آلوده‌ترین مکان‌های آشپزخانه شناسایی شدند

حتما پاکیزگی خانه برای شما هم از اهمیت بالایی برخوردار است. توالت و حمام فضاهایی هستند که هر هفته تمیز می‌شوند. گردگیری و جارو هم جزو کارهایی هستند که هر روز برای تمیز کردن خانه انجام می‌دهیم. اما آیا با وجود این کارها تمام آلودگی‌ها را از بین برده‌ایم؟ آشپزخانه چطور؟ آیا شستن ظرف‌ها و گردگیری سطوح و گاز و جارو کشیدن کف آشپزخانه برای تمیز کردن آن کافی است؟ واقعیت این است، خیر!

آلوده‌ترین مکان‌های آشپزخانه
آلوده‌ترین مکان‌های آشپزخانه

درواقع آشپزخانه بزرگ ترین و اصلی‌ترین منبع جمع شدن آلودگی و جرم در خانه است. اما چرا؟ بسیاری بلافاصله پس از آشپزی، گاز را تمیز می کنند و ظرف‌ها را می‌شویند و گمان می‌کنند که این ها برای پاکیزه شدن آشپزخانه و وسایلی که در آن هست، کافیست. این تفکری است که بسیاری از ما درباره تمیز نگه داشتن آشپزخانه خود داریم. اما با خواندن ادامه‌ی این مقاله، شما متوجه نقاطی می‌شوید که کمتر به سراغ آن‌ها می‌روید و شاید تنها به صورت هفتگی یا ماهیانه آنها را تمیز می کنید. مطمئنا پس از اینکه این نقاط و مقدار آلودگی آن‌ها را بشناسید، بیشتر به نظافت آن‌ها توجه خواهید کرد.

اسکاچ ظرفشویی

اسکاچ ظرفشویی

۱. اسکاچ ظرفشویی

اسکاچ‌های ظرفشویی وظایف پاکسازی ظروفی را دارند که غذایمان را درون آنها سرو می کنیم و میخوریم. حالا اگر وسیله‌ی تمیز‌کننده، خود جزو آلوده‌ترین و بهترین مراکز تجمع باکتری‌ها باشد، چه می شود؟ به نظرتان غذایی که به خیالمان در ظرف‌های شسته و پاکیزه می‌خوریم، چقدر تمیز است؟

بگذارید با یک آمار دقیق بگوییم. ۷۵ درصد اسکاچ‌ها و ابرهای ظرف‌شویی حاوی حداقل یک نوع از باکتری کولمیت است. آیا میدانید این باکتری چیست؟ کولمیت همان باکتری شاخص بالقوه آلودگی در مدفوع است. بله، وحشتناک است. خب حالا چه حسی نسبت به ظرفهایتان دارید؟ می‌دانیم! کاملا به شما حق می‌دهیم. اما چاره چیست؟ نگران نباشید، راه‌هایی برای خلاصی از دست این باکتری‌ها وجود دارد. یک راه ساده این است که پس از هر بار استفاده از اسکاچ آن را با آب داغ شستشو دهید و بعد در یک جاصابونی قرار دهید تا خشک شود. شما می‌توانید هر شب اسکاچ مرطوب را به مدت ۱ دقیقه در مایکروویو قرار دهید تا به این شکل از شر تمام باکتری‌ها خلاص شوید.

شیرهای گاز

شیرهای گاز

۲. شیرهای گاز

هنگامی که قصد می کنید، آشپزیکنید، شیرگاز را می‌پیچانید و قابلمه را بر روی شعله قرار می‌دهید. روغن، مواد خوراکی، نمک و … همه در حین آشپزی با دست‌‌های شما تماس پیدا می‌کنند. اما لحظه ای متوجه می شوید که غذا دارد ته می‌گیرد!‌ با همان دست‌ها شیر گاز را چرخانده و شعله را کم می‌کنید. پس از اتمام آشپزی حتما با یک اسکاچ و گاز پاک‌کن سطح گاز خود را تمیز می‌کنید. اما آیا همیشه و با دقت شیرهای گاز را هم تمیز می‌کنید؟ آمار نشان می‌دهد که خیر! اکثر افراد فراموش می‌کنند که این نقطه بیشترین تماس را با دست‌هایشان دارد و به همین دلیل زمان کافی برای رشد و نمو باکتری‌ها در این قسمت وجود دارد. به این صورت تنها ظاهر گاز را پاکیزه می کنند و باین قسمت کوچک را به کلی فراموش میکنند. نتیجه فاجعه‌بار است! شیرهای گاز جز ۱۰ جای کثیف در تمام خانه است! توجه داشته باشید که این لیست شامل مواردی چون کاسه‌ی توالت نیز می‌شود!

اما راه‌حل تمیز کردن این شیرها بسیار ساده است. تنها کافی است هفته‌ای یکبار تمام شیرها را از جای خود بیرون بکشید و در آب و صابون داغ بشویید و پس از خشک شدن آن‌ها را سرجای خود قرار دهید.

آب سردکن یخچال

آب سردکن یخچال

۳. آب سردکن یخچال

آمار بدست آمده نشان داده‌است که آب سردکن یخچال در لیست آلوده‌ترین قسمت‌های خانه قرار دارند. اگر دقت کنید نه تنها تعداد تماس دست‌هایی که در روز از آب سردکن استفاده می‌کنند، موجب آلودگی بسیار آن می‌شود، بلکه راکد ماندن آب در طولانی مدت، خود می‌تواند موجب رشد و نمو باکتری‌ها شود. باکتری‌هایی که توسط دست افراد به آب سرد کن منتقل می‌شوند، در محیطی مرطوب بهترین مکان را برای رشد و نمو خواهند یافت. به همین علت آبی که از آب سردکن یخچال می‌نوشید، آن طور هم که فکر می‌کنید پاکیزه نیست.

تمیز کردن آب سردکن یخچال

تمیز کردن آب سردکن یخچال

اما راه حل این مشکل بسیار ساده است. استفاده از سرکه! سرکه به عنوان یک تمیز‌کننده‌ی قوی، برخلاف شوینده‌های مختلف شیمیایی، کمترین ضرری برای سلامتی انسان ندارد. تنها کاری که لازم است انجام دهید، این است که آن را داخل محفظه‌ی آب سردکن یخچال ریخته و تمام قسمت‌های آب سردکن را با آن بشویید. با فشار دادن اهرم آب سرد کن، سرکه وارد لوله‌های آب سردکن می‌شود و تمام قسمت‌ها را از وجود باکتری و میکروب خلاص می‌کند. برای قسمت خارجی محفظه آب سرد کن نیز می توانید از سرکه استفاده کنید. به این شکل، تمام نقاط تماس دست‌ها را کاملا از وجود باکتری پاک می کنید. اگر هفته‌ای یک بار این عمل را انجام دهید، دیگر نگرانی در مورد پاکیزگی آب داخل آب سردکن نخواهید داشت. همچنین تنها پس از چند بار ریختن آب از محفظه درون لیوان، مزه‌ی سرکه از بین می‌رود.

سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی

۴. سینک ظرفشویی

حتما شما پس از شستن ظرف‌ها تمام سینک را با اسکاچ برق می‌اندازید. خب لازم نیست تکرار کنم که اسکاچی که استفاده می‌کنید خود جزو کثیف‌ترین اشیاء داخل خانه است. حتی اگر اسکاچ شما تمیز و ضدعفونی شده باشد هم همچنان مقدار آلودگی سینک آنقدر بالا است که آن را در میان ۵ مکان آلوده‌ی تمام خانه قرار دهد. این محیط مرطوب زمین رشد و کشت باکتری‌ها است. بنابراین برق‌هایی که از آن ساطع می‌شوند را باور نکنید. اگر می‌خواهید از پاکیزگی سینک خود اطمینان حاصل کنید لازم است که هفته‌ای یک یا دوبار آن را با مواد ضدعفونی کننده کاملا بشویید. استفاده از مخلوط سفید کننده و آب می‌تواند سینک شما را به‌خوبی ضدعفونی کند.

نمکدان و فلفل‌پاش

نمکدان و فلفل‌پاش

۵. نمکدان و فلفل‌پاش

در طول روز چندین بار از نمکدان یا فلفل پاش استفاده می‌کنید؟ هنگام آشپزی، غذا خوردن، هنگام صرف میوه یا یک عصرانه‌ی کوچک؟ بله، در تمام این موارد از نمک و فلفل پاش استفاده می‌کنیم. تعداد دفعات استفاده از این دو چنان زیاد است که نمی‌توان به‌طور حتم مطمئن بود که هربار که از آن‌ها استفاده کرده‌ایم، دست‌‌هایمان شسته و تمیز بوده‌اند! در بسیاری از خانه‌ها عادت بر این است که پس از جمع کردن سفره نمکدان‌ها را با دستمال مرطوب تمیز می‌کنند. این کار چربی و چسبناکی آن‌ها را از بین می‌برد اما همین دستمال مرطوب خود باعث افزایش باکتری‌ها و البته ایجاد محیط مناسب برای رشد و نمو آن‌ها می‌شود.

تمیز کردن نمکدان و فلفل‌پاش

تمیز کردن نمکدان و فلفل‌پاش

بنابراین تنها کاری که لازم است انجام بدهید این است که با دستمالی آغشته به سرکه آن‌ها را تمیز کنید و یا اگر امکانش هست هنگام شستشوی ظرف‌ها آن‌ها را با اسکاچ آغشته بهمایع ظرفشوییبشویید. البته یک نکته بسیار مهم دیگر هم وجود دارد و آن، این است که سعی کنید قبل از هربار استفاده از نمک و فلفل‌پاش دست‌هایتان را به خوبی بشویید.

سطح کانتر

سطح کانتر

۶. سطح کانتر

کانتر یا همانطور که بسیاری در ایران آن را با عنوان اوپن می‌شناسند، در طول روز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.سطح کانتر آشپزخانه، جای خوبی برای قرار دادن وسایل مورد نیاز هنگام آشپزی، پاک کردن سبزی یا خورد کردن لوبیا سبز و … است. بنابراین سطح تماس آن با باکتری‌ها بسیار زیاد است. مطمئنا شما هنگام گردگیری روزانه، روی کانتر آشپزخانه را هم تمیز می‌کنید. با بهره گیری از مواد ضد‌عفونی کننده و یا سرکه در هنگام گردگیری روزانه، می‌توانید از تجمع باکتری‌ها بر روی کانتر جلوگیری کنید.

با آلوده‌ترین جاهای آشپزخانه آشنا شوید

با آلوده‌ترین جاهای آشپزخانه آشنا شوید

در این مقاله تنها به ۶ جای بسیار آلوده‌یآشپزخانهاشاره کردیم. اما با توجه به علل تجمع این مقدار از جرم و باکتری که برای هر بخش توضیح دادیم، می‌توان نتیجه گرفت که بسیاری از قسمت‌های دیگر آشپزخانه دارای آلودگی‌های وسیع هستند. جاهایی چون دستگیره‌های کابینت‌ها، شیرهای آب، طبقات یخچال و فریزر، قوری و قهوه‌ساز، جای چاقو و قاشق و چنگال‌ها و … . تمام این موارد نشان می‌دهند که با کمی دقت بیشتر و استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده صحیح، می‌توان محیط آشپزخانه را پاکیزه و به دور از هر نوع باکتری نگاه داشت.