق‌های نشیمن مدرن نیز بسیار کارآمد است. نشیمن‌هایی ساده با دیوارهایی تماماً به رنگ سفید و وسایلی که به‌صورت محدود استفاده می‌شوند تا خانه را شلوغ و سنگین نکنند، به رنگ سیاه و ترکیبی از هر دو رنگ هستند. خانه‌های این‌چنینی ممکن است ساده و سرد به نظر برسند، اما نمی‌توان منکر جذابیت و رازگونگی آن‌ها شد. اتاق‌های نشیمنی که از ترکیب سفید و سیاه ایجادشده‌اند، شیک و زیبا هستند و می‌توانند یکی از بهترین طراحی‌ها برای افراد درون‌گرا باشند.

قرمز خون‌گرم

قرمز خون‌گرم

قرمز خون‌گرم

یکی از گرم‌ترین رنگ‌های موجود، قرمز است. این رنگ به وفور در شوهای لباس استفاده می‌شود. قرمز فصل ندارد، شما می‌توانید پالتویی قرمز در زمستان بپوشید و گرمابخش جمع‌های زمستانی شوید، یا پیراهنی نازک به رنگ قرمز در گرم‌ترین روزهای تابستان بر تن کنید و موجب شادابی اطرافیان خود شوید. آنچه که سبب محبوبیت قرمز می‌شود، جذابیت بی‌اندازه‌ی این رنگ گرم است که همه نگاه‌ها را به سمت خود می‌کشد و نظرها را جلب می‌کند. جذابیت قرمز علاوه بر طراحی لباس، در عرصه دکوراسیون داخلی نیز پوشیده نمانده است. همان‌طور که کمتر کسی به خود جرئت پوشیدن لباس سرخ را می‌دهد، افراد کمی هم هستند که ریسک استفاده از این رنگ را به‌صورت گسترده در اتاق نشیمن قبول کنند. با این حال طراحان داخلی اندکی هستند که با دقت و ظرافت هرچه بیشتر، زیبایی لباس‌های شب قرمز را وارد اتاق نشیمن می‌کنند و جذابیتی بی‌اندازه به فضا می‌بخشند.

تاثیر مد بر دکوراسیون داخلی

تاثیر مد بر دکوراسیون داخلی

در اینجا تنها به چند نوع از سبک‌های محبوب در نمایش‌های مد اشاره شد که در میان طراحان داخلی نیز توانسته‌اند جایگاهی عالی کسب کنند. طراحی لباس و طراحی داخلی به‌صورت مداوم بر روی‌هم اثر می‌گذارند و یکدیگر را تکمیل می‌کنند. درباره این تأثیرات در مقاله “تأثیر صنعت مد بر دکوراسیون داخلی” بیشتر توضیح داده‌ایم و انواع سبک‌ها را در طول اعصار مختلف بررسی کرده‌ایم که در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد چندوچون آن‌ها می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.