آشنایی با معماران بزرگ ایرانی
ادامه مطلب
بزرگان معماری

آشنایی با معماران بزرگ ایرانی (حسین امانت ، طراح برج آزادی)

او که متولد سال ۱۳۲۱ شمسى (۱۹۴۲ م) است، از کودکی در خانواده ای بزرگ شد که عاشق فرهنگ ایران بود و در یک مکتب فکری پرورش پیدا کرد که می گوید زیبایی های دنیا در هر کجا که باشد، متعلق به همه دنیاست و هنرمند باید به همه این زیبایی ها مراجعه کند.

ادامه مطلب

معماری ایرانی و تابستان
ادامه مطلب
تابستان

معماری ایرانی و تابستان

اگر به گوشه و کنار ایران نگاهی بیندازید، بناهای مختلف و سازه های باستانی و قدیمی زیادی را می ‌بینید که هرکدام از آن‌ها با بقیه بسیار متفاوت است، تفاوت‌ هایی که دلیلشان می‌تواند به شیوه معماری دوره های تاریخی و حکومت ‌ها برگردد یا تفاوت در فرهنگ و شیوه‌ های زیستی مردم نواحی یا اقلیم های مختلف. ایران را کشور چهار اقلیم می‌دانند. معماری سنتی کشور ما هم، به فراخور همین گوناگونی در اقلیم‌ ها، پر است از نمونه‌هایی که نشان‌ دهنده  راه حل های دقیق و حساب شده هستند برای سازگاری فضاهای کالبدی با اوضاع اقلیمی. این ساختمان ها و فضاهای کالبدی با محیط ویژه اطرافشان (که در ایران یعنی شرایط بسیار مختلف و متفاوت آب و هوایی) و همچنین با فرهنگ بومی منطقه‌ای که در آن حضور دارند تطبیق پیدا کرده‌اند و از انرژی‌های طبیعی طوری استفاده می‌کنند که در نامساعدترین و سخت‌ترین شرایط اجتماعی، این انرژی ها پا بر جا بمانند و آسایش کاربر را به دنبال داشته باشند. در این مطلب با هم از تمهیدات ویژه‌ای می خوانیم که معماران ایرانی برای «تابستان» اندیشیده اند. چند بنای معروف را در مطلب «معماری ایرانی و تابستان» بررسی می کنیم و می گوییم چه عواملی باعث می شوند این بناها در تابستان خنک بمانند.

ادامه مطلب

تاج محل، از عجایب هفتگانه با معماری ایرانی-اسلامی
ادامه مطلب
بناهای تاریخی و نماد

تاج محل، از عجایب هفتگانه با معماری ایرانی-اسلامی

تاج‌محل از پرآوازه‌ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر آگره و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌است و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به‌شمار می‌رود.

این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی‌تبارش،بنام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱م در سفری جنگی به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است. خود شاه‌جهان نیز بعدتر در همان‌جا به خاک سپرده شد.

ادامه مطلب

میز بازیافتی طراحی شده توسط گروه ایرانی Daevas در میلان
ادامه مطلب
طراحی صنعتی

میز بازیافتی طراحی شده توسط گروه ایرانی Daevas در میلان

گروه Daevas یک استودیو طراحی محصول در استرالیا است که توسط دو طراح ایرانی، آسیا صمیمی و نیما فردی شکل‌گرفته است. آن‌ها همکاری خود را در سال ۲۰۱۳ در پروژه‌ای شروع کردند و بعدازآن تصمیم به راه‌اندازی استودیو کوچک خود گرفتند.

ادامه مطلب