بلندترین برج جهان
ادامه مطلب
books

بلندترین برج جهان

برج خلیفه یا برج دبی آسمان‌ خراشی در شهر دبی امارات متحدهٔ عربی است. این برج با ۱۶۳ طبقه قابل استفاده و ۸۲۸ متر ارتفاع، در حال حاضر بلندترین سازه و آسمان‌خراش ساخته شده به دست انسان است. ساخت این برج از سال ۱۳۸۲ آغاز شد و در روز ۱۴ دی ۱۳۸۸ گشایش یافت.

ادامه مطلب

موزه لوور ابوظبی
ادامه مطلب
معماری معاصر

موزه لوور ابوظبی، گنبدی شناور از نور و سایه

موزه لوور یکی از مشهورترین موزه‌های جهان است که هم برای کلکسیون با ارزش خود و هم برای معماری زیبا و متفاوتش مشهور است. این بنا در سال ۲۰۱۷ بیش از ۸ میلیون بازدیدکننده داشته است. اکنون موزه لوور ابوظبی به عنوان اولین شعبه رسمی لوور خارج از فرانسه توسط معمار معروف Jean Nouvel طراحی و ساخته شده و در نوامبر ۲۰۱۷ افتتاح شد. این ساختمان در کنار آب‌های جزیره سعدیات شهر ابوظبی قرارگرفته که خود یک جزیره مصنوعی توریستی است و در سواحل خلیج فارس قرار دارد.

ادامه مطلب

مسجد رنگونی ها
ادامه مطلب
معماری معاصر

مسجد رنگونی ها : سفری به هند در آبادان

مسجد رنگونی ها عبادتگاهی است واقع در زمین های شرکت نفت که به درخواست جمعی از مسلمانان شبه قاره ی هند که عمدتا مهاجرانی از اهالی رنگون پایتخت میانمار که در پالایشگاه نفت آبادان مشغول به کار بوده‌اند، در سال ۱۲۹۹ خورشیدی ساخته شده است. این مسجد با معماری شبیه به شبه قاره هند به عنوان زیباترین مسجد جنوب ایران شناخته می شود.

ادامه مطلب

تاج محل، از عجایب هفتگانه با معماری ایرانی-اسلامی
ادامه مطلب
بناهای تاریخی و نماد

تاج محل، از عجایب هفتگانه با معماری ایرانی-اسلامی

تاج‌محل از پرآوازه‌ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر آگره و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌است و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به‌شمار می‌رود.

این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی‌تبارش،بنام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱م در سفری جنگی به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است. خود شاه‌جهان نیز بعدتر در همان‌جا به خاک سپرده شد.

ادامه مطلب