ضایعات سرامیکی یا مبلمان مدرن؟

هفته دیزاین شنژن (SZDW) که هرساله در اواخر ماه آوریل در شهر شنژن برگزار می‌شود، بزرگ‌ترین و بهترین رویداد بین‌المللی و حرفه‌ای طراحی در چین است. این رویداد با هدف ایجاد یک پلتفرم بین‌المللی برای تبادل، نشان دادن و ارتقا طراحی شنژن شکل گرفته‌ است. همچنین افزایش روابط شنژن و دیگر مناطق از دیگر برنامه‌هایی است که این رویداد دنبال می‌کند. یکی از خبرسازترین پروژه‌هایی که در هفته دیزاین شنژن ۲۰۱۸ رونمایی شد؛ پروژه استودیو بنتو بود، پروژه‌ای که با یک ورکشاپ و نمایشگاه زنده مخاطبان این رویداد را غافلگیر کرد. در ادامه از این پروژه بیشتر بخوانید.

مبلمان مدرن و معاصر چه تفاوتی با هم دارند؟

برای بسیاری از مردم کلماتی نظیر مدرن، امروزی یا معاصر مفاهیمی یکسان دارند و برخی تصور می‌کنند آن‌ها را می‌توان به جای یکدیگر به کار برد. حال اینکه اگر این واژه‌ها در هنر، دیزاین و مد مورد استفاده قرار گیرند به مشخصاتی کاملاً متفاوت اشاره خواهند داشت. در دکوراسیون، طراحی و صنعت مبلمان نیز این واژه‌ها معنای خاص خود را دارند. یعنی وقتی از مبلمان مدرن صحبت می‌کنیم از مبلمانی با طراحی، فرم، رنگ و شیوه تولیدی حرف می‌زنیم که کاملا با مبلمان معاصر متفاوت است. در این مطلب نگاهی دقیق‌تر به مفاهیمی نظیر مبلمان مدرن و معاصر خواهیم داشت و سیر تحول تاریخی سبک‌های جدید مبلمان را بررسی خواهیم کرد.

با فلورانس نول بنیان‌گذار برند Knoll آشنا شوید

بسیاری از برندهای معروف مبلمان که این روزها از رونق بالایی برخوردارند، مدیون تلاش طراحانی هستند که اغلب ما شناخت چندانی از آنها نداریم. یکی از این برندها Knoll نام دارد که این روزها به طراحی سیستم‌های اداری، فایلینگ، ذخیره‌سازی، میز و صندلی، منسوجات و لوازم جانبی برای دفاتر کار، منازل و محیط‌های آموزشی می‌پردازد. این برند را هانس نول در سال ۱۹۳۸ تأسیس نمود و همسرش فلورانس نول نیز در رشد توسعه آن نقش موثری داشت.

هفت مبلمان سه کاره مدرن از طراحان معروف

این روزها به دلیل کوچک شدن مساحت خانه‌ها استفاده از مبلمان‌های بزرگ کار راحتی به نظر نمی رسد. به همین دلیل طراحان مبلمان در تلاش هستند تا با طراحی مبلمان‌های چند منظوره این مشکل را تا حدودی برطرف کنند. مبلمان‌های چند منظوره نظیر مبل تختخواب شو یکی از مناسب‌ترین و بهترین انتخاب‌ ها برای فضاهای کوچک هستند زیرا علاوه بر نشستن، کاربردهای دیگری هم دارد و تنها به چند حرکت ساده نیاز دارند تا تغییر حالت دهند و کارکردی جدید به خود بگیرند. در این مطلب هفت مبلمان چند منظوره مدرن از طراحان معروف را معرفی می‌کنیم که هر یک قابلیت تبدیل شدن به سه وسیله متفاوت را دارند، با ما همراه باشید.

از مزون ابژه پاریس تا پروژه تهران

صندلی در تمدنهای کهن ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است و نمونه ی آن را می توان در موزه ی ایران باستان جایی که داریوش بر صندلی شاهی تکیه زده مشاهده کرد. اما در دوران معاصر تولیدکنندگان بیشتر کارهای خود را بر اساس الگوهای وارداتی طراحی کرده و می سازند و کمتر به موضوع طراحی صندلی توجه می کنند و به طور تخصصی نیز این موضوع مورد مطالعه قرار نمی گیرد. در این بین بیژن شافعی و همکارانش معماران خلاقی هستند که به این موضوع از زاویه ی تخصصی پرداخته اند.

مشهورترین طراحان مبلمان مدرنیست ایتالیائی (۲)، Gae Aulenti

(Gae Aulenta (2012-1927یک معمار ایتالیایی است که گستره کار او به طراحی صنعتی، مبلمان، نورپردازی، طراحی داخلی و حتی گرافیک نیز می‌رسد. او یکی از معدود زنانی است که پس از جنگ به طراحی پرداخت و برای کارهای بزرگ خود مانند موزه‌ها و نمایشگاه‌ها معروف است. او کار خود را در سال ۱۹۵۴ به‌عنوان یک […]

مشهورترین طراحان مبلمان مدرنیست ایتالیائی (۱)، Franco Albini

نوگرایی، که از آن به نام‌های تجدد یا مدرنیسم (modernism) نیز یاد می‌شود، به معنی گرایش فکری و رفتاری به پدیده‌های فرهنگی نو و پیشرفته‌تر و کنار گذاردن برخی از سنت‌های قدیمی است. نوگرایی فرایند گسترش خردگرایی در جامعه و تحقق آن دربستر مدرنیته است. نوگرایی یا مدرنیسم، گستره‌ای از جنبش‌های فرهنگی که ریشه در تغییرات جامعه غربی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم دارد، را توصیف می‌کند. این واژه مجموعه‌ای از جنبش‌های هنری، معماری، موسیقی، ادبیات و هنرهای کاربردی را که در این دوره زمانی رخ داده‌اند، در بر دارد.

برترین دفاتر اداری –(دفتر Shopify در شهر تورنتو)

گروه طراحی M-S-D-S Studio به تازگی دفتر جدید بخش تجارت الکترونیک (e-commerce ) شرکت Shopify واقع در شهر تورنتو کانادا را طراحی نموده است. Shopify یک شرکت تجاری معروف کانادایی است که کار خود را از سال ۲۰۰۴ آغاز نمود و توانست در حوزه خرید و فروش کالا محبوبیت فراوانی بین کاربران اینترتی پیدا کند. این شرکت اکنون بالغ بر ۱۵۰ هزار فروشنده آنلاین و ۸ میلیارد دلار ارزش دارد.