سرزمین بازی ها و یادگیری خلاق!
ادامه مطلب
کودک و نوجوان

سرزمین بازی ها و یادگیری خلاق!

مرکز سرگرمی نوبو مجموعه ای در استرالیاست که هدفش پرورش قوه تخیل، مهارت های اکتشافی و ارتباطی و اجتماعی کودکان از طریق «بازی ناب» است. برای رسیدن به این هدف در طراحی داخلی و دکوراسیون که از کلیشه های رنگی که معمولا در مراکز بازی و سرگرمی به کار می رود دوری شده است و همچنین از اسباب بازی های پلاستیکی و صفحه های نمایش رایانه ای استفاده نمی شود تا محیط بازی کودکان و والدین اصیل، تمیز، مرتب و زیبا باشد.

مجموعه بازی نوبو که هشتصد مترمربع وسعت دارد دارای ۱۸ قسمت مختلف از جمله اتاق انتظار، محوطه تغییر کفش ها، پذیرش، کتابخانه، سالن مطالعه، اتاق هنری، اتاق بلوک های آبی بزرگ، برج بازی، ایستگاه پخت و پز، رستوران، آشپزخانه، محدوده بازی نوزادان، برج بازی کودکان، دستشویی، دفتر، اتاق تغذیه نوزادان، انباری و اتاق مهمانی است. کودکان و والدینشان می توانند هنگام ورود به این مرکز روپوش های سفید بازی و دمپایی های مناسبی بپوشند تا از سر خوردنشان جلوگیری شود و به راحتی بتوانند بدوند و بازی کنند و با طراحی محیطی نیز هماهنگی داشته باشند.

ادامه مطلب

فضایی آموزشی همراه با بازی
ادامه مطلب
فضای آموزشی و کتابخانه

چطور فضایی آموزشی همراه با بازی برای بچه ها ایجاد کنیم؟

طراحی دکوراسیون فضای آموزشی همراه با بازی نیازمند مهیا کردن و کنار هم گذاشتن معیارهای مختلف است. معیارهایی نظیر بخش‌های ثابت و متحرک محیط، الزامات رشد کودکان و فضاهای باکیفیت که دکوراسیون داخلی و دکوراسیون بیرونی و فضای باز آموزشی را در برمی‌گیرد. تمامی این فاکتورها باید مثل یک اثر هنری الهام‌بخش با دقت بر روی بوم قرار بگیرد. این محیط باید دربرگیرنده پنج فضای کلیدی باشد. همچنین این بخش‌ها باید به صورت یک مجموعه و در یک چهارچوب با هم در تعامل باشند، به طوری که طیف متنوعی از کنش و واکنش را در کودکان برانگیزند. برای درک بهتر هر یک از این فضاها، در این مطلب آن‌ها را به طور جداگانه مورد بررسی قرار داده‌ایم. اما آنچه که در عمل مهم است ارتباط بین این فضاهاست. این پیوستگی که باعث ایجاد حجم متنوعی از فعالیت‌های یادگیری بازی محور می‌شود، در نهایت روی تمام زمینه‌های رشد و توسعه روانی کودکان اثر مثبت خواهد گذاشت.

ادامه مطلب

مرکز آموزشی بهار
ادامه مطلب
فضای آموزشی و کتابخانه

مرکز آموزشی بهار

طبیعتا نمی توان انتظار داشت که ذهن کودک مثل بزرگسال به چیستی و چگونگی روابط بین پدیده ها بپردازد. با این حال ذهن کودک در صورت استفاده از زبان ساده می تواند تا حدودی به شناخت جهان پیرامونش دست یابد.درک این نکته مهم است که کودک به شیوه خودش به درک جهان می رسد و از طریق همذات پنداری با موجودات در پی شناخت آنها برمی آید. برای مثال کودک همانگونه که خودش را در محیط خانواده با ثبات و مستحکم می بیند، به بررسی پدیده ها می پردازد و مثلا رابطه بین ماه و ستاره را نیز بر مبنای رابطه بین خودش و پدر و مادرش تحلیل می کند.

ادامه مطلب