بررسی فضای اداری مایکروسافت در لیسبون

با ورود به قرن بیست و یکم و تحولاتی که در تکنولوژی ارتباطات واقع شده است وظایف کارکنان و نحوه عملکرد ایشان نیز تغییر کرده و به نظر می رسد این تغییرات باعث شده که پارادایم های چگونگی طراحی داخلی ادارات و نحوه اسکان نیز تغییر یابد .

آیا دوران فضای اداری باز به پایان رسیده است؟

نخستین بار فضای باز اداری با هدف افزایش بهره‌وری و همکاری و تعامل بیشتر کارکنان شکل گرفت. این رویکرد برای سال‌ها مورد توجه بود و شاید در آن زمان کمتر کسی تصور می‌کرد که روزی منتقدان، از عدم کارایی این روش و تأثیر منفی آن بر عملکرد، سخن به میان آورند. در حال حاضر اما، آلودگی‌های صوتی، غیبت‌های مکرر، بحث‌های غیرکاری، نبود حریم خصوصی و عدم تمرکز حواس تنها به عنوان بخشی از معضلات فضای اداری باز برشمرده‌ می‌شوند. در نتیجه، این سؤال مطرح است که آیا دوران فضای اداری باز به پایان رسیده است؟ آیا تمام مدیران، طراحان و متخصصانی که فضای باز اداری را ترویج می‌دادند، تصوری اشتباه درباره آن داشته‌اند؟ چه آینده‌ای در انتظار فضاهای اداری است؟

فضای اداری باز زیر ذره‌بین منتقدان

از زمانی که فضای اداری باز برای نخستین بار در آمریکا مورد توجه و بهره‌برداری قرار گرفت، نزدیک به ۵۰ سال می‌گذرد. ایده‌ای که هدف از آن نزدیکی کارمندان به یکدیگر، افزایش همکاری و خلاقیت و از همه مهم‌تر صرفه‌جویی در هزینه‌ها بود. این در حالی است، که پس از گذشت نیم قرن نتایج این ایده با آنچه انتظار می‌رفت تفاوت‌هایی اساسی دارد.