آمد بهار جان ها …

نسیم بهاری، شکفتن شکوفه ها، جوانه های سبز رنگ روی درختان، هفت سین و دیگر نمادهای بهار و نوروز همه دست به دست هم می دهند تا با حالی خوش وارد سال جدید شویم. سالی سرشار از طراوت و تازگی، امید رویش و  اتفاقات خوب، سالی پر از سلامتی و سرور و سعادت برای همه هم وطنانمان. 
 دراین مطلب می خواهیم نکاتی را یاد آوری کنیم که  به استفاده بیشتر از موهبت های این فصل و این ایام بی نظیر به ما کمک می کنند. 

سفره هفت سین درایام نوروز
سفره هفت سین درایام نوروز

حفظ زیبایی سفره هفت سین تا سیزده بدر

چیدن سفره هفت سین در لحظه تحویل سال را همه انجام می دهیم ولی گاهی در هیاهوی رفت و آمدها دیگر هفت سین یادمان می رود. اگر بلافاصله عازم سفر نیستیم چقدر خوب است که بتوانیم در کل ایام نوروز تا سیزده بدر طراوت و زیبایی سفره هفت سین را حفظ کنیم. جای مناسبی برای استقرار هفت سین درنظر بگیریم که درهنگام مهمانی دادن ناچار به برهم زدن آن نشویم. آب دادن به سبزه ها در میان هیاهوی مهمانی رفتن و مهمانی دادن فراموش نشود. اگر گل ها را نمی توانید مرتب تجدید کنیم از گیاهانی مثل بید قرمز، شاخه های بیدمشک یا گل های زرد برای تزئین هفت سین خود استفاده کنیم که ماندگاری بالایی دارند.

میز پذیرایی بهاری در ایام نوروز

میز پذیرایی بهاری در ایام نوروز

میز پذیرایی بهاری تر

چیدن میز پذیرایی برای مهمانان این ایام را همه بلدیم و یکی لذت های رفت و آمد در ایام عید است. استفاده از شمع و گل به خصوص گل هایی به رنگ صورتی و بنفش کمرنگ که رنگ های بهاری است می تواند ایده خوبی برای تشدید حال و هوای عیدانه باشد و زیبایی پذیرایی از مهانان را بیشتر کند و فضای منزل را بهاری تر.

پنجره های باز و نسیم بهاری درایام نوروز

پنجره های باز و نسیم بهاری درایام نوروز

پنجره های باز و نسیم بهاری

با گشودن پنجره ها نوازش نسیم و طراوت فضا را به خانه راه بدهیم، با استفاده از گل ها یا شمع های معطر با بوهای بسیار ملایم بگذاریم حس بویایی مان در این روزها به عطر بهار آغشته شود. رعایت همین جزئیات کوچک باعث می شود حال و هوای بهار را به تمام و کمال درک کنیم.

کادو دادن و کادو گرفتن درایام نوروز

کادو دادن و کادو گرفتن درایام نوروز

اگر عیدی می دهیم سنگ تمام بگذاریم

اگر رسم داریم به برخی یا همه کسانی که به دیدنتان می آیند عیدی بدهیم این سنت زیبا را به خوبی اجرا کنیم. هدیه ها را از قبل آماده کنیم و در گوشه ای مثلا روی یک میز عسلی بچینیم و از زیبایی کادوهایی که درست کرده ایم هم خودمان و هم مهمانان لذت خواهند برد. کودکان از گرفتن کادو بسیار ذوق زده می شوند. البته نوجوانان و جوانان و بزرگترها هم همینطور. این خوشی را از خودمان و دیگران دریغ نکنیم. ارزش مادی هدایا می تواند بسیار پایین باشد. مهم لذت دادن و گرفتن هدیه است.

گردش در طبیعت در تعطیلات نوروز

گردش در طبیعت در تعطیلات نوروز

از طبیعت غافل نشویم

درکنار دید و بازدیدهای مرسوم عید وقتی را به گشت و گذار در طبیعت اختصاص دهیم. اگر می توانیم از شهر خارج شویم و به حومه برویم، اگر نه در اکثر شهرها زیباسازی بهاری انجام شده و پارک ها بسیار دیدنی هستند. گشت و گذار در این پارک ها یک تفریح خوب و خاطره ای به یاد ماندنی برایمان رقم خواهد زد.

دیدن مکان های تاریخی در ایام نوروز

دیدن مکان های تاریخی در ایام نوروز

درشهرمان مکان های دیدنی بسیاری هست که هنوز ندیده ایم

حتی اگر ایام عید در شهر خودمان مانده ایم مطمئنا مکان های بسیاری هست که در طی سال نتوانسته ایم ببینیم . به خصوص اگر در کلان شهرها یا جایی مثل تهران زندگی می کنیم. موزه ها، بناهای تاریخی ، نمادهای شهری، فرهنگسراها و بسیاری مکان های دیگر در ایام عید به روی بازدید کنندگان بازهستند. از این فرصت استفاده کنیم و با دوستان و اقوام قرار بگذاریم و دسته جمعی به دیدن این مکان ها برویم. مطمئنا چنین همگردی هایی حال و هوای عیدانه مان را دو چندان می کند.

مطالعه در ایام نوروز

مطالعه در ایام نوروز

فرصتی برای مطالعه

با توجه به مشغله مان در طی سال و عدم وجود فرصت کافی برای مطالعه تعطیلات نوروز بهترین فرصت است که در این ایام کتابی در دست بگیریم و درحالی که در پارک، کنار باغچه خانه، در بالکن نشسته ایم در نوازش نسیم اندیشه را پرواز بدهیم.

بگشاییم کمی پنجره را، بگذاریم که اندیشه هوایی بخورد و به مهمانی عالم برود ( مرحوم مجتبی کاشانی)