آیا می‌دانید اتاقتان می‌تواند خواب شما را بر هم زند؟

حتی اگر فرد تنبلی نباشیم، دست‌کم هفت تا هشت ساعت در طول شبانه‌روز را به خواب و استراحت اختصاص می‌دهیم. درواقع با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که ما حدود یک‌سوم از عمر خود را در خواب و البته در یک فضای کوچک از خانه به نام اتاق‌خواب می‌گذرانیم. باوجوداینکه ما از اتاق‌خواب برای کارهای مختلفی نظیر مطالعه، تماشای فیلم، شنیدن موسیقی و حتی ورزش کردن استفاده می‌کنیم، هیچ‌چیز به‌اندازه وجود یک فضای مناسب برای خوابیدن در اتاق‌خواب، اهمیت ندارد. در هر حال بسیاری از ما باوجود فعالیت روزانه زیاد، شب‌هنگام با بی‌خوابی مواجه می‌شویم. اما آیا می‌دانید که اتاقتان می‌تواند موجب بی‌خوابی شود؟

خواب راحت در اتاق خواب
خواب راحت در اتاق خواب

برای انجام کار در اتاق به یک میز نیاز داریم، برای مطالعه از یک صندلی راحت و ارگونومیک بهره می‌گیریم، برای جا دادن وسایل خود، یک کمد تهیه می‌کنیم و برای نشستن بر روی زمین کف‌پوش‌های نرم و لطیف خریداری می‌کنیم؛ اما سؤال اینجاست که برای یک خواب راحت در اتاق‌خوابچه‌کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟ به این منظور بهتر است عواملی که موجب بی‌خوابی می‌شوند را باهم مرور کنیم و برای هر یک چاره‌ای بیندیشیم.

دکوراسیون اتاق خواب با رنگ های گرم

دکوراسیون اتاق خواب با رنگ های گرم

رنگ اتاق‌خواب

رنگ اتاق‌خواب برای ما اهمیت زیادی دارد. البته اغلب ما بیشتر به زیبایی و مجلل بودن اتاق‌خواب فکر می‌کنیم تا ایجاد یک محیط مناسب برای خواب راحت! نتیجه آنکه اگر قرار باشد رنگی غیر از سفید به دیوار اتاق‌ها بزنیم، احتمالاً به سراغ رنگ‌های گرم که از جذابیت بالایی برخوردارند، می‌رویم. این رنگ‌ها اگرچه در ایجاد فضایی گیرا مؤثر هستند، اما موجب افزایش هیجان و بالا رفتن فشارخون می‌شوند. با این وصف هنگامی‌که از رنگ‌های گرم نظیر قرمز و نارنجی در اتاق‌خواب خود استفاده می‌کنیم، چندان نباید انتظار خوابی راحت در آنجا را داشته باشیم.

ترکیب رنگ های مکمل سرد و گرم در دکوراسیون اتاق خواب

ترکیب رنگ های مکمل سرد و گرم در دکوراسیون اتاق خواب

در مقابل رنگ‌های سرد به ایجاد آرامش و کاهش استرس کمک می‌کنند. درنتیجه هرچه بیشتر در اتاق‌خواب مورداستفاده قرار گیرند، محیط را آرام‌تر جلوه می‌دهند. البته بد نیست بدانید که استفاده زیاد از این رنگ‌ها فضا را کسالت‌آور می‌کنند، به‌گونه‌ای که دیگر رغبت نمی‌کنید در آن به مطالعه، انجام کار یا ورزش بپردازید. افزون بر این می‌توانید از ترکیب رنگ‌های مختلف استفاده کنید. به‌طورمعمول برای ایجاد محیطی مناسب برای خواب، باید از رنگ‌های سرد و خنثی به‌طور غالب و در کنار آنها رنگ‌های گرم به‌صورت حاشیه‌ای استفاده کنید.

ترکیب رنگ های زرد و خاکستری در دکوراسیون اتاق خواب

ترکیب رنگ های زرد و خاکستری در دکوراسیون اتاق خواب

استفاده از رنگ‌های زرد و خاکستری، ترکیبی است که این روزها برای اتاق‌هایی با دکوراسیون مدرن توصیه می‌شود. یکی از اصول رایج در دکوراسیون مدرن، بهره‌گیری از رنگ‌های خنثی است. در این ترکیب، خاکستری‌رنگی خنثی و زرد نیز رنگ گرم محسوب می‌شود. با توجه به اینکه خاکستری هیچ فشاری به چشم وارد نمی‌کند و زرد موجب شادی و هیجان درونی ما می‌شود، این تلفیق می‌تواند به ایجاد تعادل در اتاق‌خواب کمک کند. بااین‌حال چنین رنگ‌بندی برای اتاقی که بیشتر به‌منظور کار و مطالعه استفاده می‌شود چندان پیشنهاد نمی‌شود، چراکه ما برای فعالیت به نور نیاز داریم، رنگ خاکستری که به‌طور غالب مورداستفاده قرارگرفته، چندان توانایی بازتاب ندارد و رنگی کاملاً خنثی و بی‌حس است.

ترکیب رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون اتاق خواب

ترکیب رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون اتاق خواب

به منظور ایجاد حس نشاط بیشتر در اتاق خواب، بهتر است به‌جای رنگ‌های خنثی از رنگ‌های سردی نظیر آبی و سبز استفاده کنید. ترکیب این رنگ‌ها با رنگ‌های گرم علاوه بر ایجاد تعادل و آرامش مورد نیاز برای خواب، موجب افزایش نشاط شما برای انجام کارهای دیگر نیز می‌شود. در این بین ترکیب‌های آبی و نارنجی و همچنین سبز و صورتی جلوه زیبایی به اتاق خواب شما می‌بخشند. آبی و نارنجی رنگ‌های مکمل یکدیگر محسوب می‌شوند که اگر به‌صورت روشن استفاده شوند فضای اتاق را آرام و مناسب خواب جلوه می‌دهند و هرچه تنالیته آنها تیره‌تر شود به میزان انرژی و هیجان اتاق افزوده می‌شود. ترکیب سبز و صورتی نیز کاملاً از طبیعت الهام گرفته شده و همان‌قدر که شما از بودن در میان درختان سرسبز و گل‌ها آرامش می‌گیرید در اتاقی با این رنگ‌بندی نیز به خوابی راحت و عمیق فرو می‌روید. البته با توجه به اینکه رنگ سبز انواع متنوعی دارد، سبزهای تیره حالتی سردتر و سبزهای روشن نظیر زیتونی حالتی گرم به اتاق شما می‌بخشند.

استفاده از رنگ های روشن در دکوراسیون اتاق خواب

استفاده از رنگ های روشن در دکوراسیون اتاق خواب

استفاده وسیع از رنگ‌های خنثی در اتاق‌هایی که بیشتر برای استراحت استفاده می‌شوند، بسیار مرسوم است. رنگ‌های خنثی نیز دارای طیف‌های تیره و روشن هستند. رنگ‌های تیره نظیر سیاه و خاکستری‌اند که با ایجاد یک فضای آرام موجب خواب راحت شما می‌شوند. همچنین رنگ‌هایی نظیر سفید و کرم است که در اتاق‌هایی که از نور طبیعی برخوردارند، مورداستفاده قرار می‌گیرند و با بازتاب بهتر نور از حالت بی‌روح و کسل‌کننده اتاق‌خواب می‌کاهند.

میزان نور طبیعی و گردش هوا

بسیاری از ما به خواب میان روز علاقه داریم، بااین‌حال وجود نور زیاد در اتاق‌خواب می‌تواند مانعی برای یکخوابراحت باشد. از سوی دیگر ما از نور طبیعی در طول روز برای انجام سایر کارهای روزانه خود استفاده می‌کنیم؛ بنابراین با یک تناقض مواجه خواهیم شد، چراکه از یک سو به پنجره‌هایی برای دریافت نور طبیعی نیاز داریم و از سوی دیگر نور زیاد دائمی می‌تواند خواب ما را مختل کند.

استفاده از پرده‌های کرکره‌ای به منظور تنظیم نور اتاق خواب

استفاده از پرده‌های کرکره‌ای به منظور تنظیم نور اتاق خواب

افزون بر این استفاده از پرده‌های تیره و ضخیم می‌تواند از عبور جریان هوا در فصل‌های گرم سال جلوگیری کند و با افزایش دمای اتاق، موجب بی‌خوابی ما شوند. درنتیجه به نظر می‌رسد پرده‌های کرکره‌ای که امروزه از تنوع بالایی برخوردارند، بهترین گزینه برای اتاق‌خواب باشند. این پرده‌ها از ضخامت مناسب و رنگ‌بندی متنوعی برخوردارند و میزان نور ورودی به فضای اتاق را به‌راحتی کنترل می‌کنند.

نورپردازی موضعی و استفاده از لامپ‌های مخفی در اتاق خواب

نورپردازی موضعی و استفاده از لامپ‌های مخفی در اتاق خواب

چه میزان نور نیاز داریم؟

نورپردازی اتاق‌خواب ازجمله مواردی است که امروزه بسیار موردتوجه قرار می‌گیرد. برخلاف گذشته که برای روشنایی اتاق‌خواب از لوستر و چراغ‌های سقفی استفاده می‌شد، امروزه نورپردازی موضعی و استفاده از لامپ‌های مخفی اهمیت بیشتری پیداکرده‌اند. درواقع ما بخشی از نور موردنیاز برای کارهای خود در طول روز را، از طریق پنجره‌ها دریافت می‌کنیم. هنگام شب نیز با مقداری نور بسیاری از فعالیت‌ها نظیر مطالعه را انجام می‌دهیم، اما نور شدید چراغ‌های سقفی در ساعات انتهایی شب می‌تواند به چشم فشار وارد کند و خواب راحت را از ما بگیرد. درنتیجه طراحان دکوراسیون، امروزه از چراغ‌های موضعی در حاشیه اتاق و همچنین نورپردازی در پشت سقف‌های باریسول استفاده می‌کنند. همچنین تنظیم شدن نور چراغ‌ها نیز از قابلیت‌هایی است که در ایجاد یک محیط مناسب و آرامش‌بخش برای خوابی راحت بسیار مؤثر خواهد بود.