آشنایی با یازده پیشگام طراحی مبلمان اسکاندیناوی (بخش دوم)
طراحان ماندگار

آشنایی با یازده پیشگام طراحی مبلمان اسکاندیناوی (بخش دوم)

۵
(۱)
مبلمان طراحی شده توسط برژ مگنسن
مبلمان طراحی شده توسط برژ مگنسن

به رژ مگنسن (Børge Mogensen)

به رژ مگنسن به همراه همکارانش ازجمله آرن جاکوبسن و هانس وگنر توانستند ارزش بین‌المللی برای طراحی مبلمان دانمارک ایجاد کنند. طراحی‌های ساده و کاربردی او بیش از نیم‌قرن از تقاضای جهانی برخوردار بودند و همچنان نیز از طراحی‌های پرطرفدار به شمار می‌آیند. به رژ مگنسن پیش از آنکه در مدرسه‌ی هنر و صنایع‌دستی کپنهاگ به تحصیل بپردازد، به‌عنوان سازنده‌ی کابینت در کارگاه‌های مختلف مشغول به‌کار بود. مگنسن بعد از اتمام دوره‌ی تحصیل در مدرسه‌ی هنر به آکادمی هنرهای زیبای دانمارک رفت و توانست مدرک کارشناسی ارشد معماری‌اش را کسب کند.
به رژ مگنسن در سال ۱۹۴۲، به‌عنوان مدیر طراحی کمپانی معروف co-op FDB نقش اصلی را بر عهده گرفت. و هشت سال بعد شرکت خودش را تأسیس کرد. امضای او بر تمامی کارهایش بیانگر سادگی، قدرت و خلاقیت در عملکرد می‌باشد.

مبلمان طراحی شده توسط آرن جاکوبسن

مبلمان طراحی شده توسط آرن جاکوبسن

آرن جاکوبسن (Arne Jacobsen)

آرن جاکوبسن، معمار و طراح دانمارکی است که از او با طرح‌های ساده اما عملکرد گرایانه اش که همواره همراه با خلاقیت سرشارش بوده است، یادآوری می‌شود؛ به‌ویژه صندلی قو و صندلی تخم‌مرغی‌اش. صندلی قو برای سالن هوایی SAS و رویال هتل کپنهاگ در سال ۱۹۵۸ طراحی و تولید شد و تا به امروز نیز تولید می‌شود. جاکوبسن قبل از حضور در آکادمی هنرهای زیبای دانمارک به‌عنوان یک سنگ‌کار آموزش‌دیده بود. او به‌شدت تحت تأثیر طرح‌های لوکوربوزیه، گنار آسپوند و لودویگ میس ون راه بود. بزرگ‌ترین دستاوردهای آرن جاکوبسن، پروژه‌ی مسکونی Bellavista در کپنهاگ و کالج کاترین در آکسفورد را شامل می‌شد که تمامی قطعات مبلمان را طراحی کرده بود. معروف‌ترین طرح‌های جاکوبسن همچنان دارای تقاضای بسیاری است، یکی از آن‌ها صندلی مورچه‌ای است که سه پایه دارد و اخیرا به مبلغ میلیون‌ها دلار فروخته شد.
مبلمان طراحی شده توسط الوار آلتو
مبلمان طراحی شده توسط الوار آلتو

الوار آلتو (Alvar Aalto)

آلوار آلتو یکی از برجسته‌ترین معماران مدرن و هم‌چنین طراح مبلمان، مجسمه‌ساز و نقاش بود. الوار آلتو در تمام دوران فعالیت حرفه‌ای خود نهادهای عمومی مهمی را ازجمله دانشگاه‌ها، کلیساها، سالن‌های تئاتر،سالن‌های آمفی‌تئاتر و مسکن‌ها را طراحی کرد. سبک فنلاندی آلتو به دلیل گرما و شخصیتی که کارهایش داشتند او را از باقی طراحی‌ها متمایز می‌کرد. اولین دستاورد آلتو در حوزه‌ی مبلمان، طراحی مبلمان برای مرکز درمانی بیماری‌ها در فنلاند بود که در اوایل دهه‌ی ۱۹۳۰ رقم خورد. یکی از صندلی‌های منحنی که از تخته چندلا ساخته شده بود، پیشرفت غیرمنتظره‌ای در کار حرفه‌ای الوار آلتو به وجود آورد . الوار آلتو در سال ۱۹۳۵ به همراه همسرش آینو آلتو که در جایگاه خودش معماری قابلی بود، آرتک را تأسیس کردند تا به فروش مبلمان،لامپ‌ها و منسوجاتی که طراحی می‌کردند بپردازند. آلتو معماری بود که نه تنها به طراحی سطوح خارجی و بَناهای بزرگ می‌پرداخت بلکه چشم‌انداز وسیع او موجب می‌شد تا به طراحی داخلی و تمام جزئیات ازجمله لامپ‌ها، مبلمان و ظروف نیز توجه کند. آلوار آلتو یکی از مؤثرترین و مشهورترین نام‌هایی است که در عرصه طراحی اسکاندیناوی مدرن به گوش می‌رسد.

حتما بخوانید:  آشنایی با طراح معاصر کریم رشید
مبلمان طراحی شده توسطایب کافورد لارسن

مبلمان طراحی شده توسطایب کافورد لارسن

ایب کافورد لارسن (Ib Kofod-Larsen)

اگرچه طراح و معمار مبلمان مدرن قرون‌وسطی دانمارکی ایب کافورد لارسن،دستاوردهایش در زمان خودش آن‌چنان که باید به رسمیت شناخته نشد، اما در خانه و در خارج از کشور موفقیت‌های بسیاری را کسب کرد. او همچنین در آکادمی سلطنتی کپنهاگ مشغول به‌کار شد و در اوایل طراحی حرفه‌ای خود برای دو کارخانه‌ی شیشه‌سازی و دکوراسیون موفقیت‌های ارزشمندی کسب کرد. بعدازآنکه فاروب بابلبریک طراح مبلمان سرشناس او را استخدام کرد، لارسن دست به طراحی‌های متفاوت و مؤثری زد ازجمله میز کنار مبلی مدل ۶۶ که بسیار موردتوجه قرار گرفت. لارسن به دلیل استفاده از الگوهای طبیعی که بر روی مواد اولیه‌ی خام به وجود می‌آورد که تمرکز اصلی‌اش در طراحی‌هایش بود، شناخته شد. از دیگر مبلمان مشهور لارسن می‌توان به صندلی پنگوئن، صندلیSeal و صندلی دسته‌دار U-56 که یک جفت از هرکدام توسط الیزابت دوم در سال ۱۹۵۸ خریداری شد، اشاره کرد. از لارسن به‌عنوان طراح الیزابت یاد می‌شود.

مبلمان طراحی شده توسط پل کیلورلم

مبلمان طراحی شده توسط پل کیلورلم

پل کیلورلم (Poul Kjærholm)

پل کیلورلم، نجار و طراح دانمارکی بود که از دانشکده‌ی هنر و صنایع‌دستی دانمارک فارغ التحصیل شد. به دلیل علاقه مندی اش به استفاده از مصالح ساختمانی در کنار چوب وشیوه‌ای جدید در ارائه‌ی طراحی‌هایش، از هم‌نسلانش فاصله گرفت تا راه منحصربه‌فردش را ادامه بدهد. همچنین از متریال فولاد در بسیاری از کارهایش استفاده کرد. اولویت پلکیلورلم استفاده از مواد اولیه‌ی موجود در طبیعت بود و از ترکیب مواد مختلف با یکدیگر بسیاری از ترکیبات جدید را در کارهایش به وجود می‌آورد. از علاقه‌مندی‌های پل کیلورلم ترکیب فولاد با چوب، چرم، نی و سنگ مرمر بود. او برای مدت ۲۵ سال تا زمان مرگش با یکی از تولیدکنندگان مبلمان به نام Ejvind Kold Christensen همکاری کرد.
یکی از معروف‌ترین طراحی‌های پلکیلورلم، صندلیPK22 است که از چرم و نی‌شکر ساخته‌شده است.

حتما بخوانید:  60 ثانیه با طراح مبلمانی که آثارش رنگ و بوی آفریقا را دارند
مبلمان طراحی شده توسط اول ونچر

مبلمان طراحی شده توسط اول ونچر

اول ونچر (Ole Wanscher)

اول ونچر یکی از معمارانی بود که در حیطه‌ی طراحی مبلمان نیز فعالیت ویژه‌ای داشت و از چهره‌های برجسته‌ی جنبش مدرن طراحی اسکاندیناوی بود. ونچر از پروفسوران معماری آکادمی سلطنتی دانمارک بود و قدم درراه استاد خود Kaare Klint می‌گذاشت. او بر این عقیده بود که دیزاین برای همگان است . اول ونچر سفرهای بسیاری در محدوده‌ی اروپا و مصر داشت و تحت تأثیر طراحی‌های قرن ۱۸ بریتانیا، مبلمان مصری و طراحی‌های یونانی و چینی قرار گرفت. از طراحی‌های بسیار معروفش صندلی Colonial و صندلی Teak Easy است که در سال ۱۹۵۱ به سفارش France & Son ساخته شد. گرچه امروزه تمامی کارهای ونچر در بین بزرگان طراحی و معماری محبوب است.

مبلمان طراحی شده توسط کائر کلینت

مبلمان طراحی شده توسط کائر کلینت

کائر کلینت (Kaare Klint)

یکی از اساتید و الگوی بسیاری از پیشگامان این لیست که از آنها صحبت شد؛ کائر کلینت است که پدر طراحی مدرن هلند شناخته می‌شود. او یکی از بنیان‌گذاران مدرسه‌ی مبلمان در آکادمی هنرهای زیبای دانمارک بود. دانش آموزان وی از تأثیرگذارترین و برجسته‌ترین طراحان مبلمان در سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۷۵ بودند و باعث شدند تا دانمارک در بازه‌ای از دوران طلایی در زمینه‌ی مبلمان قرار بگیرد. کلینت، شاگردان خود را از طریق تجزیه‌وتحلیل عملکردهای مبلمان و کاربردی بودن آنها آموزش می‌داد و بر اهمیت انتخاب مواد اولیه و ترکیب آنها با یکدیگر تأکید فراوان داشت. از طراحی‌های معروف او می‌توان به صندلی Safari ،صندلی Faaborg و کاناپه X-Baseاشاره کرد.

مطالب مرتبط

طراحی مبلمان اسکاندیناوی
طراحان ماندگار

آشنایی با یازده پیشگام طراحی مبلمان اسکاندیناوی (بخش اول)

۰
(۰)
آشنایی با یازده پیشگام طراحی مبلمان اسکاندیناوی و محصولات ماندگارشان
آشنایی با یازده پیشگام طراحی مبلمان اسکاندیناوی و محصولات ماندگارشان

هانس وگنر (Hans Wegner)

هانس وگنر، از بزرگان طراحی مبلمان دانمارک، نقش مهمی در محبوبیت طراحی‌های دانمارکی قرون‌وسطی داشته است. هانس وگنر در کارگاه‌های نجاری و معماری آموزش دید و محبوبیتش را برای طراحی و ساخت بیش از ۲۰۰ صندلی و نشیمن زیبا به‌دست آورد. او برای مدتی در دفتر آرون جاکوبسن و اریک مولر کار می‌کرد، درست درزمانی که آنها مبلمان سالن شهر ارهوس دانمارک را طراحی و اجرا کردند. در سال ۱۹۴۳ هانس وگنر دفتر طراحی خودش را راه انداخت و همکاری طولانی‌اش را با یوهان هانسن، کابینت ساز معروف را آغاز کرد که مشوق بسیاری از کارهای وی بود.
صندلی پاپای وگنر، صندلی پنبه‌ای، میزهای جلو مبلی، میزهای تحریر، آباژورها و سایر طراحی‌های وگنر تماماً انعکاسی از رویاهای ذهنی او هستند که در قالب مبلمان با تابعیت از عملکردی بودن و ظاهری بی‌نظیر ارائه شدند. تمام ذهن و جسم وگنر متمرکز بر استفاده‌ درست از توانایی هایش بود تا بتواند با ترکیب دو فاکتور فرم و عملکرد قطعه‌ای هنری در قالب مبلمان ارائه کند.
در تصویر سمت چپ دو صندلی وینتیج از پر طاووس که توسط هانس وگنر در سال ۱۹۶۰ ساخته شده اند را مشاهده می‌کنید. صندلی ها از چوب‌های راش، تیک و ریسه‌های حصیری و به سفارش گالری مدرن ساخته‌شده اند.
در تصویر سمت راست یک صندلی که توسط آکادمی هنر شهر گمشده سفارش داده‌شده بود ساخته شد. این صندلی در حدود سال‌های ۱۹۶۰ دزدیده شد.

مبلمان طراحی شده توسط فریت هنینگسن

مبلمان طراحی شده توسط فریت هنینگسن

فریت هنینگسن (Frits Henningsen)

فریت هنینگسن طراح مبلمان و کابینت ساز دانمارکی بود که به واسطه‌ تمرکزش بر ساخت و ساز و نتایج بی‌نظیری که ارائه می‌داد شناخته شد. بخش عمده ای از الهاماتش برای طراحی‌ها را از تعامل با مشتریانش در فروشگاه مبلمان اش واقع در کپنهاگ به‌دست می‌آورد. هنینگسن مهارت کابینت سازی‌اش را به‌عنوان یک شاگرد تحت نظارت کابینت ساز مشهور آل.پی مورک آغاز کرد و متوجه مهارتش در پرداخت به جزئیات شد. مدتی به یادگیری زیر نظر Kaar Klint که استاد طراحی مبلمان های دانمارکی و همچنین رئیس آکادمی هنرهای دانمارک بود، پرداخت. به‌واسطه‌ی سفرهایش در اروپا با عناصر موجود در سبک روکوکو و طراحی مبلمان انگلیسی قرن ۱۷ و هم‌چنین با مبلمان های دست‌ساز فرانسوی آشنا شد و با الهام از دیده‌هایش به انجام کارهایی بی‌نظیر پرداخت. او اغلب از کاشی‌کاری و چوب‌های ماهوگانی با بهترین کیفیت در طراحی‌هایش بهره می‌برد.
در سمت چپ کاناپه‌ای از اولین مجموعه‌ی نشیمن‌های هنینگسن را مشاهده می‌کنید که ترکیبی از پارچه و چوب ماهوگانی است و به سفارش کمپانی دانمارک ۵۰ ساخته شد.
در سمت راست میز تحریر بزرگی از چوب نارون و بلوط را مشاهده می کنید که در حوالی سال‌های ۱۹۵۰ به سفارش لوتر اچ.ام ساخته شد.

حتما بخوانید:  آشنایی با طراح معاصر کریم رشید
مبلمان طراحی شده توسط فین جوهل

مبلمان طراحی شده توسط فین جوهل

فین جوهل

فیل جوهل، معمار، طراح داخلی و طراح صنعتی دانمارکی، یکی از پیشگامان طراحی‌های متمایز در دهه ۱۹۴۰ دانمارک بود که به واسطه معرفی هنر مدرن دانمارک به آمریکا شناخته شد. مانند بسیاری از طراحان معاصر فین جوهل نیز در دانشکده هنرهای زیبای دانمارک تحصیل کرد. پس از فارغ التحصیلی برای یک دهه در شرکت معماری ویلیام لوریتزن مشغول به‌کار شد. در زمان فعالیتش در این شرکت، پروژه‌های برجسته‌ای را انجام داد که یکی از آن‌ها طراحی داخلی یک ساختمان پخش ملی در دانمارک بود. جوهل در سال ۱۹۴۵ شرکت طراحی خود را تأسیس کرد. جوهل طرح‌های مبلمان رادیکالی‌اش را در یک نمایشگاه کابینت سازی ارائه کرد و برای اولین بار با برخی انتقادها از جانب مخاطبان مواجه شد. فیل جوهل نسبت به سایر همتایانش تفکری ریشه‌ای تر داشت و زیبایی‌شناسی طراحی‌های او تحت تأثیر سبک‌های خانه‌های سراسر جهان قرار گرفته بود. یکی از معروف‌ترین کارهای جوهل صندلی شناور او بود که بسیار مورد توجه قرار گرفت و به‌عنوان امضایی از جوهل شناخته شد.

در سمت چپ دو استند کشودار را مشاهده می کنید که توسط فین جوهل طراحی شد و به دست کابینت ساز دانمارکی روث اندرسون برای تعداد محدودی در حدود سال‌های ۱۹۹۵ ساخته شد. این کار به سفارش آکادمی هنر شهر گمشده بوده است.

در سمت راست نیز یک جفت صندلی تک نفره ساخته شده از چوب تیک را می بیند که توسط جوهل طراحی و به‌دست وودر برای گالری اف.کی در سال ۱۹۴۵ ساخته شد.

مبلمان طراحی شده توسط آرون وودر

مبلمان طراحی شده توسط آرون وودر

حتما بخوانید:  آشنایی با یازده پیشگام طراحی مبلمان اسکاندیناوی (بخش اول)

آرون وودر (Arne Vodder)

آرون وودر طراحی دانمارکی بود که در ابتدا توسط فین جوهل آموزش‌دیده بود و بعدها به یکی از همکاران جوهل تبدیل شد. وودر برای شرکت‌هایی از جمله فریتس هانسن ( Fritz Hansen)، فرانسه و پسر (France & Son)، ایوان شلچر (Ivan Schlechter) و دیگر شرکت‌های به نام و مشهور در زمینه مبلمان، طراحی کرد. وودر در حالی که با پی.اولسن مشغول به همکاری بود، توانست حرفه اش را به سطح‌های بالاتری برساند. وودر شروع به خلق میزهای تحریر، میزهای غذاخوری، صندلی‌ها و کابینت برای فضاهای اداری و شرکت‌ها کرد که همچنان بسیاری از طراحان داخلی به دنبالش هستند. او به اصالت و محدود نبودن طرح‌هایش شناخته شد؛ طرح‌هایی که تاریخ انقضا ندارند و همچنان از محبوب‌ترین ها به شمار می‌آیند. یکی از شاخصه‌های بارز طراحی‌های وودر علاقه‌ی او به استفاده از مواد طبیعی مانند رز وود و تیک بود و شاخصه‌ی بعدی علاقه‌مندی او به ترکیب رنگ‌های مختلف و دست‌یابی به رنگ‌های جدید و خاص بود.

در تصویر بالا میز کنار دیواری طراحی شده توسط وودر با درهای رنگی را مشاهده می‌کنید که در سال ۱۹۵۰ از چوب رز وود به سفارش گالری اف.کی ساخته شد.

آشنایی با یازده پیشگام طراحی مبلمان اسکاندیناوی و محصولات ماندگارشان

آشنایی با یازده پیشگام طراحی مبلمان اسکاندیناوی و محصولات ماندگارشان

بسیاری از کشورهای اروپایی علاقه وافری به چیدمان های لوکس همراه با تزئینات مختلف در گوشه و کنار خانه دارند. بر خلاف آنها مردمان حوزه اسکاندیناوی خانه هایی ساده و خلوت را ترجیح می‌دهند و به چیدمان‌هایی خلوت و ساده اما کاربردی علاقه‌مند هستند.
با گذشت زمان و گرایش مردم به خانه هایی با دکوراسیون ساده و مینیمال، سبک اسکاندیناوی نیز طرفداران بسیاری پیدا کرد و امروزه یکی از پر طرفدارترین سبک های دکوراسیون داخلی به شمار می‌آید. در این میان طراحان به نام و مشهوری برای شناخته تر شدن سبک اسکاندیناوی در میان کشورهای مختلف جهان تلاش کردند و در این راه آثار ارزشمندی از خودشان به جای گذاشتند. در ادامه با ۱۱ پیشگام طراحی مبلماناسکاندیناوی و محصولات ماندگارشان آشنا می‌شویم.

حتما بخوانید:  60 ثانیه با طراح مبلمانی که آثارش رنگ و بوی آفریقا را دارند

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط