طراحی پایدار
ادامه مطلب
سایر

طراحی پایدار واژه ای آشنا اما غریبه

طراحان و طراحی در تحقق توسعه پایدار و اهداف آن تأثیر بسیاری دارند. یکی از وظایف طراحان حل مشکلات و ارائه راه حل‌ های مبتکرانه از طریق طراحی محصول یا خدمات است. با توجه به مشکلات بحرانی که این روزها زمین و در نتیجه آن انسان‌ ها و جامعه درگیر آن هستند طراحان نقش به سزایی در ارائه راه حل‌ های بهتر و کم ضررتر دارند که می توانند بسیار تأثیرگذار باشند. طراحان می‌ توانند در مراحل تولید از مواد و متریال های مورد استفاده تا بازیافت مؤثر باشند و همچنین با جایگزینی محصولات و خدمات خلاقانه و مناسب در فرهنگ سازی نیز نقش بسیاری داشته باشند.

ادامه مطلب

نجات زمین در گرو طراحی پایدار
ادامه مطلب
دانش، هنر صنعت

نجات زمین در گرو طراحی پایدار

هر سال بیست و دوم آوریل برابر با دو اردیبهشت سالگرد تولد یک جنبش خیلی مهم است، جنبش مدرن محیط زیستی ۱۹۷۰. این سال میلادی، حجم سنگینی از وقایع را در تقویم خودش جا داده. مرگ جیمی هندریکس، آخرین آلبوم گروه بیتلز و تظاهرات گسترده ضد جنگ در آمریکا برای مخالفت با جنگ ویتنام‌‌. در همین سال‌ ها بود که در عین بی‌ توجهی جریان اصلی جمعیتی آمریکا به مسائل محیط زیستی بی توجه بود، انتشار کتاب «بهار ساکت» از ریچل کارسون زمینه را برای تغییر فراهم کرد. این کتاب به کتاب پرفروش نیویورک تایمز تبدیل شد و پانصد هزار نسخه از آن در ۲۴ کشور به فروش رفت. این کتاب باعث شد نگرانی و توجه عمومی به محیط زیست و ارگانیسم‌ های زنده بیشتر شد‌. روز زمین در سال ۱۹۷۰، توجه بیشتری را به این موضوع جمع کرد و تمام تظاهرات را روی محیط زیست متمرکز کرد. به مناسبت دوم اردیبهشت و روز زمین امسال، به تعدادی از جدیدترین طراحی های پایدار نگاهی می اندازیم. یکی از ترندهای جدید و دوست دار محیط زیست سال های اخیر.

ادامه مطلب

مبلمان سبز
ادامه مطلب
دانش، هنر صنعت

روز جهانی حفظ لایه اوزون و نقش مبلمان سبز در حفاظت از محیط زیست

امروز بیست و پنجم شهریور (۱۶ سپتامبر) روز جهانی حفاظت از لایه اوزون است؛ همه ما از نقش گازهای گلخانه‌ای در تخریب این لایه حیاطی اتمسفر باخبریم، اما شاید ندانیم مبلمان و محصولاتی نظیر آن چطور می‌توانند از محیط زیست حفاظت و یا آن را تخریب کنند. مسئله‌ای که رویکرد طراحی پایدار و سازگار با محیط زیست در پی حل آن است. «سازگاری با محیط زیست» امری نسبی است و هیچ فرآیند تولیدی ۱۰۰٪ بدون ضرر نیست، اما برخی از شرکت‌ها به منظور کاهش زباله، انتشار کربن و مواد سمی و همچنین دریافت گواهینامه‌هایی نظیر FSC (شورای نظارت بر جنگل) تلاش می‌کنند تا هر چه بیشتر با محیط زیست سازگار باشند.

امید این است که به تدریج استفاده از لوازم سازگار با محیط زیست همگانی شوند و با همین روند، استفاده از این نوع مبلمان نیز به تدریج وارد سبک زندگی مردم شود. در ادامه از این نوع مبلمان، طراحی و تولید آن بیشتر خواهیم خواند.

ادامه مطلب

طراحی پایدار چیست
ادامه مطلب
طراحی صنعتی

طراحی پایدار چیست؟

شاید همه ما عبارت "طراحی پایدار" را در زمینه‌های مختلف طراحی و معماری شنیده باشیم، اما این عبارت به چه معناست و چه ویژگی‌هایی دارد، برای ما نا آشنا است.

ادامه مطلب